صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

یکی از نگرانی‌های بزرگ جامعه جهانی مصرف زیاد سوخت‌های فسیلی و وابستگی زیاد صنایع به این منابع انرژی است. ذخایر نفتی به عنوان مهم‌ترین منبع انرژی در جهان محسوب می‌شود و هر ساله حجم زیادی از آن استخراج و مورد مصرف قرار می‌گیرد اما چیزی که باعث نگرانی می‌شود محدود بودن منابع نفتی در جهان است.

ذخایر نفتی چیست؟

ذخایر نفتی در واقع تخمینی از مقدار نفت خام موجود در یک منطقه اقتصادی است که با توجه به تکنولوژی‌های موجود قابل استخراج باشد. برای مثال نفتی که در لایه‌‌های عمیق زمین قرار گرفته‌اند و غیرقابل دسترسی هستند جزو ذخایر نفتی یک کشور محسوب نمی‌شوند.
کشورهای عربستان سعودی، کویت، ایران، عراق، ونزوئلا، روسیه، مکزیک و کانادا دارای بیشترین ذخایر نفتی در جهان هستند. کمپانی نفتی بریتانیایی BP خمین می‌زند ۱۷۰۷ تریلیون بشکه  نفت در جهان وجود دارد که بر اساس میزان تولید در سال ۲۰۱۶ تنها برای ۵۰ سال دیگر کافی خواهد بود. کانادا دارای ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت است و کشورهای عضو اوپک ۷۱.۵ درصد از نفت ثابت شده جهان را در اختیار دارند. البته اگر تکنولوژی استخراج نفت پیشرفت کند ممکن است میزان ذخایر ملی نفت کشورها هم افزایش یابد.
یکی از مهمترین منابع اطلاعاتی در مورد میزان ذخایر نفت در جهان آمار انرژی جهانی شرکت BP است. یکی دیگر از نشریات معتبر در مورد نفت جهان توسط کمپانی ایتالیایی ENI SpA منتشر می‌شود. آژانس اطلاعات انرژی آمریکا (The U.S. Energy Information Agency) هم از سال ۱۹۰۰ تا کنون داده‌هایی در مورد میزان تولید و مصرف انرژی منتشر می‌کند.

نسبت میزان ذخیره به تولید

یکی از نسبت‌های مهم در مورد میزان ذخیره نفتی نسبت میزان ذخیره به تولید آن است که نشان می‌دهد با توجه به حجم تولید فعلی میزان ذخایر نفتی جهان تا چند سال آینده برای تامین انرژی جهان کافی خواهد بود. این آمار برای شرکت‌های فعال در صنعت نفت و همچنین کشورهای تولید کننده نفت بسیار حیاتی خواهد بود. در نموداری که توسط شرکت بریتیش پترولیوم منتشر شده نسبت میزان ذخایر نفتی نسبت به تولید آن در جهان نشان داده شده است که بر اساس آن از سال ۲۰۰۶ شاهد یک افزایش چشمگیر در میزان ذخایر کشورهای شمالی و مرکزی قاره آمریکا هستیم. این افزایش به دلیل اکتشاف ذخایر نفتی قابل توجه در حوضه‌های دریایی کم عمق کشور برزیل است. BP در حال حاضر تخمین می‌زند با توجه به حجم تولید فعلی نفت در این منطقه میزان ذخایر نفتی این نقطه از جهان تا ۱۲۰ سال آینده قابل بهره‌برداری خواهد بود.

نمودار ذخیره به تولید نفت در جهانیکی دیگر از داده‌های مهمی که این نمودار به ما ارائه می‌دهد روند نزولی پایدار در نسبت ذخایر نفتی به تولید در کشورهای خاورمیانه است. در سال‌های ۱۹۸۰ کشورهای واقع در منطقه خاورمیانه دارای نسبت ذخیره به تولید مشابه امروز کشورهای شمالی و مرکزی قاره آمریکا بودند اما طی ۳۰ سال اخیر این نسبت به طور پایدار کاهش یافته است چرا که همزمان با افزایش تولید نفت در این مناطق پیدا کردن ذخایر نفتی جدید دشوارتر شده است. نسبت ذخیره به تولید نفت در حال حاضر در کشورهای واقع در منطقه خاورمیانه با توجه حجم تولید و استخراج فعلی تنها تا ۷۰ سال آینده دوام خواهد آورد.

نویسنده :
انتشار : ۳۰ اردیبهشت ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =

کانال تلگرام