صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

در اوضاع اقتصادی فعلی، شروع کسب و کار برای افراد باسابقه و باتجربه‌ای که در زمینه‌های مختلف اقتصادی فعالیت داشته‌اند هم کار دشواری است چه برسد به زنان که حضورشان همواره با مشکلاتی رو به رو بوده است. آنچه باید در حوزه کسب و کار زنان بدانید، حضوری آگاهانه و با برنامه‌ریزی مناسب است. اگر ابهام و نگرانی در این حضور راه پیدا کند، امکان موفقیت به شدت کم می‌شود. کسب و کار زنان برای شروع فعالیت، نیازمند آگاهی از پرسش‌هایی است که مسیر پیش رو را در چشم‌اندازی دقیق نشان می‌دهد. باید قبل از هر چیز پرسید که این کسب و کار برای رفع چه نیازی پا به عرصه فعالیت گذاشته است، کدام علاقه‌مندی‌ها موجب راه‌اندازی کسب و کار زنان شده است و پرسش‌های دقیق دیگری که با تمرکز و تفکر باید پاسخ داده بشوند.

خواسته و نیاز در کسب و کار زنان

کسب و کار زنان مانند هر کسب و کار دیگری به برنامه‌ریزی نیاز دارد. قبل از شروع برنامه‌ریزی باید بدانید که برای چه شروع به فعالیت کرده‌اید؟ نیاز و خواسته شما چه بوده است؟ دوست دارید که منبع درآمد دومی داشته باشید؟ هدف‌تان کارآفرینی است؟ و… . اگر قصدتان این است که ساعات بیشتری را در منزل با فرزندان بگذارنید و می‌خواهید از شغلی اداری و ساعاتی که دست و بال‌تان را برای برنامه‌ریزی شخصی می‌بندد، خلاص بشوید باید دقیق‌تر ابعاد کاری خود را بررسی کنید. آیا شغل آینده شما در زمینه کسب و کار زنان هم به شما اجازه خواهد داد که برنامه‌ای منعطف‌تر برای زندگی‌تان فراهم کنید؟

اگر قصدتان از ورود به دنیای کسب و کار زنان این است که گامی مهم در جهت حضور زنان بردارید و با آکارآفرینی، انگیزه و آرزوی زنان دیگر را به شکل بالفعل دربیاورید باز هم نیاز به تعمق بسیار درباره مسیر پیش روی خود دارید. هدف شما که مشتق شده از خواسته‌ها و نیازهای‌تان است، به خوبی نشان می‌دهد که مسیر پیش روی شما در دنیای کسب و کار زنان به چه سمت و سویی در حرکت خواهد بود.

کسب و کار زنان

نقش علاقه و اشتیاق در راه‌اندازی کسب و کار

برای شروع هر نوع کسب و کاری نیاز به اشتیاق و شور وجود دارد. زمانی که به زمینه کاری خود علاقه نداشته باشید به سختی می‌توانید شاهد موفقیت را در آغوش بکشید. پس باید با اشتیاق، اختصاص وقت و انرژی برای موفقیت هر چه بیشتر خود گام بردارید و بدانید که از چه نقاطی از توانایی‌ها و علایق خود می‌توانید به نفع کسب و کارتان بهره ببرید. مثلا قبل از ورود به دنیای کسب و کار زنان از خود بپرسید کدام یک از علایق و توانایی‌های‌تان در پیوند با یکدیگر به موفقیتی تجاری و اقتصادی بدل خواهد شد.

شناخت توانایی‌ها و نقاط قوت خود

اگر بدانید که در چه زمینه‌هایی توانمندی بیشتری دارید در کسب و کار خود به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا می‌کنید. بعضی از توانمندی‌ها و استعدادها کاملا مشخص هستند. مثلا کسی که در زمینه‌های هنری فعالیت می‌کند شاید به خوبی می‌داند که نوازندگی از توانایی‌های درخشان او است. یا کسی که نقاش و … است می‌تواند با درک درستی که از استعدادهای خود دارد به کسب و کار در این زمینه بپردازد. اما برخی از توانایی‌ها و نقاط قوت کمی مبهم هستند. علت این است که تا زمینه‌ای برای بروز این ظرفیت‌ها وجود نداشته باشد، به طور دقیق نمی‌توان به آنها پی برد. فرضا مسئولیت هدایت یک تیم تنها زمانی مشخص می‌شود که تجربه این کار را داشته باشید. در این صورت باید کمی دقیق‌تر به شناخت خود بپردازید و ببینید که چه ویژگی‌های مثبتی دارید که از نظرتان جا مانده یا تا به حال فرصت بروز پیدا نکرده است.

کسب و کار زنان

توجه به علایق خود در زمینه یادگیری

حتما شنیده‌اید که رمز موفقیت در کسب و کار این است که به کاری مشغول بشوید که به آن علاقه‌ای وافر دارید. علاقه‌مندی باعث ایجاد شور و اشتیاق در کار می‌شود. چنین شور و اشتیاقی شما را به سمت جلو پیش می‌راند و موتور محرکه‌ای است که انگیزه و متعاقبا توانمندی را شعله‌ور می‌سازد. پس به دنبال یادگیری موضوعات مورد علاقه‌تان باشید. اگر به زبان‌آموزی علاقه دارید به دنبال یادگیری زبانی جدید باشید و با خوب آموختن فرصت ورود به دنیای کسب و کار زنان را برای خود بیشتر و بیشتر کنید.

کسب و کار زنان

ورود به دنیای کسب و کار زنان مانند شروع هر فعالیت تجاری و اقتصادی و… دشوار است و به آگاهی در مورد خود، در مورد بازار، رقبا و شرایط بستگی دارد. دنیای کسب و کار زنان برای رونق گرفتن به زنانی نیاز دارد که به خوبی می‌توانند خود را بشناسند و با تقویت نقاط قوت و از بین بردن نقاط ضعف تغییراتی شگفت‌انگیز در حوزه‌های مختلف ایجاد کنند. تغییراتی هم‌پا و هم‌سنگ با مردان. لازم است زنان به توسعه مهارت‌های شخصی خود بپردازند و با تکیه بر استعدادهای مختلفی که دارند برای خود و دیگران بسیار کارمد خواهند بود.

نویسنده :
انتشار : ۱ مرداد ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

کانال تلگرام