صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

مزیت مقیاس یکی از مفاهیم اقتصادی است که به تاثیر افزایش میزان و تعداد تولید در کاهش قیمت‌ها می‌پردازد. هر چقدر میزان و تعداد تولید محصولات بیشتر و بیشتر بشود، قیمت تمام‌شده کالاها نیز کاهش پیدا خواهند کرد. مزیت مقیاس می‌تواند به صورت خارجی یا داخلی تعریف بشود. در ادامه به توضیحات بیشتری درباره مزیت مقیاس به شکل خارجی و داخلی در هر یک از واحدهای اقتصادی می‌پردازیم.

مزیت مقیاس داخلی و درونی چیست؟

مزیت اقتصادی درونی زمانی به وقوع می‌پیوندد که رشد و افزایش تولید در بخش‌های داخلی هر سازمان رخ بدهد. این رشد و افزایش حجم و اندازه می‌تواند به شکل رشد و گسترش در موارد مختلفی صورت بگیرد. برای مثال وقتی سازمان‌ها اقدام به خرید فناوری‌های بسیار مجهز و پیشرفته می‌کنند، رشد چشم‌گیری در ساختار و شیوه انجام اقدامات آنها به وجود می‌آید. این رشد می‌تواند منجر به افزایش تولید و به دنبال آن کاهش قیمت‌ها شود.

علاوه بر افزایش میزان تکنولوژی‌ها و تجهیزات لازم برای تسریع و به صرفه‌تر شدن محصولات، مزیت اقتصادی می‌تواند از طریق افزایش نیروهای کاری متخصص هم شکل بگیرد. هر چقدر تعداد نیروهای متخصص و کاربلد بیشتر بشود، امکان افزایش میزان و تعداد محصولات تولیدی هم بالاتر می‌رود. بازاریابی و تبلیغات هم از جمله فعالیت‌های به شدت مفید و ضروری است که باعث بالاتر رفتن میزان تولید و فروش می‌شود. تکنیک‌ها و استراتژی‌های مختلفی که در این حوزه وجود دارد، قدرت چانه‌زنی و مذاکره کردن هر سازمان را به شدت افزایش می‌دهد.

نکته دیگری که درباره مزیت اقتصادی داخلی وجود دارد، حضور سرمایه‌گذاران و حامیان مالی پرتعداد است. این افراد می‌توانند به تولید بیشتر و در نتیجه هزینه کمتر فروش کمک شایانی کنند.

مزیت مقیاس - داخلی

مزیت مقیاس خارجی و بیرونی چیست؟

مزیت اقتصادی خارجی نیز آن دسته از عواملی است که در بیرون هر سازمان و بنگاه اقتصادی وجود دارد و روی افزایش میزان تولید اثر می‌گذارد. برای مثال، دولت با حمایت‌های خود از بخش تولید، مثلا با کاهش مالیات‌ها و افزای میزان یارانه‌ها می‌تواند نقش مهمی در افزایش تولید داشته باشد. تهیه مواد خام، ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای فعالیت‌های اقتصادی و حمایت از بخش خصوصی از جمله فعالیت‌هایی است که دولت‌ها می‌توانند برای رونق مزیت اقتصادی در کشورها داشته باشند.

البته نکته مهمی نیز در این بین وجود دارد. در کنار مزایایی که تولید در مقیاس انبوه ایجاد می‌کند و رفع مشکلاتی نظیر بیکاری، انعطاف‌پذیری آن هم بسیار اندک است. چون حجم وسیعی از سرمایه در راه‌اندازی چنین بنگاه‌های اقتصادی به کار گرفته می‌شود، امکان تغییر کاربری آنها به نوع دیگری از محصول و تولید وجود نخواهد داشت. ضمن اینکه سرمایه زیادی برای شروع و ادامه کار این سبک از فعالیت‌های اقتصادی نیاز است.

پیمنت‌۲۴ با سابقه‌ای طولانی در ارائه خدمات آنلاین پرداخت به شما خوانندگان عزیز کمک خواهدکرد تا انواع پرداخت های بین المللی خود را انجام دهید.

نویسنده :
انتشار : ۱۶ مرداد ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

کانال تلگرام