صرافی ستاره سهیل
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
021 54506

نرخ تبادل ارز بین المللی همان نرخی است که دو ارز مشخص با آن در بازار معامله می‌شوند. به عبارت دیگر، نرخ تبادل ارز نشان می‌دهد چند واحد ارز X را می‌توان با ارز Y مبادله کرد. اگر می‌خواهید بدانید تجارت در بازار فارکس چطور اتفاق می‌افتد یا پرداخت‎‌های ارزی بین المللی زیادی دارید، این مقاله را بخوانید تا درک درستی از این مفهوم مهم داشته باشید.

چه عواملی روی نرخ تبادل ارز بین المللی تاثیر می‌گذارند؟

نرخ تبادل ارز بین المللی برابر با مقدار ارزی است که در ازای یک واحد از ارز دوم دریافت می‌شود. برای مثال اگر نرخ USD/JPY برابر با ۱۱۳/۵۴ باشد، شما به ازای هر یک دلار ۱۱۳/۵۴ ین ژاپن دریافت خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:

تفاوت نرخ ارز ثابت و شناور چیست و چه تاثیری بر اقتصاد کشورها دارد؟

نرخ تبادل ارز می‌تواند یا نرخ ارز شناور باشد و تحت تاثیر عوامل مختلف تغییر ‎کند یا با ارزهای دیگر جفت یا ثابت (نرخ ارز ثابت) ‎شود. وقتی ارزی با ارزهای دیگر جفت بشود، ارزش آن دنباله‌روی ارز مرجع خواهد شد.
عوامل مختلفی روی ارزش نرخ تبادل ارز بین المللی تاثیر می‌گذارد. یکی از مهم‌ترین عوامل، افزایش یا کاهش نرخ بهره در یک کشور است که منجر به تغییر نرخ تبادل ارز بین دو کشور می‌شود. وقتی کشوری نرخ بهره را افزایش می‌دهد، سرمایه‌ خارجی با هدف کسب سود بالا از منابعی مثل اوراق قرضه دولتی وارد کشور خواهد شد. افزایش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در یک کشور منجر به افزایش تقاضای ارز آن کشور هم می‌شود. بالا رفتن تقاضای ارز هم به تقویت نرخ تبادل می‌انجامد. تقویت نرخ تبادل باعث کاهش ارزش ارز مقابل می‌شود. دوباره جفت ارزی USD/JPY را در نظر بگیرید؛ اگر نرخ بهره در ژاپن بالا برود، دلار آمریکا در واکنش به افزایش ارزش ین ارزان خواهد شد.
نرخ تبادل ارز بین المللی
یکی دیگر از عوامل موثر بر نرخ تبادل ارز، اجرای سیاست پولی انبساطی است که باعث افزایش یا کاهش عرضه پول در اقتصاد می‌شود. افزایش عرضه پول باعث می‌شود ارز داخلی بیشتری برای دریافت مقدار یکسانی از کالاها و خدمات در اقتصاد جریان داشته باشد. این وضعیت منجر به عدم تعادل بازار می‌شود که به ترتیب برتری تقاضا بر عرضه، افزایش قیمت و تورم را به دنبال دارد. همان طور که می‌دانید مهم‌ترین تاثیر تورم، کاهش ارزش ارز داخلی است.

بیشتر بخوانید:

تعیین نرخ تبدیل ارز چگونه و وابسته به چه عواملی است؟

امروزه نرخ تبادل ارز بین المللی اهمیت زیادی در اقتصاد جهانی دارد. شناخت ارزش ارزهای مختلف در نسبت با یکدیگر، سرمایه‌گذاری روی ارزهای خارجی و آنالیز قیمت‌ها را ساده‌تر می‌کند. یک سرمایه‌گذار آمریکایی که می‌خواهد در بازارهای اروپایی سرمایه‌گذاری کند، باید درک و تحلیل درستی از نرخ تبادل دلار به یورو داشته باشد.

کاهش ارز دلار آمریکا می‌تواند ارزش سرمایه‌گذاری خارجی را بیشتر کند؛ همان‌طور که افزایش ارزش دلار آمریکا منجر به کاهش ارزش سرمایه گذاری خارجی می‌شود.

نرخ تبادل و پیش‌بینی اقتصادی

نرخ تبادل ارز بین المللی
نوسانات نرخ تبادل ارز بین المللی پیش بینی آینده اقتصاد را دشوارتر می کند

بیشتر بخوانید:

بهترین مکان برای تبدیل ارز کجا است؟

هیئت استاندارهای حسابداری مالی (FASB) و اصول حسابداری پذیرفته همگانی (GAAP) هم نیاز به شرکت‌های بین المللی دارند که در صورت‌های مالی‌شان، ارزهای خارجی را به دلار آمریکا تبدیل می‌کنند. تبدیل ارز هم با توجه به نرخ تبادل ارز دلار با ارز خارجی کشور مورد نظر، به افزایش یا کاهش ارزش ترجمه می‌شود.
بگذارید با یک مثال این توضیحات را روشن‌تر کنیم؛ فرض کنید یک واردکننده کانادایی می‌خواهد کمی کالا از ایالات متحده به کشورش وارد کند. این واردات زمانی رخ‌ می‌دهد که نرخ تبادل CDN/USD برابر با ۰/۸۰ است. ارزش کالاهای وارداتی ۱۰۰هزار دلار آمریکا است که برابر با ۱۲۵هزار دلار کانادا است. واردکننده تصمیم می‌گیرد کالاها را با افزایش ۱۵ درصدی یعنی قیمت ۱۴۳۷۵۰ دلار کانادا بفروشد. درست قبل از نهایی شدن معامله با طرف امریکایی، نرخ تبادل CDN/USD به ۰/۷۴ افت می کند که به معنای کاهش ارزش دلار کانادا و در نتیجه کالاهای وارداتی (۱۳۵۱۳۵ دلار) است. حالا واردکننده کانادایی برای رسیدن به همان درصد افزایش، باید قیمت کالاها را به ۱۵۵۴۰۵ افزایش بدهد. انتخاب دیگر کاهش درصد سود یا چانه‌زنی بر سر نرخ تبادل ارز خواهد بود. فرقی نمی‌کند واردکننده کانادایی چه روشی را برای جلوگیری از خسارت انتخاب کند. این سناریو به خوبی نشان می‌دهد نوسانات نرخ تبادل ارز بین المللی پیش‌بینی مالی و اقتصادی در سطح اقتصاد جهانی را دشوار کرده است.
به همین دلیل است که نرخ تبادل ارز یکی از مهم‌ترین شاخص‌های سلامت اقتصادی هر کشور و یکی از فاکتورهای اصلی تحلیل اقتصاد جهانی به شمار می‌رود.

نویسنده :
انتشار : ۲۵ اردیبهشت ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یک =

کانال تلگرام