صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

یورو چیست ؟ یورو ارز رایج در میان ۳۳۸ میلیون نفر از کشورهای اروپایی و این گستره استفاده یورو، آن را به دومین ارز متداول پس از دلار آمریکا تبدیل می‌کند. یورو همانند دلار به وسیله یک بانک مرکزی، یعنی بانک مرکزی اروپا، اداره می‌شود اما ۱۹ عضو مجزای منطقه یورو در این ارز سهیم هستند و این موضوع مدیریت آن را دشوار می‌کند.

هر کشوری سیاست مالی منحصر به فردی را تنظیم می‌کند که بر ارزش یورو تاثیر‌ می‌گذارد. واحد پول یورو در ابتدا برای یکپارچه‌سازی کل اتحادیه اروپا پیشنهاد شد و بعد از مذاکرات اولیه تمام ۲۸ کشور عضو ابتدایی اتحادیه اروپا تعهد دادند که در زمان الحاق به اتحادیه اروپا از یورو استفاده کنند اما پیش از این که بتوانند واحد پول خود را به یورو تغییر دهند، باید به بودجه مورد نیاز و چندین معیار دیگر دست می‌یافتند.

بیشتر بخوانید:

چرا انگلیس از یورو استفاده نمی کند؟

این معیارها به وسیله پیمان اتحادیه اروپا یا به طور غیررسمی، پیمان ماستریخت، تعیین شدند و در نتیجه آن، ۹ عضو اتحادیه اروپا یورو را به عنوان واحد پولی خود نپذیرفتند. این کشورها تا سال ۲۰۱۷ شامل بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، دانمارک، مجارستان، لهستان، رومانی، سوئد و بریتانیا می‌شدند.

نماد یورو چیست ؟

نماد یورو چیست ؟

نشان واحد پول یورو € است. هر یورو به پول خرد «سنت» تقسیم می‌شود که هر سنت یک صدم یورو است. ۷ رده ارزش برای اسکناس یورو وجود دارند که شامل ۱، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۵۰۰ یورو می‌شود. هر اسکناس و سکه دارای اندازه متفاوتی است. اسکناس‌ها دارای چاپ برجسته هستند، در حالی که سکه‌ها لبه‌های ناهمسانی دارند. این ویژگی‌ها به کسانی که مشکل بینایی دارند کمک می‌کند تا بتوانند سکه‌ها یا اسکناس‌ها را از یکدیگر تشخیص دهند.

کشورهایی که از واحد پول یورو استفاده می‌کنند

تا سال ۲۰۱۷، ۲۲ کشور از یورو به عنوان واحد پول خود استفاده می‌کنند. ۱۹ عضو منطقه یورو از اعضای اتحادیه اروپا هستند و یورو را هم به عنوان واحد پول خود به کار می‌برند. این کشورها عبارتند از اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوگزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی و اسپانیا. سه کشور حوزه یورو که عضو اتحادیه اروپا نیستند شامل مونتنگرو، واتیکان و موناکو می‌شود.

بیشتر بخوانید:

تاریخچه یورو ؛ در پشت پرده این ارز مشترک چه می گذرد

چهارده کشور آفریقایی هم واحد پول خود را بر اساس یورو تعیین می‌کنند. این کشورها مستعمره‌های قدیم هستند که در زمان تغییر واحد پولی فرانسه به یورو، فرانک CFA را به عنوان واحد پولی خود برگزیدند. این کشورها بنین، بورکینافاسو، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، جمهوری کنگو، ساحل عاج، گینه استوایی، گابن، گینه بیسائو، مالی، نیجر، سنگال و توگو هستند. ایران در تمام معاملات خارجی خود، از جمله معاملات نفتی، یورو را به سایر واحدهای پولی ترجیح می‌دهد. ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان است و تمام دارایی‌های دلاری خود در خارج از کشور را به یورو تبدیل کرده است.

مزیت‌های واحد پول یورو چیست ؟

مزیتهای واحد پول یورو چیست

کشورهای بزرگ هرکدام وابسته به منافع خود از یورو در معاملات خود استفاده می‌کنند. کشورهای کوچک‌تر هم که از پشتیبانی قدرت‌های اقتصادی اروپا، یعنی آلمان و فرانسه، برخوردار هستند از مزایای واحد پول یورو به شکل‌های مختلفی بهره می‌برند. یورو به این کشورهای ضعیف اجازه می‌دهد که از نرخ‌های سود پایین برخوردار شوند و این موضوع به این دلیل است که یورو برای سرمایه‌گذاران، به اندازه ارزهای کم تقاضا که از طرف مصرف کنندگان و تجار ارائه می‌شوند، احتمال خطر بالایی ندارد و در طی چندین سال، این نرخ‌های سود پایین به سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر منجر شدند. این کار اقتصاد کشورهای کوچک‌تر را تقویت کرد.

بیشتر بخوانید:

با تاریخچه یورو و حقایقی جالب درباره آن آشنا شوید

برخی می‌گویند که کشورهای پیشرفته‌تر، سودهای بیشتری را از طریق یورو به دست آوردند. شرکت‌های بزرگ آن‌ها می‌توانند تولید بیشتر با هزینه کمتر داشته باشند، بنابراین از مزیت مقیاس بزرگ اقتصادشان بیشتر سود می‌برند. آن‌ها کالاهای ارزان خود را به کشورهای کمتر توسعه یافته منطقه یورو صادر می‌کنند، در حالی که شرکت‌های کوچک این کشورها یارای رقابت با آن‌ها را ندارند.

این شرکتهای بزرگ، از سرمایه‌گذاری ارزان در کشورهای دارای اقتصاد کمتر توسعه یافته هم سود می‌برند. این کار قیمت‌ها و درآمدها را در کشورهای کوچک‌تر افزایش داد ولی تاثیر‌‌ی بر کشورهای بزرگ‌تر نداشت. کسب و کارهای عظیم‌تر حتی بیشتر از یک مزیت رقابتی نصیبشان شد. به عبارتی، یورو به آن‌ها اجازه داد تا تورمی که در مرحله گسترش چرخه کسب و کار پدیدار می‌شود را از بین ببرند؛ در واقع این شرکت‌ها بدون پرداخت هزینه بیشتر از مزایای تولید و تقاضای بالا بهرهمند شدند.

معایب واحد پول یورو چیست ؟

با وجود تمام این مزیتها، چرا ۸ کشور دیگر اتحادیه اروپا یورو را به عنوان واحد پول خود نپذیرفتند؟ معایب یورو چیست ؟ برخی کشورها مخالف از دست دادن قدرت سیاست مالی و پولی خود پس از پیوستن به منطقه یورو بودند. دلیل این امر این است که پذیرش یورو به عنوان واحد پول از طرف یک کشور، به معنای از دست دادن توانایی عرضه پول توسط آن کشور است. این توانایی به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا از طریق افزایش نرخ‌های سود یا محدود کردن ذخیره پولی، تورم را کنترل کنند.

آن‌ها باید تلاش کنند تا کسری بودجه سالانه خود را کمتر ۳ درصد تولید ناخالص داخلی خود حفظ کنند و نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی آن‌ها باید کمتر از ۶۰ درصد باشد. بسیاری از کشورها در حقیقت قادر نیستند تا هزینه کرد خود را به میزان کافی کاهش داده و به این مقیاس دست یابند.

تبدیل یورو به دلار

تبدیل یورو به دلار

تبدیل یورو به دلار یعنی این که در یک زمان مشخص، با یک یورو چه مقدار دلار می‌توانید خریداری کنید. نرخ تبدیل ارز ، این مقدار را تعیین می‌کند. کارگزارها در بازارهای ارز خارجی فارکس (Forex)، این نرخ را تعیین می‌کنند. این نرخ بر یک مبنای لحظه به لحظه تغییر می‌کند و به چگونگی ارزیابی ریسک این کارگزارها در مقابل سود نگهداری از این پول بستگی دارد. کارگزاران ارزیابی خود را بر اساس چندین عامل انجام می‌دهند. این عامل‌ها عبارتند از نرخ‌های سود بانک مرکزی، سطوح بدهی‌های دولتی و قدرت اقتصاد هر کشور.

زمانی که یورو در سال ۲۰۰۲ عرضه شد، ارزش آن ۰/۸۷ دلار بود. با افزایش استفاده از این ارز توسط مردم در طی چند سال، ارزش آن هم رشد یافت و در ۲۲ آوریل سال ۲۰۰۸ به رکورد ۱/۶ دلار دست یافت. سرمایه‌گذاران در زمانی که بانک سرمایه‌گذاری Bear Stearns در شرف ورشکستگی قرار گرفت، از سرمایه‌گذاری‌های دلاری اجتناب می‌کردند. هنگامی که گسترش بحران مسکن آمریکا در تمام جهان آشکار شد، سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری روی دلار که امنیت نسبی داشت، دوری می‌کردند و یورو را بر دلار ترجیح می‌دادند.

بیشتر بخوانید:

تشخیص اسکناس یورو تقلبی چگونه ممکن است؟

در سال ۲۰۱۰ ارزش یورو تنها ۱/۲ دلار بود و در طول بحران مالی آمریکا در تابستان ۲۰۱۱ تا۱/۴۵ دلار افزایش یافت. تا دسامبر ۲۰۱۶، از آنجایی که معامله‌گران ارز نگران عواقب خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بودند، ارزش یورو به ۱/۰۳ دلار کاهش یافت. در دسامبر ۲۰۱۷، پس از این که سرمایه‌گذاران از عدم پیشرفت سیاست‌های اقتصادی رئیس جمهور ترامپ ناامید شدند، ارزش یورو دوباره تا ۱/۲ دلار افزایش یافت.

بحران مالی منطقه یورو

در سال ۲۰۰۹، یونان اعلام کرد که ممکن است نتواند بدهی‌های خود را پرداخت کند. اتحادیه اروپا هم در پی آن به سرمایه‌گذاران اطمینان داد که پرداخت بدهی تمام اعضای منطقه یورو را متقبل می‌شود. هم‌زمان از کشورهای بدهکار تا معیارهای سختگیرانه‌ای را جهت کاهش هزینه‌های خود تنظیم کنند.

بحران مالی یونان در معرض گسترش به پرتغال، ایتالیا، ایرلند و اسپانیا هم بود. پس از وضع آن قوانین، اقتصاد اروپا دوباره به وضعیت عادی خود بازگشته است. اما برخی می‌گویند که خطر وقوع بحران منطقه یورو، همچنان آینده خود اتحادیه اروپا را تهدید می‌کند.

تاریخچه واحد پول یورو چیست ؟

تاریخچه واحد پول یورو چیست ؟

اولین مرحله آغاز به کار یورو، در سال ۱۹۹۹ اتفاق افتاد. این ارز به عنوان واحد پول پرداخت‌های الکترونیکی معرفی شد و این پرداخت‌ها شامل کارت‌های اعتباری، نقدی، وام‌ها و کارهای مربوط به حسابداری می‌شدند. در طی مرحله اول، ارزهای قدیمی تنها برای پرداخت‌های نقدی مورد استفاده قرار گرفتند. ۱۱ کشور بلافاصله این ارز را پذیرفتند. این کشورها شامل اتریش، بلژیک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا، لوگزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانیا بودند. مرحله دوم در سال ۲۰۰۲ و زمانی که سکه‌ها و اسکناس‌های یورو به صورت فیزیکی درآمدند، آغاز به کار کرد. هر یک از کشورهای منطقه یورو، شکل متمایز مخصوص به خود را برای سکه‌های یورو دارا است.

بهترین راه برای ارسال حواله یورو چیست ؟ چنانچه قصد ارسال حواله یورو به اروپا دارید، صرافی ستاره سهیل برای ارسال حواله ارزی و انتقال پول در کنار شما خواهد بود و خدماتی مطمئن در زمینه ارسال حواله ارزی سوئیفت در اختیارتان قرار خواهد داد. اگر قصد دارید به اروپا سفر کنید و به دنبال مرجعی مطمئن برای تهیه ارز هستید، صرافی ستاره سهیل با ارائه بهترین و سریع‌ترین خدمات، در خدمت شما مسافران عزیز است تا برای تهیه ارز مورد نیاز خود و آگاهی از بهترین نرخ‌های تبادل ارز از بخش خرید و فروش ارز اسکناس اقدام کنید.

نویسنده :
انتشار : ۴ اردیبهشت ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − چهار =

کانال تلگرام