صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

جبرگرایی اقتصادی ، نظریه‌ای است که به نقش مهم اقتصاد در شکل‌گیری سایر بسترهای اجتماعی و سیاسی اعتقاد دارد. بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که طبقات مختلف اجتماعی در شکل‌گیری قامت نهایی اقتصاد هر کشور نقش مهمی دارند. هر یک از این طبقات اجتماعی در تلاش هستند تا گوی رقابت را از سایرین بربایند و اقتصاد کشور را به کنترل خود درآورند و در واقع، کنترل سیاسی کشور را از آن خود کنند. در نظریه‌های مارکس، جامعه کارگری در حال جنگ و رقابت برای گرفتن قدرت از دست طبقه سرمایه‌داری است. به عقیده مارکس تنها یک انقلاب می‌تواند منجر به فروریختن طبقه سرمایه‌داری و شکل گرفتن طبقات اجتماعی یک‌دست در جامعه می‌شود.

فلسه مارکس و جبرگرایی اقتصادی چه رابطه‌ای با هم دارند؟

نظریه جبرگرایی اقتصادی بر این باور است که طبقات اجتماعی گوناگون با هم در جنگ هستند و هر یک خواهان پیروزی برای به دست گرفتن کنترل اقتصادی کشورها هستند. هر طبقه‌ای از اجتماع که بتواند بر دیگران پیروز بشود نهایتا سرنوشت اقتصاد و بعد مساسل سیاسی و اجتماعی را به دست خواهد گرفت. اما مارکس معتقد است که نبرد اصلی میان طبقه کارگر و طبقه سرمایه‌داری است. به عقیده مارکس، نهایتا طی یک انقلاب سازنده باید گروه کارگری بر نظام سرمایه‌داری وقوف پیدا کرد و مبتنی بر سوسیالیسم جامعه را اداره کنند.

جبرگرایی اقتصادی - مارکس

انواع ساختارهای اقتصادی چیست؟

ساختار اقتصادی یا انواع تولید متفاوتی در زمینه کنترل اقتصادی کشورها وجود دارد. تکنولوژی و زیرساخت‌های متنوع باعث شکل‌گیری اشکال گوناگونی از اقتصاد در دنیا می‌شود. بنا به فلسفه حبرگرایی اقتصادی در دنیا، طبقه و گروهی از اجتماع که کنترل اقتصاد را بر عهده می‌گیرد، در مدیریت بخش‌های مختلف آن نقش مهمی ایفا می‌کند. مواد خام، ماشین‌آلات و زمین از جمله مصادیق ذخیره ثروت در هر اقتصادی هستند. که البته این مصادیق از نظر مارکس، عامل اصلی شکل‌گیری فقر در جوامع هستند. نوع دیگری از اقتصاد که در زمان مارکس رواج داشت، اقتصاد سرمایه‌داری بود که در بازار آزاد، سرمایه‌داران با هدف سود بیشتر فعالیت می‌کردند. در این نوع از اقتصاد، بازار به دست بخش خصوصی اداره می‌شود. مارکس با این نوع از اقتصاد به شدت مخالف بود و معتقد بود که زیر چرخ‌دنده‌های اقتصاد سرمایه‌داری، استخوان‌های قشر کارگری شکسته می‌شود و روز به روز به قطر شکم سرمایه‌داران اضافه.

جبرگرایی اقتصادی - ساختار

بحث‌های مختلف درباره جبرگرایی اقتصادی چیست؟

بسیاری از مکاتب اقتصادی با جبرگرایی اقتصادی مخالف هستند و اعتقاد دارند که چنین دیدگاهی بسیار خشک، غیرمنعطف و غیرواقعی است. به زعم آنها، اقتصاد نمی‌تواند تنها عامل شکل‌دهی به سیاست، روابط و موضوعات اجتماعی و… باشد. در واقع عوامل متعدد بی‌شماری در خلق فضای اقتصادی هر جامعه دخیل است.

پیمنت‌۲۴ با سابقه‌ای طولانی در ارائه خدمات آنلاین پرداخت به شما خوانندگان عزیز کمک خواهد  کرد تا انواع پرداخت های بین اللمللی را انجام دهید.

نویسنده :
انتشار : ۱۶ مرداد ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − ده =

کانال تلگرام