صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

بازارهای نوظهور یا اقتصادهای نوظهور همان کشورهای در حال توسعه‌ای هستند که در حال سرمایه‌گذاری و بهره‌مندی بیشتر از ظرفیت‌های تولیدی خود در کسب‌ و کار و اقتصاد هستند. این کشورها می‌خواهند از شکل سنتی اقتصادشان دور شوند و صرفا به کشاورزی و صادرات مواد خام تکیه نکنند. رهبران کشورهای در حال توسعه می‌خواهند سطح رفاه و زندگی مردم خود را بالا و بالاتر ببرند. شگردی که این کشورها به کار برده‌اند، استفاده از بازار و اقتصاد آزاد یا اقتصاد ترکیبی است. در اقتصاد ترکیبی، دولت نقش اندکی در روند بازار دارد. صنعتی شدن هم روش دیگری است که کشورهای در حال توسعه برای بدل شدن به بازارهای نوظهور پیشه کرده‌اند. بازارهای نوظهور برای رونق و رشد اقتصاد جهانی نیز مهم هستند.

ویژگی‌های بازارهای نوظهور چیست؟

بانک جهانی، کشورهای در حال توسعه را کشورهایی می‌داند که دارای درآمد زیر متوسط جهانی هستند. درآمد کم، اولین شاخصه کشورهای در حال توسعه است. این کشورها در تلاش هستند تا با افزایش سرعت در زمینه رشد اقتصادی، سطح زندگی و رفاه مردم را تغییر بدهند. در سال ۲۰۱۷، رشد اقتصادی بیشتر کشورهای پیشرفته مانند: آمریکا، ژاپن، انگلستان، آلمان و… کمتر از ۳ درصد بوده است. کشورهای در حال توسعه دوست دارند که نسبت به کشورهای پیشرفته، رشد اقتصادی تندتری پیدا کنند تا در بازار رقابت و تجارت حرفی برای گفتن داشته باشند.

یکی دیگر از ویژگی‌های بازارهای نوظهور هم نوسانات اقتصادی آن‌ها است. نوسانات دلایل مختلفی نظیر عدم وجود سیاست‌های ثابت، بلایای طبیعی که در این کشورها به درستی مدیریت نمی‌شود و شوک‌های قیمتی است. کشورهای در حال توسعه به شکل سنتی معمولا اقتصادی مبتنی بر کشاورزی و صادرات مواد خام دارند به همین خاطر است که با بروز وقایع طبیعی مانند سیل و زلزله به این زمینه‌های اقتصادی آسیب و ضرر زیادی وارد می‌شود. مثل تسونامی در تایلند یا زلزله‌های هایتی. اقتصادهای نوظهور با نوسانات دلار یا کالاهای اساسی و مهمی چون نفت و غذا نیز دچار نوسان و مشکل می‌شوند.

بازارهای نوظهور - رشد

چه کشورهایی اقتصاد نوظهور به شمار می‌روند؟

براساس گزارشات معتبر جهانی، حدود ۲۳ کشور در زمره کشورهای در حال توسعه یا بازارهای نوظهور برشمارده می‌شوند: برزیل، شیلی، چین، کلمبیا، جمهوری چک، مصر، یونان، مجارستان، اندونزی، کره‌جنوبی، مالزی، مکزیک، مراکش، قطر، پرو، فیلیپین، لهستان، روسیه، آفریقای جنوبی، کره،، تایوان، تایلند، ترکیه و امارات. شاخصی که بازارهای نوظهور را مشخص می‌کند، سرمایه هر شرکت موجود در بازارهای سرمایه کشورهای مختلف را پیگیری می‌کند. منابع دیگری هم وجود دارد که کشورهای در حال توسعه یا بازارهای نوظهور را ۷ کشور: امارات، هنگ‌کنگ، آرژانیتن، کویت، عربستان صعودی، سنگاپور و ویتنام می‌دانند.

البته چین و هند با داشتن بیشترین میزان نیروی کار دنیا، اصلی‌ترین بازارهای نوظهور دنیا را تشکیل می‌دهند. ۴۰ درصد از نیروی کار دنیا در این ۲ کشور مشغول به فعالیت است. در سال ۲۰۱۷، خروجی اقتصادی این دو کشور مجموعا از آمریکا و اتحادیه اروپا بیشتر بود. در تمام بحث‌هایی که درباره بازارهای نوظهور صورت می‌گیرد، ردپایی از این دو کشور به چشم می‌خورد.

بازارهای نوظهور - کشورها

سرمایه‌گذاری در بازارهای نوظهور چگونه است؟

فرصت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در بازارهای نوظهور وجود دارد. بهترین روش برای استفاده از رشد سریع این بازارها تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری است و باید کشورهای مختلف را در نظر گرفت تا سود بیشتری از این بازارها به دست آید. البته نباید فراموش کنید که همه بازارهای نوظهور ارزش و سود برابری به همراه ندارند. وقتی در سال ۲۰۰۸ بحران اقتصادی جهان را فراگرفت، برخی از کشورها از افزایش قیمت کالاها بهره بردند و سعی کردند اقتصادشان را رشد و رونق بدهند. این کشورها با سوار شدن بر موج سود بردند اما تلاشی برای تولید زیرساخت‌های مناسب نکردند.

در عوض با سود کسب‌شده اقدام به توزیه یارانه کرده و مشاغل دولتی تولید کردند. در نتیجه، اقتصادشان رشد سریعی پیدا کرد، واردات افزایش یافت و خیلی زود مشکل جدیدی به نام تورم به وجود آمد. این کشورها شامل: برزیل، مجارستان، مالزی، روسیه، آفریقای جنوبی،ترکیه و ویتنام بود. برای رفع این مشکلات، کشورها دست به جذب سرمایه‌گذار خارجی کردند و نرخ سود را پایین نگه داشتند. به این صورت بود که سرمایه خارجی خوبی جذب و رشد دوباره ظاهر شد. البته چنین رویگردی در همه کشورهای در حال توسعه اتخاذ نشده است و برخی دیگر با سرمایه‌گذاری روی نیروی انسانی و تحصیل آن‌ها، تولید و ایجاد زیرساخت‌های مهم و سایر روش‌ها گام در مسیر پیشرفت و رونق اقتصادی گذاشته‌اند.

بازارهای نوظهور

نویسنده :
انتشار : ۱۳ شهریور ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 11 =

کانال تلگرام