صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
021 54506

ضعف یورو یا به عبارت ساده‌تر کاهش قیمت یورو ، یکی از مهم‌ترین پیامدهای بحران مالی منطقه یورو در سال‌های اخیر بوده است. با توجه وضعیت متزلزل اقتصاد اروپا، بانک مرکزی اروپا(ECB) تصمیم گرفت تا استراتژی تسهیل کمی را به کار گیرد. تسهیل کمی یک سیاست نامتعارف پولی است که بانک‌های مرکزی برای جلوگیری از افت عرضه پول هنگام ناموثر بودن سیاست‌های استاندارد پولی مورد استفاده قرار می‌دهند. یک بانک مرکزی از طریق خریدن مقادیر مشخص ذخایر مالی از بانک‌های تجاری و دیگر نهادهای خصوصی اقدام به تسهیل کمی می‌کند. نتیجه این کار افزایش پایه پولی است. این اقدام با سیاست رایج خرید یا فروش اوراق قرضه به منظور نگه داشتن سود بازار در یک سطح مشخص تفاوت دارد.

از طرفی هم مشکلات کشور یونان باعث شده بود تا دولت یونان تهدید به خارج شدن از کشورهای عضو یورو شود. با توجه به همه این‌ها به نظر می‌آید یورو تا مدت زمان زیادی در آینده در حال افت ارزش باقی خواهد ماند. ضعف یورو مانند هر تغییر دیگری برنده‌ها و بازنده‌هایی را هم در اقتصاد کشورهای اروپایی و هم در اقتصاد کشورهای دیگر از جمله آمریکا خواهد داشت.

چه کسانی از ضعف یورو نفع می‌برند؟

برندگان ضعف یورو

وارد کنندگان کالاهای اروپایی

شرکت‌هایی که از قطعات اروپایی به عنوان مواد اولیه برای تولیدات خود استفاده می‌کنند با واردات از اروپا چرخه تولیدشان را مقرون به صرفه‌تر می‌کنند.

همچنین شرکت‌های حمل و نقلی که اتومبیل‌ها و کامیون‌های مورد نیازشان را از تولیدکنندگان اروپایی خریداری می‌کنند، می‌توانند ناوگان خود را با هزینه کم‌تری نسبت به حالت معمول گسترش دهند که موجب افزایش سود می‌شود.

به همین ترتیب خطوط هوایی که هواپیماهایشان را از شرکت ایرباس یا دیگر تولیدکنندگان هواپیمای اروپایی خریداری می‌کنند هم می‌توانند با قیمت‌های بهتر از حد معمول به سود بهتری برسند. این کار می‌‌تواند به آن‌ها کمک کند تا حاشیه سود شرکت خود را افزایش دهند.

مصرف کنندگان آمریکایی

مصرف کنندگان آمریکایی به مرور زمان درمی‌یابند که کالاهای وارداتی مانند پنیر و نوشیدنی‌های مرغوب وارداتی از فرانسه و ایتالیا برایشان مقرون به صرفه‌تر شده است. اتومبیل‌های آلمانی از جمله آئودی، مرسدس بنز، BMW و فولکس واگن در نمایشگاه‌های اتومبیل آمریکا با قیمت کمتری به فروش می‌رسند.

سرمایه‌گذاران شرکت‌های اروپایی صاحب کسب و کارهای بزرگ در آمریکا

سرمایه‌گذاران آمریکایی از طریق ADRهایی که در بورس اوراق بهادار آمریکا ثبت شده اند قادر به خرید سهام شرکت‌های خارجی هستند. شرکت‌های اروپایی که حضور پر رنگی در آمریکا دارند می‌توانند با افزایش فروش در این زمینه سود ببرند.

آن طور که بایر، تولید کننده آلمانی داروهای عادی(قابل فروش بدون نسخه) گزارش کرده است، یک کاهش ارزش یک درصدی یورو می‌تواند فروش این شرکت را ۲۶۰ میلیون یورو افزایش دهد. ایرباس می‌تواند به ازای هر ۱۰ درصد کاهش ارزش یورو، یک میلیارد دلار افزایش سود داشته باشد. همچنین شرکت BASF که یک تولیدکننده مواد شیمیایی است یک اضافه درآمد ۵۰ میلیون یورویی به ازای هر یک سنت کاهش قیمت یورو را پیش بینی می‌کند.

توریست‌ها و مسافران کشورهای اروپایی

در موضع ضعف قرار گرفتن یورو به آن معنا است که دلار در مقایسه با یورو قدرت بیش‌تری دارد. ضعف یورو به نفع توریست‌ها و کسانی که با اهداف تجاری به اروپا سفر می‌کنند است. دلیل آن بالا بودن ارزش دلار در اروپاست.

همچنین شرکت‌های آمریکایی که کارگر و کارمند برای کار به اروپا می‌فرستند می‌توانند از امکانات اقامتی ارزانتری برای کارمندان خود بهره ببرند. افرادی که در کشورهای اروپایی زندگی می‌کنند ولی درآمد آن‌ها به دلار است هم شاهد کاهش هزینه‌های زندگی خود خواهند بود.

چه کسانی از ضعف یورو متضرر خواهند شد؟

در ضعف یورو افراد زیادی متضرر خواهند شد که جامعه بزرگی از افراد را شامل خواهد شد. در اینجا به معرفی عده‌ای از این افراد می‌پردازیم.

بازندگان ضعف یورو

صادرکنندگان کالا به اروپا

از آنجا که محصولات شرکت‌های آمریکایی که تولیدات خود را به اروپا صادر می‌کنند برای خریداران اروپایی گران‌تر تمام می‌شود، این شرکت‌ها بازار خود را در اروپا از دست می‌دهند.

شرکت‌هایی مانند کوکا‌کولا تولیدکننده نوشیدنی‌های بسته‌بندی شده، شرکت‌های دخانیات مانند فیلیپ موریس، فست فودهای زنجیره‌ای از جمله مک دونالدز و تولیدکنندگان وسایل الکترونیکی و لوازم خانگی مانند هارمن اینترنشنال همگی روی فروش محصولاتشان به مشتریان اروپایی به عنوان یک قسمت عمده از درآمدهای سالانه‌شان متکی هستند. در معرض خطر قرار گرفتن سودآوری این شرکت‌ها می‌تواند یکی از نتایج کاهش ارزش یورو و در نتیجه کاهش واردات کشورهای اروپایی باشد. افرادی که در شرکت‌های آمریکایی که تاثیرپذیری زیادی از بازارهای اروپایی دارند سرمایه‌گذاری می‌کنند باید بیشتر مراقب باشند.

صنعت گردشگری آمریکا

صنعت گردشگری آمریکا ممکن است به این خاطر که سفر به مقاصد گردشگری آمریکا برای مردم اروپا گرانتر می‌شود از رونق بیفتد و آسیب ببیند. البته اگرچه طبق آمار در چند سال اخیر تعداد گردشگران اروپایی که از آمریکا دیدن کرده اند کاهش یافته است، اما گردشگرانی که از سایر نقاط جهان مانند آسیا و آمریکای شمالی به آمریکا سفر کرده اند باعث کاهش اثر منفی کمبود گردشگران اروپایی شده اند.

درست بر عکس حالت قبل، هزینه‌های زندگی شهروندان اروپایی که در آمریکا زندگی می‌کنند اما درآمد آن‌ها بر اساس یورو است هم افزایش خواهد یافت.

حرف آخر

ضعف یورو

تضعیف یورو در مقابل دلار باعث ایجاد دو گروه برنده و بازنده در آمریکا و اروپا شده است. با این وجود هنوز هم این احتمال وجود دارد که ارزش یورو به کاهش خود ادامه دهد. در حالی که واردکنندگان و مصرف کنندگان کالاهای اروپایی از این اتفاق سود خواهند برد، سود صادرکنندگان آمریکایی که به اروپا کالا صادر می‌کنند به خطر خواهد افتاد.

کسانی که از آمریکا به اروپا سفر می‌کنند از ارزش بالای پول خود یعنی قیمت دلار در اروپا بهره‌مند می‌شوند. اما مردم اروپا به خاطر ارزش کم پول خود یعنی یورو در آمریکا ممکن از سفر به آمریکا خودداری کنند.

شرکت‌های داخلی که کسب و کار وسیعی در اروپا دارند سودآوری پایین‌تری را برای سرمایه‌گذاران خود تجربه خواهند کرد. این در حالی است که شرکت‌های اروپایی که صاحب کسب و کارهای وسیع در آمریکا هستند ممکن است شاهد افزایش قیمت سهام خود باشند.

نویسنده :
انتشار : ۲۶ اردیبهشت ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 1 =

کانال تلگرام