صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

تورنتو دومینیون بانک یکی از بانک‌های چند ملیتی کانادا و ارائه دهنده خدمات مالی است که مرکز آن در شهر تورنتو قرار دارد. برند اختصاری این بانک TD و به صورت رسمی TD Bank Group است. بانک تورنتو دومینیون ، همان طور که از نامش پیدا است، از ادغام دو بانک تورنتو و دومینیون در سال ۱۹۵۵ تاسیس شد. دو بانک ادغام شده هم در سال‌های ۱۸۵۵ و ۱۸۶۹ ایجاد شده بودند.

بانک تورنتو دومینیون دومین بانک بزرگ کانادا از نظر کل دارایی بعد از رویال بانک و همین طور جزو ۱۰ بانک برتر آمریکای شمالی و در جهان رتبه ۲۶ بزرگ‌ترین بانک را بر اساس استاندارد اند پورز (Standard and Poor’s) دارد. بانک تورنتو دومینیون و شرکت‌های زیرمجموعه‌اش در سراسر جهان بیش از ۸۵ هزار کارمند دارد. تعداد مشتریان این بانک در کانادا به ۱۱ میلیون می‌رسد و ۱۱۵۰ شعبه دارد.

رتبه‌بندی و برتری‌های کسب شده توسط بانک تورنتو دومینیون

بانک تورنتو دومینیون کانادا

بیشتر بخوانید:

بانک صنعتی و بازرگانی چین؛ بزرگ‌ترین بانک جهان

در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۵ مجله فوربس، این بانک رتبه ۶۶ را میان شرکت‌های بزرگ جهان به دست آورد. در سال ۲۰۰۸ هم بانک تورنتو دومینیون جزو ۱۰۰ شرکت برتر استخدام کننده کانادایی قرار گرفت. در سال‌های متمادی این بانک و شرکت‌های تابعه به عنوان شرکت‌های برتر کانادایی شناخته شده‌اند.

طبق آمار رسمی اعلام شده در سال ۲۰۱۴ گروه تورنتو دومینیون، درآمد خالص برابر ۷/۷ میلیارد دلار کانادا و مجموع دارایی برابر ۱/۲ تریلیون دلار کانادا بوده است.

فعالیت‌های بانک تورنتو دومینیون

فعالیت‌های بانک تورنتو دومینیون

این بانک بزرگ در زمینه‌های مختلف مالی و اقتصادی فعالیت می‌کند؛ بخشی از فعالیت‌های گروه شرکت‌های تی دی شامل مدیریت سرمایه‌گذاری (TD Asset Management)، تامین مالی خرید خودرو (TD Auto Finance)، خدمات بانکداری شخصی در آمریکا (TD Bank N.A)، خدمات بانکی عمومی در کانادا (TD Canada Trust)، انواع مختلف خدمات بیمه (TD Insurance Meloche Monnex)، خدمات پرداخت ویژه فروشندگان (TD Merchant Services)، سرمایه‌گذاری و بازار سهام (TD Securities) و بسیاری فعالیت‌های دیگر می‌شود.

بیشتر بخوانید:

کردیت اگریکول؛ دومین بانک بزرگ فرانسه

خدمات مدیریت ثروت این بانک مجموعه‌ای از خدمات مختلف برای تسهیل در سرمایه‌گذاری و مدیریت سرمایه مانند مشاوره، توسعه کسب و کار و سرمایه‌گذاری مشترک است. در زمینه اوراق بهادار، بانک تورنتو دومینیون فعالیت‌های گسترده‌ای دارد. این خدمات شامل بیمه بدهی، مشاوره استراتژیک برای سازمان‌ها و دولت‌ها و مبادله انواع سهام، ارز و کالا در بازارهای جهانی است.

این بخش از گروه شرکت‌ها در شش شهر بزرگ جهانی دارای شعبه است و ۳ هزار نفر کارمند دارد. بخش مربوط به سهام و اوراق بهادار در شمال آمریکا، اروپا و آسیا حضور پررنگی دارد.

تاریخچه بانک تورنتو دومینیون

تاریخچه بانک تورنتو دومینیون

در ابتدا گروهی از تجار و بازرگانان کانادایی که در زمینه خرید و فروش و آردسازی غلات فعال بودند، برای تامین نیازهای بانکی، بیمه و مبادله کالا اقدام به تاسیس یک موسسه مالی کردند. اولین موسسان در سال ۱۸۵۴ تقاضانامه‌ای را برای درخواست مجوز تاسیس بانک کشاورزان و بازرگانان غرب کانادا تقدیم نهاد قانونی کردند. این تقاضا در آن زمان رد شد و یک سال بعد درخواستشان برای پروانه فعالیت بانک تورنتو با سرمایه اولیه ۵۰۰ هزار پوند مجوز گرفت.

بعد از تاسیس بانک تورنتو، شعبه‌های دیگری در شهرهای بزرگ ایجاد شد و تعداد مشتریان هم هر سال بیشتر و بیشتر شد. اکثر مشتریان این بانک، کشاورزان و کارخانه‌های فرآوری محصولات کشاورزی بودند. در سال ۱۸۷۱ گروهی از سرمایه‌داران به رهبری جیمز آستون (James Austin) بانک دومینیون را به تقلید از بانک تورنتو و برای فعالیت در بخش‌های دیگری از کانادا تاسیس کردند.

در سال‌های ۱۸۸۰ تا ۱۸۹۰ هم‌زمان با رشد اقتصاد کانادا و باز شدن مناطق شمالی اونتاریو، دو بانک تازه تاسیس هم منابع بیشتری از صنایع و کارخانه‌های مختلف جدید به دست آوردند. در همین سال‌ها هردو بانک تعداد شعبه‌های خود را در مناطق غربی و مرکزی افزایش دادند.

بیشتر بخوانید:

بانک مرکزی ژاپن؛ اهرم رشد اقتصادی کشور آفتاب تابان

در طول جنگ جهانی اول، بانک‌ها با چالش مواجه شدند و بخشی از سرمایه‌ها برای پشتیبانی از جبهه‌های جنگ استفاده شد. در سال‌های بعد از جنگ با رکود اقتصادی و بعد از آن تاسیس بانک مرکزی برای کنترل پول در گردش و قوانین جدید بانکی، مشکلاتی برای همه بانک‌های کانادایی به وجود آمد اما این دو بانک توانستند جان سالم به در برند.

در جنگ جهانی دوم هم دوباره مشکلاتی مثل سهمیه‌بندی ارز و محدودیت در تبادل ارز ایجاد شد. بعد از دوران جنگ جهانی دوم هر دو بانک تورنتو و دومینیون توانستند سرمایه خودشان را دو برابر کنند و به سرعت فعالیت‌های اقتصادی‌شان را گسترش دادند؛ هر دو اهداف بزرگی در سر داشتند. با توجه به این که هر دو بانک در ابعاد تقریبا مساوی فعالیت داشتند و تجمیع دو بانک می‌توانست ابعاد جدیدی را برای پیشرفت ایجاد کند، در سال ۱۹۴۵ اولین مذاکرات برای ادغام دو بانک شروع شد و در انتهای سال به یک توافق برای ادغام رسیدند. اول فوریه سال ۱۹۵۵ دو بانک به صورت رسمی ادغام شدند و بانک تورنتو دومینیون ایجاد شد.

بعد از ادغام، فعالیت‌های بانک تورنتو دومینیون با سرعت بیشتری پیشرفت کرد و انواع مختلف خدمات مالی و اقتصادی به سبد خدمات بانک افزوده شد. در سال ۱۹۶۹ لوگو بانک به لوگو امروزی تغییر کرد و برند TD green شهرت یافت. در سال ۱۹۷۰ تاسیس شعبه‌های بین‌المللی شروع شد و اولین شعبه‌های خارجی در آمریکا، انگلیس و خاورمیانه ایجاد شدند. در میان سال‌های ۱۹۵۵ تا ۲۰۱۱، ۱۶ موسسه و شرکت دیگر با بانک تورنتو دومینیون ادغام شدند و گستره خدمات به همه بخش‌های اقتصادی نفوذ کرد.

مرکز تورنتو-دومینیون

مرکز تورنتو-دومینیون

مرکز جهانی بانک در سال ۱۹۶۷ بازگشایی شد و در مرکز شهر تورنتو، اونتاریو واقع است و به جهت وجود آسمان خراش‌های این بانک، این منطقه به مرکز تورنتو-دومینیون (Toronto-Dominion Centre) معروف شده است. این ساختمان‌ها شامل شش برج بزرگ است که ۲۱ هزار نفر در آن‌ها مشغول به کار هستند. برج‌های سیاه رنگ بانک تورنتو دومینیون توسط لودویگ میس فن در روهه (Ludwig Mies van der Rohe) طراحی شده است و جزو اولین برج‌های بلند شهر هستند.

حواله دلار به کانادا یکی از نیازهایی است که به دلیل حضور پرشمار ایرانیان در این کشور به وجود آمده است. مهاجرت و تحصیل تعداد زیادی از ایرانیان در کانادا مقوله انتقال وجه در قالب سیستم‌هایی مثل حواله بانکی، بین دو کشور ایران و کانادا را امری ضروری ساخته است. برای حواله دلار به بانک تورنتو دومینیون کانادا می‌توانید از خدمات حواله بانکی بین‌المللی صرافی ستاره سهیل استفاده کنید.

نویسنده :
انتشار : ۳۱ خرداد ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 10 =

کانال تلگرام