صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
021 54506

رابطه قیمت یورو و دلار هموراه در رقابت بوده است. رابطه یورو و دلار از دیرباز به گونه‌ای است که با هم در رقابت تنگاتنگ به سر می‌برند. در گذشته، قبل از اینکه اتحادیه اروپا اقدام به تولید یورو کند، دلار با مارک آلمان و فرانک فرانسه در رقابت و رابطه بود. تا اینکه در یکم ژانویه ۱۹۹۹ میلادی، یورو پا به عرصه حیات گذاشت. در ابتدا، یورو به عنوان واحد پولی نقش ایفا نمی‌کرد و اتحادیه اروپا می‌خواست به کمک معرفی آن، به دنبال ایجاد ثبات در نرخ تبادل اروپایی بود. اما این اقدامات به تدریج، زمینه را برای واحد شدن یکای پول اروپایی ممکن کرد.

یورو چگونه پا به عرصه گذاشت؟

رابطه یورو و دلار- ورود یورو

بانک مرکزی اروپا نقش مهمی در شکل‌گیری یورو به عنوان واحد پولی مشترک ایفا کرد. تا سال ۲۰۰۲ میلادی، یورو به عنوان واحد پولی فیزیکی در دسترس نبود. اما از این تاریخ به بعد، کشورهای فرانسه، آلمان، اسپانیا و ایتالیا و… نرخ‌های متفاوت fx را متوقف کردند. سپس اجماع و بررسی‌های کلی به جایی رسید که یورو را به عنوان واحد پولی مشترک اروپا اعلام کردند.

رابطه یورو و دلار در آن زمان به شیوه‌ای پیش رفته بود که کارشناسان مختلف فکر می‌کردند قرار است یورو به عنوان ارز زخیره جهانی جایگزین دلار بشود. البته این اتفاق و جایگزینی کاملا محتمل بود. اما رابطه یورو و دلار چگونه پیش رفت؟ به طور کلی عوامل زیادی در تعیین نرخ ارز دخالت دارند. اما عواملی که در زیر عنوان شده، بیشتر حائز اهمیت هستند:

  • قدرت اقتصادی دولت‌های پشت هر ارز
  • سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی

بحران اقتصادی که در سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز شد، رابطه میان یورو و دلار را به شدت تحت تاثیر قرار داد. عوارضی که این بحران به اقتصاد دنیا تحمیل کرد، عملکرد بانک‌های مرکزی را به شدت تحت‌الشعاع قرار داد. اما شیوه تاثیرپذیری بانک‌های مرکزی با هم فرق داشت. برای مثال بازخورد این بحران درباره بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو آمریکا بسیار متفاوت بود.

آمریکا به محض مشاهده بحران، شروع به اقداماتی برای تحریک موتور اقتصاد خود کرد. اما بانک مرکزی اروپا تا مدتی بدون عکس‌العمل و در شوک اوضاعِ ایجاد شده بود. بانک مرکزی اروپا مدت‌ها بعد از فدرال رزرو دست به اقدامات جبرانی زد. زمانی‌که بانک اروپا شروع به خرید اوراق دولتی کرد، فدرال رزرو اقدامات گسترده فراوانی را رقم زده بود.

رابطه یورو و دلار بعد از بحران اقتصادی جهانی چگونه بود؟

رابطه یورو و دلار- بحران اقتصادی

همان‌طور که پیش‌تر نیز عنوان شد، فدرال رزرو در مواجهه با بحران اقتصادی خیلی موثرتر و سریع‌تر از بانک مرکزی اروپا دست به کار شد. از جمله اقدامات مثبت فدرال رزرو می‌توان به پیگیری دو هدف مهم اشاره کرد: ایجاد کارآفرینی و مقابله با بیکاری، ایجاد ثبات در قیمت‌ها.

اما در این میان، تنها اقدامی که اروپا صورت داده بود، نظارت بر ثبات قیمت‌ها بود. این تفاوت در سیاست‌ها و اقدمات باعث شد تا رابطه یورو و دلار وارد فاز جدید بشود. علاوه بر بحران اقتصادی جهانی، اروپا مشکلات دیگری را نیز تجربه می‌کرد. یکی از این مشکلات بزرگ، بحران قروض و وام‌هایی بود که کشورهای اروپایی دریافت کرده بودند. بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا زیر دین قرض‌ها و وام‌های ملی سنگینی بودند. سیاست پولی مشترک میان کشورهای مختلف باعث بروز مشکل بزرگی شده بود. واقعیت این است که با سیاست پولی واحد نمی‌توان ملزومات کنترل اوضاع پولی و اقتصادی کشورهای مختلف بحران‌زدن را مدیریت کرد.

رابطه یورو و دلار از سال ۲۰۰۷ به بعد چگونه بوده است؟

رابطه یورو و دلار- سال ۲۰۰۷

  • در ۱۸ دسامبر ۲۰۰۷،یورو به خاطر تغییرات اعمال شده روی صندوق پولی فدرال رزرو، قدرت‌مندتر از دلار شده بود.
  • در ۱۶ دسامبر ۲۰۰۸، فدرال رزرو نرخ بهره را تقریبا به ۰ رساند و به همین دلیل یورو از دلار قدرتمندتر شده بود.
  • در ۱۹ اکتبر ۲۰۰۹ُ، تولید ناخالص داخلی دولت جدید یونان از ۱۲/۷ درصد به نصف رسید و همین موضوع باعث ضعیف شدن یورو شد.
  • در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳، فدرال رزرو شروع به اقدامات رو به رشد در وضعیت اقتصادی کرد و باعث شد یورو نسبت به دلار تضعیف بشود.
  • در ۱۴ جولای ۲۰۱۴، رئیس اتحادیه اروپا دست به تسهیل کمی زد و یورو نسبت به دلار ضعیف‌تر شد.
  • در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵، با ایجاد بازارهایی برای تسهیل کمی از سوی بانک مرکزی اتحادیه اروپا، همچنان یورو از دلار ضعیف‌تر می‌شد.

همان‌طور که مشخص است، بسیاری از تزلزلاتی که این دو واحد پولی نسبت به هم تجربه کرده‌اند در اثر اقدامت متفاوت بانک‌های مرکزی شکل گرفته است. یکی از نتایج بحران اقتصادی جهانی، افزایش ارتباطات گسترده فدرال رزرو بود. ایالت متحده آمریکا با بهره‌مندی از شرایط ایجاد شده تمرکز خود را به از بین بردن بیکاری معطوف کرد. از این طریق تولید ناخالص داخلی آمریکا افزایش پیدا کرد. اقتصادی که در آن تولید ناخالص داخلی افزایش پیدا کند و نرخ بیکاری کم باشد به راحتی می‌تواند فشارهای تورمی را مهار کند. ضمن اینکه امکان ایجاد ثبات در اقتصاد نیز میسر می‌شود.

تجارت بین‌المللی و نرخ تبادل خارجی چه نقشی در رابطه یورو و دلار دارد؟

وقتی ارزش واردات کشوری از صادرات آن بیشتر می‌شود، نوعی نقصن و کمبود صادرات رخ می‌دهد. در این صورت، به تدریج و در بلندمدت ثروت کشور از آن خارج می‌شود. به تبع آن، ارزش واحد پولی چنین کشوری نیز تنزل پیدا می‌کند. ایالت متحده آمریکا برای مدت‌زمانی طولانی دچار این مشکل شده بود اما علیرغم این موضوع، هیچ نشانه‌ای مبنی بر کاهش ارزش دلار مشاهده نمی‌شد. علت این بود که از دلار به عنوان واحد ذخیره بین‌المللی استفاده زیادی در سراسر جهان می‌شود. یعنی تقاضا برای دلار آنقدر بالا هست که چنین نقص و مشکلی به سادگی جبران می‌شود.

حرف پایانی

رابطه یورو و دلار- نتیجه‌گیری

بدیهی است که رابطه یورو و دلار بسیار پیچیده است اما مسائل ژئوپولتیک بسیاری مانند انواع جنگ‌ها و انتخابات بر این رابطه اثر می‌گذارند. متغیرهای اقتصادی بسیاری مانند عرضه و تقاضای پول و سطح خروجی‌ها اقتصادی در این رابطه نقش دارند. یکی دیگر از مسائل مهمی که رابطه دلار و یورو را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نوسان است. نوسانات، درجه‌ای از نرخ تغییرات قیمت در تجارت است که بر اساس انحراف معیار بازگشت‌های الگوریتمیک مورد بررسی قرار می‌گیرد. در نهایت، همان‌طور که عنوان شد، دلایل سیاسی و جغرافیایی زیادی در تعیین رابطه دلار و یورو نقش دارند. اما آنچه مبرهن است، پیشی گرفتن دلار در بیشتر دوره‌های زمانی نسبت به یورو است که دلایل متعددی در این پیشی گرفتن نقش داشته‌اند.

نویسنده :
انتشار : ۱ خرداد ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =

کانال تلگرام