صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

تاریخچه ارز دلار سنگاپور بسیار شگفت‌انگیز است. این کشور پس از سال‌ها استعمار توسط انگلستان و نرخ بیکاری بالا و رشد اقتصادی کم به پیشرفت رسیده است؛ اگر چه وقتی صحبت از ثبات و استحکام می‌شود، نمی‌توان با اطمینان کامل درباره هیچ ارزی نظر داد؛ اما ثبات و استحکام تاریخچه دلار سنگاپور غافلگیر‌کننده است.

تاریخچه دلار سنگاپور

در سنگاپور مانند دیگر مستعمرات انگلستان استفاده از Straits Dollar از سال ۱۸۲۴ تا ۱۹۶۳ رواج داشته است. در سال ۱۹۴۲ سنگاپور توسط ژاپن اشغال شد. اما دوباره در سال ۱۹۴۵ توسط انگلستان اشغال و بالاخره در سال ۱۹۶۳ به طور کامل از استعمار انگلستان خارج شد.

ارز سنگاپور

بیشتر بخوانید:

تاریخچه رینگیت مالزی؛ ارزی در تکاپوی حفظ ارزش خود

پس از خارج شدن از استعمار انگلستان، به عنوان جزئی از فدراسیون مالزی از دلار مالزی در این کشور استفاده می‌شد. بعد از دو سال سنگاپور از فدراسیون مالزی جدا شد و مستقل شد. این دوره، نوعی زایش برای دلار سنگاپور است.

پس از تولد کشور مستقل سنگاپور، هیئت‌هایی از  کمیسیون‌های ارز برای تصمیم‌گیری و هماهنگی در مورد آن تشکیل شد. این هیئت، مسئول ابداع اصطلاح دلار سنگاپور بود. دلار سنگاپور با دلار‌هایی به اسم ارکیده در سال ۱۹۶۷ منتشر شد. این دلار‌‌ها در جلوی خود تصاویری از گل ارکیده داشت. این دلار‌‌ها ۹ عنوان مختلف داشتند و بین یک تا هزار دلار متغیر بودند. پس از مدتی دلار‌هایی به اسم پرنده منتشر شد.

تاریخچه دلار سنگاپور

در قسمت چپ این دلار‌ها تصاویری از پرنده بود. در سال ۱۹۸۴ اسکناس‌هایی با طرح کشتی منتشر شد. شاید علت آن، رشد اقتصادی پیوسته و نشانه‌ای از قوی شدن دلار سنگاپور بود.

در تاریخچه دلار سنگاپور آمده است که اسکناس‌هایی که از سال ۱۹۹۹ استفاده می‌شود، بیشتر با تصویر مشاهیر تاریخی تزیین شده است. ارزش دلار سنگاپور برای اولین بار با پوند استرلینگ تعیین شد. بعد از آن با دلار آمریکا تعیین شد. پس از مدتی به دلیل تمایل اقتصاد سنگاپور به متنوع‌سازی و نیاز به رویکردهای بازارگرایانه، دلار این کشور تحت نظارت مرجع پول سنگاپور (MAS)  تبدیل به ارز شناور شد.

تاریخچه دلار سنگاپور با تمام مراحل سخت پیش رو، تاکنون ارزش خود را به طرز چشمگیری حفظ کرده است. حتی در مواردی که دچار کمی آشفتگی و بی‌ثباتی شده بود، با انتقادهای فراوانی مواجه شد.

رشد اقتصادی سنگاپور

بیشتر بخوانید:

تاریخچه دلار هنگ کنگ؛ انواع اسکناس‌های رایج در این کشور

در طول سال‌های اخیر، نرخ دلار سنگاپور نسبت به سایر ارز‌ها با رشدی تقریبا پایدار در برابر دلار، حدود ۲ درصد افزایش داشته است. این ارز در سال گذشته از نظر عملکرد، بین ارز‌های آسیایی در مقام سوم ( به استثنا ژاپن) قرار گرفته است.

یکی از دلایل قدرت ارز سنگاپور ، اقتصاد متنوع آن است. کاملا واضح است که که سنگاپور هیچ وابستگی خاصی به مواد اولیه خام مانند نفت و مواد معدنی ندارد؛ اگر چه آن‌ها منابع درآمد خوبی هستند، اما به دلیل نوسان‌های بازار جهانی خیلی قابل اعتماد نیستند. در عوض تجربه نشان داده است که بازار‌ گردشگری و صنایع هوایی بسیار قابل اطمینان است.

مقامات سنگاپور انجمنی برای تقویت دلار سنگاپور در برابر سایر ارز‌های خارجی تشکیل داده‌اند. این طرح باعث رشد اقتصادی بیشتر سنگاپور شده است. برای این که یک ارز تبدیل به پناهگاه امن شود، فقط یک عامل دخالت ندارد و باید به نقش عوامل دیگر هم توجه داشت. البته تاریخچه دلار سنگاپور ثابت کرده است که همیشه می‌توان روی آن به عنوان یک ارز قدرتمند حساب کرد. این حد از پیشرفت سنگاپور، باعث شگفتی شما نشده است؟ به نظر شما دلار سنگاپور همچنان می‌تواند به یکه‌تازی خود در بازار‌های آسیا ادامه دهد؟

اگر برای ارسال مطمئن پول به سنگاپور نیاز به خدمات حواله ارزی سوئیفت دارید، می‌توانید با کارشناسان با تجربه ما در صرافی ستاره سهیل تماس بگیرید.

نویسنده :
انتشار : ۳ بهمن ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − نه =

کانال تلگرام