صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
021 54506

نقش مشاور مالی ارائه توصیه‌هایی پیرامون استراتژی‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، اوراق قرضه و سهام است. شاید شما در بانک یا یک شرکت کارگزاری یا حتی یک شرکت بیمه کار کنید. برای این که به یک مشاور مالی تبدیل شوید باید یک مدرک دانشگاهی حداقل کارشناسی و تجربه در زمینه خدمات مالی داشته باشید. بیشتر مشاوران مالی دارای گواهینامه‌های حرفه‌ای هم هستند.

بخش اول: کسب مهارت‌ ها و آموزش لازم برای یک مشاور مالی

همانطور که در بالا گفته شد برای اینکه یک مشاور مالی خوب و قابل اعتماد باشید باید تحصیلات دانشگاهی مرتبط هم داشته باشید و مهارت‌هایی را در این زمینه کسب کرده باشید. در ادامه مراحل آن را با هم مرور می‌کنیم.

۱. دریافت مدرک کارشناسی در رشته های مالی

بیشتر مشاوران مالی حداقل یک مدرک کارشناسی در رشته‌هایی مانند حسابداری یا امور مالی دارند. حوزه مورد علاقه خود که می‌خواهید آن را به عنوان شغل ادامه دهید را انتخاب کنید. دوره‌های آموزشی در زمینه بازنشستگی و برنامه‌ریزی برای املاک و مستغلات، مالیات بر درآمد، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک بگذرانید. سپس در دوره‌های پیشرفته که بیشتر مورد علاقه‌تان است شرکت کنید. رشته اصلی شما خیلی اهمیت ندارد اما مدارکی در زمینه مالی، حسابداری، اقتصاد، ریاضیات یا علوم کامپیوتر می‌تواند در رزومه یک مشاور مالی بدرخشد.

مشاور مالی

۲. در برنامه های آمادگی کسب گواهینامه های حرفه ای شرکت کنید

اگر قصد دارید یک گواهینامه حرفه‌ای مثل «برنامه ریز رسمی مالی» (CFP) دریافت کنید حتما در برنامه‌های مشخصی که برای کسب آمادگی در خصوص شرکت در آزمون این گواهینامه برگزار می‌شود شرکت کنید. در برخی از کشورها مانند کانادا داشتن گواهینامه CFP یکی از شروط کار به عنوان مشاور مالی است.

۳. در حین تحصیل به دنبال جایی برای کارآموزی باشید

بسیاری از مشاوران مالی شغل خود را به عنوان کارآموز در شرکت‌های مالی شروع کرده‌اند. این دوره می‌تواند ارتباطات و تجربیات خوبی در حوزه خدمات مالی برای شما ایجاد کند. احتمالا دانشگاه محل تحصیل شما اطلاعاتی راجع به کارآموزی در ادارات و دپارتمان‌های خدمات مالی داشته باشد تا بتواند به شما کمک کند. برخی از دوره‌های کارآموزی به عنوان واحد درسی هم معتبر شناخته می‌شوند.

۴. در دوره های روانشناسی شرکت کنید

مشاور مالی

شما به عنوان یک مشاور مالی وقت زیادی را در حال مشاوره دادن به دیگران هستید. شناخت طرز فکر و رفتار آدم‌ها به شما کمک می‌کند تا به مراجعه‌کنندگان خود مشاوره بهتری داده و بازار را هم دقیق‌تر پیش‌بینی کنید. دوره‌های روانشناسی همچنین به شما در کسب مهارت‌های میان فردی و ارتباطی که در هنگام کار با ارباب رجوع بسیار اهمیت دارد، کمک می‌کند.

۵. تحصیل عالی خود را تا مقطع ارشد یا دکتری ادامه دهید

داشتن مدرک کارشناسی ارشد از شما مشاور مالی ارزشمندتری می‌سازد. می‌توانید درخواست حقوق بیشتری داشته و اگر روزی موسسه مالی خود را راه‌اندازی کنید می‌توانید حق‌الزحمه بالاتری از ارباب رجوع خود دریافت کنید. مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر فرصت‌های بیشتری را پیش روی شما قرار می‌دهند مثلا اگر شما مدرک حقوق دریافت کرده باشید می‌توانید به مشتریان خود مشاوره‌های مالی و حقوقی بدهید. اگر مدرک ارشد یا دکتری در زمینه مالی، کسب و کار یا اقتصاد داشته باشید دیگر نیاز به دریافت گواهینامه‌های دیگر نیست.

بخش دوم: کسب تجربه کاری

قطعا در هر حوزه‌ای که قصد کار در آن را دارید چالش‌ها و فوت و فن‌هایی وجود دارد که تنها با کسب تجربه به دست می‌آیند. بنابراین اگر می‌خواهید مشاور مالی چیره‌دستی شوید و پیش‌بینی و مشاوره‌های شما قابل اعتماد و موثق باشند باید حتما تجربیاتی در این زمینه کسب کنید.

۱. یافتن شغل ساده در حوزه خدمات مالی

مشاور مالی

حتی قبل از آنکه مدرک خود را بگیرید مشغول شدن در یک شغل آماتوری و ساده در حوزه خدمات مالی می‌تواند درک و بینش خوبی از کار به شما بدهد. همچنین فرصت صحبت با مشاوران مالی را هم خواهید داشت. مثلا می‌توانید به عنوان تحویل‌دار در بانک یا یک شرکت کارگزار مشغول به کار شوید. آژانس‌های بیمه هم می‌توانند به شما برای شغل مشاور مالی کمک کنند، به خصوص اگر بخواهید در بخش برنامه‌ریزی دوران بازنشستگی مشغول به کار شوید.

۲. در برنامه های آموزشی شرکت کنید

معمولا شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری مشاوران مالی تازه کار خود را در برنامه‌های آموزشی رسمی خود شرکت می‌دهند تا در کنار یک مشاور مالی ارشد کار کنند. این برنامه‌ها معمولا یک سال یا بیشتر طول می‌کشند و مهارت‌ها و دانش مورد نیاز برای آزمون های گواهینامه‌ها و تبدیل شدن به یک مشاور مالی قدرتمند را در اختیار افراد قرار می‌دهند. موسسات بزرگ‌تر مایل هستند دوره‌های آموزشی رقابتی‌تر و چالش‌برانگیزتری برگزار کنند. برای پذیرفته شدن در این دوره‌ها باید مدارج تحصیلی عالی داشته باشید.

۳. کار خود را از یک کمپانی کوچک تر شروع کنید

شاید از کار کردن برای یک شرکت اسم و رسم دار راضی باشید شاید هم بخواهید هر چه زودتر شرکت خودتان را تاسیس کنید. تاسیس شرکت شخصی خود انعطاف پذیری و کنترل بیشتری روی کسب و کارتان به شما می‌دهد. وقتی در حال آموزش هستید روی نحوه ساده‌سازی و کارامد ساختن فرآیند کار تمرکز کنید. سیاست‌های شرکتی که در حال کار برای آن هستید را فرابگیرید اما به این هم فکر کنید که چطور می‌توانید این سیاست‌ها را در کمپانی خودتان پیاده‌سازی کنید.

بخش سوم: کسب گواهینامه ها و مجوز ها

برای شروع هر کاری به صورت قانونی و مجاز، کسب مجوزها و گواهینامه‌های خاصی نیاز است که باید حتما آن ها را دریافت کنید.

مشاور مالی

۱. تصیم بگیرید از چه نوع کاری لذت می برید

مشاوران مالی در حوزه‌های مختلفی کار می‌کنند. تعدادی از گواهینامه‌های حرفه‌ای مختلف یا مجوزها وجود دارند که مشاوران مالی باید آن‌ها را داشته باشند. وقتی مسیری که می‌خواهید طی کنید را بدانید، حتما می‌دانید چه گواهینامه‌ها یا مجوزهایی باید داشته باشید. اگر بخواهید بیش از یک گواهینامه یا مجوز دریافت کنید هزینه زیادی متحمل خواهید شد. این را به یاد داشته باشید که تعداد بالای گواهینامه و مجوز از شما مشاور مالی ارزشمندی نمی‌سازد پس فقط مواردی را که نیاز دارید انتخاب کنید. مثلا اگر از تراکنش‌های بین‌المللی پیچیده و فرصت‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی لذت می‌برید، باید مجوز CFA یا تحلیلگر مالی رسمی را دریافت کنید. اگر بخواهید برای یک کمپانی بیمه کار کنید باید مجوز مامور بیمه دریافت کنید.

۲. مجوز برنامه ریز رسمی مالی (CFP) خود را دریافت کنید

CFP یکی از منعطف‌ترین گواهینامه‌ها برای مشاوران مالی است. در برخی از کشور‌ها شما نمی‌توانید بدون داشتن این گواهینامه به عنوان مشاور مالی مشغول به کار شوید. این گواهینامه به شما اجازه خرید و فروش محصولات سرمایه‌گذاری را نمی‌دهد بلکه منحصرا یک اعتبارنامه است. شما با توجه به نوع کاری که می‌خواهید به عنوان مشاور مالی انجام دهید نیاز به مجوزهای دیگری هم خواهید داشت. برای دریافت CFP باید مدرک کارشناسی و سه سال سابقه کار داشته و یک آزمون دو روزه ده ساعته را بگذرانید. می‌توانید در کلاس‌های آمادگی برای آزمون شرکت کنید یا به صورت خودخوان برای این آزمون آماده شوید.

۳. مجوز تحلیلگر مالی رسمی (CFA) خود را دریافت کنید

مشاور مالی

اگر می‌خواهید شغل خود را در حوزه سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی ادامه دهید به این مجوز نیاز خواهید داشت. CFA در اصل شما را برای مدیریت و اجرای سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی بزرگ یا برای تبدیل شدن به تحلیلگر تحقیقات مالی آماده می‌کند. برای دریافت مجوز CFA باید حداقل مدرک کارشناسی و چهار سال سابقه کار به عنوان مشاور مالی را داشته باشید. این مجوز توسط موسسه CFA ارائه می‌شود که برنامه‌ای خودخوان متشکل از ۳ فاز را ارائه داده و در انتها یک آزمون ۶ ساعته برگزار می‌کند. این مجوز در تمام دنیا معتبر و شناخته شده است و به عنوان یک مزیت رقابتی در بازار کار شناخته می‌شود.

۴. گواهینامه مشاور سرمایه‌گذاری رسمی (RIA) خود را دریافت کنید

سایر مشاوران مالی ممکن است از کارفرمای خود حقوق دریافت کنند یا از محصولات سرمایه‌گذاری کارمزدی به آن‌ها تعلق بگیرد اما اگر شما مجوز RIA داشته باشید، مراجعه‌کنندگان بابت مشاوره سرمایه‌گذاری که به آن‌ها می‌دهید مستقیما به شما پرداخت خواهند کرد. برای مشاوره‌های عمومی در زمینه سرمایه‌گذاری نیازی به این مجوز نخواهید داشت اما اگر به مراجعه‌کنندگان خود مشاوره در رابطه با سرمایه‌گذاری در زمینه‌های خاصی را می‌دهید به این مجوز نیاز خواهید داشت.

۵. مجوز بیمه را دریافت کنید

اگر مشغول کار با یک کمپانی بیمه هستید بنابراین باید مامور رسمی بیمه باشید. برای دریافت مجوز باید در آزمونی شرکت کنید که دانش شما در زمینه قانون بیمه‌ای را مورد سنجش قرار می‌دهد. مجوز بیمه معمولا آسان‌ترین مجوزی است که یک مشاور مالی به آن نیاز دارد. تمام کاری که باید انجام دهید پرداخت هزینه آزمون و شرکت در یک آزمون دو تا سه ساعته است.

نویسنده :
انتشار : ۲۱ خرداد ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 8 =

کانال تلگرام