صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

سال ۲۰۱۷ برای اتحادیه اروپا از لحاظ سیاسی بحران‌های زیادی را به همراه داشت. سرمایه‌گذارها از انتخاباتی که در هلند، فرانسه و آلمان با پیشتازی احزاب ضد اتحادیه اروپایی در پیش بود، واهمه داشتند. البته نتایج انتخابات در آلمان هر چند با پیروزی آنگلا مرکل همراه بود اما احزاب دست راستی توانستند کرسی‌های بیشتری را نسبت به دور قبل کسب کنند.

همه چیز درباره مسائل اقتصادی

بیشتر بخوانید:

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و تاثیر آن بر اقتصاد لندن

در عوض نتایج انتخابات هلند و فرانسه و دست رد رای‌دهندگان به سینه پوپولیست‌ها و کاندیداهای ضد اتحادیه نشان داد که خطر پیروزی آن‌ها تهدیدی توخالی بود. البته جای شک و تردید همچنان باقی است به عنوان مثال: ایتالیا که از اتحادیه اروپا کمتر حمایت می‌کند یا انگلیس که با وجود پیروزی احتمالی محافظه‌کاران در انتخابات پیشرو، پدیده برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه)، چشم‌انداز آینده را مبهم کرده است.

انتخابات ایتالیا و خطر احتمالی جدایی از اتحادیه اروپا

انتخابات ایتالیا
ایتالیا تنها کشوری است که میزان حمایت آن از سیاست واحد پولی یورو، زیر ۵۰ درصد است. از چهار حزب بزرگ این کشور فقط یکی طرفدار  این است که در اتحادیه اروپا بماند. حزب (M5S) یکی از احزاب ضد حکومتی است و در نتایج نظرسنجی اخیر نسبت به حزب راست میانه (PD) پیشتاز بود و بر برگزاری زودهنگام انتخابات تاکید داشت.
البته احتمال برگزاری انتخابات زود هنگام خیلی بعید است چرا که تصویب قانون جدید انتخابات در ۲ مجلس ایتالیا به بن بست رسیده است و زمانی که انتخابات برگزار شود به احتمال زیاد نتیجه به نفع حزب (M5S) نخواهد بود. از طرفی این حزب برای پیروزی نیازمند اتحاد با سایر حزب‌ها است که با توجه به تفاوت‌های ایدئولوژیکی آن‌ها، این موضوع نیز بعید به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

دو عامل مهم در نابسامانی اقتصاد جهانی

جدای از نتیجه احتمالی انتخابات، احتمال ایجاد شکاف در فضای سیاسی این کشور بسیار بالا خواهد رفت. این اتفاق از دید یک سرمایه‌گذار، به هیچ وجه خوب نیست زیرا اصلاحات، شرایط اقتصادی را دشوارتر می‌کند. البته از طرفی جلوی خروج این کشور از اتحادیه اروپا را خواهد گرفت چرا که یک حزب به تنهایی نمی‌تواند این کار را به سرانجام برساند.
از طرفی بازار سهام ایتالیا بعد از اسپانیا، بهترین عملکرد را در منطقه یورو داشته است که این موضوع احتمال برگزاری رفراندوم خروج از اتحادیه را کمتر هم می‌کند.

پیش بینی انتخابات بهمن ماه در انگلیس

انتخابات بهمن ماه در بریتانیا
صاحب‌نظران پیش‌بینی می‌کنند که محافظه‌کاران در انتخابات غیر منتظره ۸ ژوئن، پیروز اکثریت کرسی‌های مجلس عوام خواهند شد. هر چند آینده این کشور در پی برگزیت، نامعلوم است چرا که نخست وزیر در آخرین اعلام نظر خود، خبر از برگزیت نرم‌تری داده است.

بیشتر بخوانید:

ارزش پوند تا سال ۲۰۱۸ به کمتر از ارزش یورو سقوط خواهد کرد

مشخص است که «ترزا می» از مواضع قبلی خود مبنی بر خروج کامل از بازار اتحادیه عقب‌نشینی کرده است. او همچنین دخالت دادگاه اتحادیه اروپا برای تعیین قوانین بریتانیا و نظارت بر برگزیت را کاملا رد کرده است. بنابراین به احتمال زیاد بعد از خروج بریتانیا شاهد دسترسی محدودتر این کشور به بازار مشترک اروپایی خواهیم بود. به نظر می‌رسد ارزش پوند کمتر شود. اگر نتایج مذاکرات مثبت باشد پوند تقویت خواهد شد اما در صورت یک توافق بد یا عدم توافق، ارزش پوند پایین‌تر نیز خواهد آمد.

رفتار سرمایه‌گذارها چه خواهد بود؟

راهنمای سرمایه‌گذارها

با اینکه نتایج انتخابات قابل پیش‌بینی به نظر می‌رسد اما چشم‌انداز عملکرد شرکت‌های بزرگ که در حوزه بین‌الملل فعال هستند نسبت به شرکت‌های کوچک که در بازار داخل فعال هستند، برای سال‌های آینده غیرقابل پیش‌بینی است. با توجه به پیروزی طرفداران اتحادیه اروپا در آلمان، فرانسه و هلند، ریسک سیاسی این اتحادیه، پایین آمده است. با اینکه بازارها نسبت به این رویدادها، واکنش مثبت نشان داده‌اند اما هنوز ارزش بازار سهام اروپا به نصف ارزش آن در ژانویه ۲۰۱۶ نیز نرسیده است. به صورت کلی اقتصاد اتحادیه با توجه به افزایش درآمدها در حال شکوفایی است. هر چند سرمایه‌گذارها همچنان جانب احتیاط را دارند. در چنین محیطی باور داریم چشم‌انداز ارزش بازار سهام منطقه یورو، مثبت است.
با این حال اوضاع در بریتانیا، غیرقابل پیش‌بینی است. اگرچه بازار سهام این کشور می‌تواند شاهد رشد باشد اما سرمایه‌گذاری روی بخش‌های بزرگ‌تر این بازار می‌تواند دردسر ساز شود.

حواله سوئیفت
اگر قصد ارسال حواله یورو به ایتالیا را دارید می‌توانید به همکاران باتجربه ما، در صرافی ستاره سهیل  اطمینان کنید.

نویسنده :
انتشار : ۱۹ مهر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 14 =

کانال تلگرام