صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

میزان کسری تجاری آمریکا در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۰۸ میلادی بیشترین مقدار را داشته است. علت این امر هم چیزی نبوده جز رشد باثبات واردات که در اثر تقاضای بالای داخلی شکل گرفته است. براساس آمارهای رسمی، در ماه ژوئن کسری تجاری آمریکا به ۴۶/۳ میلیارد دلار رسیده است. خواسته ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ برای کاهش کسری تجاری یا همان صادرات خالص، از اولین سیاست‌هایی بود که به کار گرفت. او در ادامه اقدامات اقتصادی و سیاسی خود به اجناس چینی تعرفه‌های گمرکی تحمیل کرد و با خاورمیانه هم که روابط سیاهی دارد. اما باید دید که در زمان کاهش صادرات، مهم ترین واردات آمریکا چه بوده است؟

کسری تجاری آمریکا با چین

کسری تجاری آمریکا با چین در تاریخ ۳۱ ماه مه ۲۰۱۸، ۳۳/۲ میلیارد دلار بود و در پایان ماه ژوئن این مبلغ به ۱۸۵/۷ میلیارد دلار رسید. ترامپ تعرفه‌ای ۲۵ درصدی روی حدود ۵۰ میلیارد دلار از کالای چینی اعمال کرده است و به دنبال اضافه کردن تعرفه ۱۰ درصدی دیگری روی ۲۰۰ میلیارد دیگر از کالاهای چینی است. وزیر اقتصاد و بازرگانی چین هم اعلام کرده که این اقدامات آمریکا بی‌پاسخ باقی نخواهد ماند. کالاهای چینی که مشمول این تعرفه‌ها قرار گرفته‌اند در زمینه‌های سوخت، فیبر نوری و وسایل نقلیه هستند.

مهم ترین واردات آمریکا - چین

مهم ترین واردات آمریکا

مهم ترین واردات آمریکا در سال ۲۰۱۷ متوجه بازار کالاهای رایانه و الکترونیک بوده است و مبلغی در حدود ۴۰۱ میلیارد دلار کالا وارد این کشور شده است. گروه‌بندی کالاهای وارداتی از این قرار است: تجهیزات رایانه‌ای، تجهیزات صوتی و تصویری و نیمه‌رساناها و سایر مواد لازم برای ساخت بُردهای الکترونیکی. این کالاها مهم ترین واردات آمریکا به کالیفرنیا بوده است که با توجه به وجود سیلیکون‌ولی در کالیفرنیا یعنی خاستگاه تولیدات و تجیهزات الکترونیکی کاملا قابل قبول و توجیه‌پذیر است.

حدود ۳۸۵ میلیارد دلار از مهم ترین واردات آمریکا هم به وسایل نقلیه اختصاص دارد. در رده‌بندی کالاها می‌توان به وسایل نقلیه‌ای با برندهایی نظیر: تویوتا، بی‌.ام‌.و، هیوندا و تولیدات هوافضا اشاره کرد. این واردات از شرکت‌هایی چون ایرباس یا تولیدات کشتی و قایق‌سازی چین وارد آمریکا شده‌اند. در درجه بعدی، مهم ترین واردات آمریکا شامل مواد شیمیایی مانند: کودهای شیمیایی و دارو بوده است. نفت و گاز و ماشین‌آلات صنعتی و تجاری هم در رده‌های بعدی بوده اند.

مهم‌ترین ایالت واردکننده آمریکا

کالیفرنیا مهم ترین ایالت واردکننده کالا به آمریکا است. در جایگاه بعدی واردات هم میشیگان با واردات خودرو و نیویورک و نیوجرسی قرار دارند. اگر سوال شود که این حجم از کالا دقیقا از کدام نقاط دنیا به سمت آمریکا روانه می‌شوند باید بی‌تردید از چین پهناور یاد شود. کانادا، مکزیک، ژاپن و آلمان هم از سایر واردکننده‌های کالا به کشور آمریکا هستند. باید دید که در ادامه روند ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سیاست‌های اقتصادی مختلف به کجا می‌رسند و وضعیت صادرات خالص این کشور چگونه خواهد بود.

مهم ترین واردات آمریکا - ایالت

نویسنده :
انتشار : ۶ شهریور ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 2 =

کانال تلگرام