صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷
021 54506

مدیریت پول و سرمایه نیازمند انگیزه، کسب آگاهی و تجربه است. شروع سال جدید می‌تواند فرصت خوبی برای برنامه‌ریزی، مدیریت پول و منابع مالی شما باشد. اما مهم است که برای رسیدن به اهدافتان، تمام جوانب را خوب بررسی کنید و واقع‌بین باشید. به یاد داشته باشید که انتخاب مسیر درست، شما را سریعتر به هدفتان می‌رساند. ما در ادامه شما را با هجده راهکار آشنا می‌کنیم.

۱ـ چند لحظه به پول فکر نکنید

راه های افزایش سرمایه

سعی کنید به جای تامل و فکر درباره پول، روی اهدافتان تمرکز کنید. بدون شناخت هدف‌هایتان، برنامه‌ریزی برای مدیریت پول و منابع مالی ارزشی ندارد. مشخص کردن اهداف و جزئیات مربوط به آن‌ها، شما را ساده‌تر به خواسته‌های مالی‌ می‌رساند. مثلا می‌توانید هنگام برنامه‌ریزی برای یک سفر خانوادگی، مقدار کمی از پولتان را ذخیره کنید. صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌تواند در دوران بازنشستگی به کمک شما بیاید.

۲ـ حساب ‌های خود را مدیریت کنید

شاید شما به چند حساب بانکی نیاز نداشته باشید. برای اکثر افراد بزرگسال داشتن یک حساب جاری بانک یا یک حساب پس‌انداز کافی است، اما اگر ازدواج کرده‌اید، بهتر است یک حساب جاری مشترک با همسرتان داشته باشید.

۳ـ روی آینده مالی خود تمرکز کنید

مدیریت سرمایه

اخیرا تحقیقی نشان داده است که ۴۳ درصد از نسل Z هیچ پس‌اندازی برای دوران بازنشستگی خود ندارند. در حقیقت یک نفر از سه آمریکایی برای دوران بازنشستگی خود هیچ برنامه‌ریزی مالی نداشته‌ است. بهتر است از همین حالا به فکر دوران بازنشستگی خود باشید و برای مدیریت پول خود برنامه‌ریزی کنید. مطمئنا در آن دوران بابت این دور‌اندیشی، از خودتان تشکر می‌کنید.

۴ـ بدهی‌تان را با هم یکی کنید

بیشتر بخوانید:

یک نقشه مالی حساب شده در پس انداز چیست؟

یکی از راه‌های مدیریت پول، یکی کردن بدهی‌ها است. اگر نگران بدهی‌های زیاد خود هستید، سعی کنید آن‌ها را با هم تلفیق کنید. شاید تلفیق کردن بدهی‌ها مناسب همه‌ی انواع بدهی نباشد. اما یکی کردن بدهی می‌تواند به کاهش مبلغ پرداختی شما در آخر هر ماه کمک کند. با ادغام کردن بدهی‌ها همچنین از میزان بهره‌ای که در طولانی مدت باید بپردازید، کم خواهد شد.

۵ـ پرداخت اتوماتیک صورت حساب‌ها و قبوض

اتوماتیک کردن پرداخت صورت حساب

با خودکار کردن امور مالی خود می‌توانید به آسانی در وقت و پول خود صرفه‌جویی کنید. از طریق سیستم خودکار امور مالی، دستمزد‌ها و حقوق ماهیانه به حساب پس‌انداز شما انتقال داده می‌شود. اگر زمانی از صورتحساب شما مبلغی کسر شود، به راحتی از آن مطلع خواهید شد و در جریان تمام دریافت‌ها و پرداختی‌های خود قرار خواهید گرفت.

۶ـ در مورد هر چیز مذاکره کنید

با طرف مقابل در مورد صورت حساب‌های خود گفت و گو کنید. اگر یکبار مذاکره کرده‌اید به این معنا نیست که دوباره این کار را انجام ندهید. از مذاکره و تبادل نظر خسته نشوید تا بالاخره بهترین پیشنهاد و معامله نصیبتان شود.

۷ـ درخواست افزایش حقوق کنید

یکی از راه‌های موفقیت در مدیریت پول این است که درخواست افزایش حقوق و مزایا کنید. برای این کار با رئیس خود قرار ملاقاتی ترتیب دهید. سعی کنید قبل از درخواست، اطلاعات کاملی در باره ارزش کار و قابلیت‌های خود در آن حرفه کسب کنید.

۸ـ با شریک زندگی‌تان درباره‌ی پول صحبت کنید

برنامه ریزی درباره اهداف مالی

اگر به تازگی ازدواج کرده‌اید، سعی کنید درباره مسائل مالی با شریک زندگی‌تان گفت و گو کنید. اخیرا یک مطالعه در مجله‌ی روابط خانوادگی این مسئله را که پول بیشترین موضوع مورد بحث خانواده‌ها است، به چالش کشیده است. با همسرتان درباره اهداف مالی مورد نظر خود صحبت کنید و هدف مشترکی را انتخاب کنید.

۹ـ مطالعه خود را درباره مسائل مالی افزایش دهید

کتاب‌های متنوع زیادی درباره‌ی امور مالی وجود دارد. اگر می‌خواهید از شر بدهی‌های خود خلاص شوید و با جزئیات مربوط به مسائل مالی آشنا شوید سری به کتابفروشی‌ها بزنید و حتما کتاب مصاحبه‌های آنتونی رابینز را تهیه کنید.

۱۰ـ یک روش مالی ثابت را برای خود در نظر بگیرید

روش ثابت مدیریت پول

مدیریت پول یک عادت است. سعی کنید یک روند ثابت را برای مدیریت پول خود انتخاب کنید. خیلی خوب است که به طور مرتب حساب‌های بانکی‌تان را کنترل کنید و از این که تمام پرداخت‌ها انجام شده، مطمئن شوید.

۱۱ـ  ثروت باد آورده ی خود را مدیریت کنید

همه‌ی ما ممکن است در طول زندگی به طور تصادفی صاحب پول زیادی شویم. مثلا پاداش زیادی را از محل کار دریافت کنیم یا در قرعه‌کشی‌ها برنده شویم. برای سال جدید برنامه‌ای تهیه کنید تا بتوانید از این پول‌ها بهترین استفاده را ببرید.

۱۲ـ از شکست‌های مالی، مایوس نشوید

بیشتر بخوانید:

ده گام ضروری که باید برای ثروتمند شدن برداریم

هیچ شخصی در مدیریت پول و منابع مالی خود کامل نیست. بسیاری از افراد ثروتمند هم در طول زندگی خود بار‌ها مرتکب اشتباهات مالی شده‌اند.  اگر زمانی فراموش کردید که صورتحساب خود را به موقع پرداخت کنید یا بیش از بودجه‌ی خود هزینه کرده‌اید، خودتان را سرزنش نکنید. سعی کنید از اشتباهاتتان درس بگیرید.

۱۳ـ قیمت‌ها را در فروشگاه‌های اینترنتی مختلف مقایسه کنید

خرید از فروشگاه های آنلاین

یک راه عالی برای مدیریت پول در دنیایی که زندگی می‌کنیم این است که کوپن‌ها کنار بگذارید و سری به سایت‌های مشهور دنیا مانند آمازون و زاپوس بزنید و قیمت‌ کالا‌ها را در سایت‌های مختلف با هم مقایسه کنید. با پیشنهاد‌های بسیار عالی و مناسب بودجه‌ی خودتان رو به رو می‌شوید.

۱۴ـ به خودتان پاداش بدهید

بسیاری از افراد وقتی که چیزی برای خودشان می‌خرند، احساس گناه می‌کنند. اما همیشه پاداشی برای خودتان در نظر بگیرید. سعی کنید بخشی از بودجه ماهانه‌ خود را برای خوشحال کردن خودتان کنار بگذارید و هر ماه هدیه‌ای هر چند کوچک برای خودتان خریداری کنید.

۱۵ـ در جریان امتیاز اعتباری خود باشید

اطلاع از امتیاز اعتباری

امروز با پیشرفت تکنولوژی اطلاع از امتیازات اعتباری آسانتر شده است. داشتن امتیاز اعتباری بیشتر، می‌تواند آرزو‌های شما را مبنی بر سرمایه‌گذاری‌های بزرگ یا خرید خانه یا املاک دیگر زودتر تحقق بخشد.

۱۶ـ  هیجانات خود را کنترل کنید

سعی کنید قبل از خرید کالا، کمی مکث و تامل کنید. روی کالایی که می‌خواهید بخرید، تمرکز کنید. آیا خریدن آن ضروری است؟ شاید بتوانید خریدن آن را به زمان دیگری موکول کنید. ممکن است همین ولخرجی‌های کوچک شما را به دردسر بیندازد.

۱۷ـ  برای مدیریت پول هدیه دهید

هدیه دادن و مدیریت منابع مالی

بیشتر بخوانید:

چطور برای دوران بازنشستگی پس انداز کنیم؟

یک مطالعه در روزنامه‌ی هاروارد نشان داده است که هدیه دادن و بخشش حتی مقدار کمی پول به دیگران می‌تواند باعث بر انگیختن احساس رضایت و خوشحالی ما شود. حس رضایتمندی می‌تواند به شما کمک کند که بر زندگی خود تسلط بیشتری داشته باشید. البته باید مراقب باشید که در این مورد زیاده‌روی نکنید.

۱۸ـ منبع درآمد اضافی داشته باشید

اگر در گفت و گو با رئیستان برای افزایش حقوق و مزایا به نتیجه‌ای نرسیدید، سعی کنید یک منبع درآمد اضافی برای خودتان داشته باشید. شما می‌توانید از این پول برای سرمایه‌گذاری یا پرداخت بدهی‌های خود استفاده کنید. شاید روزی همین منبع درآمد اضافی به شما کمک کند تا شغل کنونی خود را کنار بگذارید و رئیس خود شوید. با رعایت این راهکار‌ها و بررسی تمام جوانب و کمی صبر می‌توانید یک برنامه‌ی کاربردی و همه جانبه تهیه کنید و گام بزرگی به سوی ثروتمند شدن بردارید.

نویسنده :
انتشار : ۲۶ فروردین ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 5 =

کانال تلگرام