صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
021 54506

بسیاری از مواد معدنی به فرم طبیعی خودشان در دسترس هستند و قبل از استفاده باید مورد پالایش و تصفیه قرار بگیرند. آهن یکی از عناصر فراوان است که حدود ۵ درصد از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد. این فلز دومین عنصر گسترده پس از آلومینیوم و چهارمین عنصر طبیعی فراوان بر روی زمین است. آهن یکی از با ارزش‌ترین مواد معدنی در زندگی روزانه انسان مدرن است. استفاده از آن به ۳۰۰۰ قبل باز می‌گردد اما در قرن چهاردهم اهمیت یافت، زمانی‌که کوره ذوب اختراع شد. کشورهای صادر کننده مواد معدنی اکثرا صادرات آهن، مس و آلومینیوم دارند و از صادرات سنگ معدن و فلزات به دلیل افزایش تقاضا در سراسر جهان به شدت سود می‌برند. برخی از اقتصاد ها از طریق صادرات هدایت می‌شوند که سهم سنگ معدن و فلزات بیشتر از سایر کالاهای صادراتی است. کشورهای صادر کننده مواد معدنی عبارتند از:

شیلی جز کشورهای صادر کننده مواد معدنی

بخش معدن، فعالیت اقتصادی پیشرو در شیلی است که ۲۲ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور و ۶۵ درصد از کل صادرات کشور را تشکیل می‌دهد. مواد معدنی شیلی شامل مس، آهن، طلا، نقره، زغال‌سنگ و مولیبدنوم است. شیلی، تولیدکننده عمده مس در جهان، دارای بزرگترین گودال‌های معدنی در استان‌های گش‌پوآل (Gachapoal) و ال لوآ (El Loa) است. همچنین این کشور تولیدکننده ۲۸٪ از مولیبدنوم دنیا، پنجمین تولید کننده بور در جهان و دارای ۴.۷٪ از ذخایر فلزی دنیا است. سنگ‌های معدن و فلزات شیلی، ۵۴٪ از کل صادرات آن کشور را تشکیل می‌دهند. شیلی سنگ معدن و فلزات خود را عمدتا به بازارهای اتحادیه اروپا، چین، ژاپن و مقدونیه صادر می‌کند.

شیلی

پرو

پرو یکی از کشورهای صادر کننده مواد معدنی پیشرو در زمینه طلا، روی، مس، نقره و فولاد و سایر مواد معدنی شامل مولیبدنوم، قلع و سرب است. این کشور سومین تولیدکننده در مس، پنجمین در طلا، چهارمین در سرب و نخستین در نقره در میان سایر مواد معدنی است. معدن‌کاری و تولید فلز از طریق شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود و مواد معدنی ۱۷ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهند. این کشور سنگ معدن و فلزات خود را به طور عمده به چین صادر می‌کند چون در آنجا تقاضا به ویژه برای مس و سنگ آهن بسیار زیاد است. سایر مقاصد صادرات، کشورهای آسیایی و سوئیس هستند. صادرات سنگ معدن و فلزات، ۴۸.۷٪ از کل صادرات کشور پرو را تشکیل می‌دهد.

پرو

ارمنستان

صادرات سنگ معدن و فلزات، ۴۴.۴٪ از صادرات کشور ارمنستان را تشکیل می‌دهد. عمده صادرات معدنی کشور عبارتند از مس، مولیبدنوم، طلا، نقره، سرب و روی. این کشور دارای بیش از ۳۰ نوع فلز و معادن فلزی گرانبهایی است. معادن سنگ معدن و فلزات ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهد. عمده صادرات معدنی ارمنستان شامل الماس برش داده شده، مس و مولیبدنوم است. فولاد عمدتا به شکل ضایعات صادر می‌شود چون این کشور هیچ صنعت فولادی ندارد. ارمنستان سنگ معدن و موادمعدنی خود را بیشتر به چین و کشورهای آسیایی صادر می‌کند که تقاضا برای سنگ معدن مس زیاد است. الماس تراشیده شده عمدتا به اتحادیه اروپا صادر می‌شود.

ارمنستان

نتیجه‌گیری

کشورهای دیگری که دارای بیشترین سهم در صادرات سنگ معدن و فلزات هستند عبارتند از ایسلند، موزامبیک، استرالیا و بولیوی. بیش از ۲۵ درصد از صادرات این کشورها را معادن سنگ معدن و فلزات تشکیل می‌دهند و مواد معدنی مانند مس، آهن، طلا و مولیبدنوم معمولا صادر می‌شوند.

نویسنده :
انتشار : ۲۱ مرداد ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

کانال تلگرام