صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
021 54506

در قسمت قبل این مقاله اصول سرمایه گذاری و ایجاد ثروت را معرفی کردیم. در این قسمت این قصد داریم به معرفی گزینه‌های موجود برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری و همچنین برخی راه‌های موجود برای تهیه وجه لازم برای سرمایه گذاری بپردازیم.

قسمت دوم: گزینه‌های موجود برای پس‌انداز و سرمایه گذاری

استفاده از حساب پس‌انداز یا خرید گواهی سپرده

گواهی سپرده

این دو روش پس‌انداز مزایای متعددی دارند. راه‌اندازی آن‌ها آسان است، معمولا توسط سازمان‌های دولتی ضمانت و بیمه می‌شوند و این یعنی امنیت لازم را دارند.

البته این دو تفاوت‌هایی هم دارند. حساب پس‌انداز به شما این امکان را می‌دهد که در هر زمانی که بخواهید با کم‌ترین ریسک به پول خود دسترسی داشته باشید. با این وجود، در این گزینه نرخ سود کمی روی پس‌انداز به شما پرداخته می‌شود.

در مقابل یک گواهی سپرده می‌تواند نرخ سود بهتری را در اختیار شما بگذارد اما این گزینه انعطاف‌پذیری کم‌تری دارد. هنگامی که پس‌انداز خود را صرف خرید گواهی سپرده می‌کنید در واقع باید پول خود را برای یک بازه زمانی که ممکن است چند ماهه یا چند ساله باشد در اختیار بانک بگذارید.

اما در کل مشکل این دو روش این است که نرخ سود بسیار پایینی دارند. با وجود نرخ سود نه چندان بالا، پس‌انداز مجدد سود یا به عبارتی سرمایه گذاری مضاعف هم اثر و بازده چندانی نخواهد داشت. درنتیجه خرید گواهی سپرده یا پس‌انداز پول در یک حساب پس‌انداز فقط برای مقادیر کم پول در مدت زمان کوتاه مناسب است.

البته بانک‌های کوچک‌تر و موسسه‌های مالی و اعتباری گاهی نرخ‌های سود بالاتری را پیشنهاد می‌کنند تا سپرده‌گذاران را از موسسات بزرگ‌تر به سمت خود جذب کنند.

سرمایه گذاری در دولت یا اوراق قرضه دولتی

اوراق قرضه دولتی

هنگامی که شما اوراق قرضه را خریداری می‌کنید در واقع شما پولی را به دولت قرض می‌دهید. البته اوراق قرضه مختص دولت نیستند و شما می‌توانید روی اوراق قرضه شرکت‌های دیگر هم سرمایه گذاری کنید.

اوراق قرضه به صورت سالانه نرخ بهره ثابتی را روی سرمایه‌گذاری به شما پرداخت می‌کنند. شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری مجدد این سود  در خرید اوراق قرضه، سرمایه گذاری خود را مضاعف کنید.

امنیت سرمایه گذاری روی اوراق قرضه بستگی به رتبه اعتباری صادرکننده اوراق دارد. مثلا دولت درآمد تضمین‌شده‌ای به نام مالیات دارد. لذا اوراق قرضه دولتی اغلب دارای پشتوانه و تضمین‌شده هستند. در نتیجه ریسک سرمایه‌گذاری روی این اوراق پایین است.

در میان شرکت‌های غیر‌دولتی هم شرکت‌هایی که دارای درآمد ثابت و تضمین شده باشد رتبه اعتباری بهتری دارند. در نتیجه سرمایه گذاری در آن‌ها از امنیت بالاتری برخوردار است.

البته سرمایه‌گذاری روی اوراق قرضه نقاط ضعفی هم دارد. هنگامی که نرخ‌های بهره پایین هستند سود این اوراق پایین است. حتی در زمانی که نرخ‌های بهره بالا هستند هم معمولا بازده و سود اوراق قرضه از سهام کم‌تر است. با این وجود اوراق قرضه معمولا ریسک سرمایه‌گذاری کم‌تری نسبت به سهام دارند.

خرید سهام

خرید سهام

هنگامی که اقدام به خرید سهام می‌کنید در واقع مالکیت بخشی از یک شرکت را به دست می‌آورید. هدف سرمایه‌گذاران از خرید سهام این است که در سود سهام شرکت شریک شوند و همچنین از افزایش قیمت سهام بهره‌مند شوند.

به طور متوسط خرید سهام سود بیش‌تری نسبت به سایر انواع سرمایه‌گذاری دارد. اما این روش سرمایه‌گذاری نسبت به سایر روش‌ها ریسک بیش‌تری را هم شامل می‌شود. هرچه مدت زمان سرمایه‌گذاری شما روی سهام طولانی‌تر باشد زمان بیش‌تری برای جبران کاهش احتمالی قیمت سهام در اختیار خواهید داشت.

در هر صورت پیش ازاقدام به سرمایه‌گذاری روی سهام بهتر است با یک مشاور مالی مشورت داشته باشید.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

صندوق سرمایه گذاری مشترک

صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک نوعی نهاد مالی است که وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران را در یک مجموعه‌ای از سهام یا اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند و هر سرمایه‌گذار به نسبت سهم خود در مجموعه از سود یا ضررهای حاصل از این سرمایه‌گذاری سهم می‌برد. هر سرمایه‌گذار می‌تواند درصورت تمایل به وجه سرمایه‌گذاری خود اضافه کند یا سودحاصل از سرمایه‌گذاری را مجددا سرمایه‌گذاری کند. همچنین با توجه به امکان بازخرید سهام توسط صندوق، سهامداران در هر لحظه می‌توانند سهام خود را به فروش برسانند.

وجوه جمع‌آوری شده در هر صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسط نیروهای متخصص در امور سرمایه‌گذاری که در استخدام آن صندوق هستند مدیریت می‌شود. درازای این خدمات، سرمایه‌گذاران در این صندوق‌ها مبلغی به مدیران این صندوق‌ها می‌پردازند. عمده عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بستگی به عملکرد اوراق بهادار و سایر دارایی‌هایی دارد که صندوق‌ها در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک ابزاری مناسب برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز و بدون تخصص است. این صندوق‌ها معمولا مدیرانی کارآزموده دارند که با سرمایه‌گذاری صحیح روی سبدی از اوراق بهادار سود مناسبی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان می‌آورند.

تنوع سهام و اوراقی که روی آن ها سرمایه‌گذاری می‌گردد موجب افزایش امنیت سرمایه‌گذاری می‌شود. در صورتی که بخشی از سهام و اوراق بهاداری مورد نظر ارزش خود را از دست بدهند سرمایه‌گذاران می توانند روی باقی سهام و اوراق مورد سرمایه‌گذاری خود حساب کنند.

در بیش‌تر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک می‌توانید سرمایه‌گذاری را با مقدار کمی پول شروع کنید و در ادامه به صورت دوره‌ای مقدار سرمایه خود را افزایش دهید. به همین دلیل سرمایه‌گذاری مشترک یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که پول زیادی برای شروع سرمایه‌گذاری ندارند.

قسمت سوم: افزایش مقدار پول قابل سرمایه‌گذاری

مبلغ لازم برای سرمایه‌گذاری را می‌توان از دو طریق به دست آورد. روش اول این است که فرد علاوه بر درآمد موجود اقدام به ایجاد یک درآمد جدید برای خود کند و مبلغ این درآمد جدید را برای سرمایه‌گذاری استفاده کند. روش دیگر این است که وجه لازم برای سرمایه‌گذاری از بین مخارج اضافه و غیرضروری زندگی فرد حذف و به سرمایه‌گذاری اختصاص داده شود. قطعا همه ما با بررسی عادات خود در خرج پول مواردی را پیدا خواهیم کرد که با حذف آن‌ها و درواقع بهینه کردن مخارج می‌توانیم وجوهی را برای سرمایه‌گذاری کنار بگذاریم.

سعی کنید یک کسب و کار جدید راه‌اندازی کنید.

شروع کار جدید

برای به دست آوردن یک درآمد اضافه می‌توانید در کنار شغل اصلی‌تان یک کار پاره وقت هم پیدا کنید. از درآمد اضافه حاصل از شغل دوم خود می‌توانید برای افزایش مبلغ سرمایه‌گذاری ماهانه خود استفاده کنید. در نتیجه با افزایش سرمایه‌گذاری می‌توانید زودتر به ثروت مد نظرتان برسید.

از آن جا که هر پروژه زمان محدودی دارد روند جدیدی که در دنیای کسب و کار باب شده این است که شرکت‌ها افرادی را برای انجام کارهای کوچک و مشخصی مانند تایپ استخدام می‌کنند. شما می‌توانید با بر عهده گرفتن چنین کارهایی درآمد اضافه ای برای خود ایجاد کنید. حتی ممکن است امتحان شغل‌های جدید به عنوان کار پاره وقت در نهایت منجر به پیدا کردن یک کار تمام وقت مناسب‌تر و با حقوق بهتر برای شما شود.

سرگرمی خود را تبدیل به یک کسب و کار کنید.

تبدیل سرگرمی به کسب و کار

اگر به کاری به عنوان سرگرمی علاقه زیادی دارید می‌توانید آن کار را تبدیل به یک کسب و کار و از آن درآمد کسب کنید. برای مثال فرض کنید علاقه زیادی به بافتن دارید.

اگر در کار مورد علاقه‌تان به حد کافی مهارت کسب کنید می‌توانید به افرادی که در آن زمینه نیاز به کمک دارند کمک کنید و از این راه درآمد کسب کنید. مثلا می‌توانید در اوقات فراغت خود به آموزش بافتنی بپردازید یا محصولات خود را در از طریق شبکه های اجتماعی به فروش برسانید.

کسب و کارهای موفق آن‌هایی هستند که مشکلی را برای مشتری حل می‌کنند. مثلا در مورد شنا می‌توانید از سایر افراد بپرسید که با وسایل شنای خود چه مشکلاتی دارند یا این که ابداع چه وسیله می‌تواند به آن‌ها کمک بیش‌تری بکند. هنگامی که مشکلات موجود را بدانید ممکن است فکری برای حل کردن مشکلات یا بهتر کردن اوضاع به ذهن شما برسد و در ادامه بتوانید با حل این مشکلات درآمدی برای خود ایجاد کنید.

نگاهی جدی بر عادت‌های شخصی‌تان در مورد خرج پول بیندازید.

بررسی مخارج

اگر برای مخارج خود برنامه مناسبی نداشته باشید ممکن است پولی که می‌توانید صرف سرمایه‌گذاری کنید را برای مخارج غیرضروری هدر دهید. با داشتن بودجه‌بندی برای مخارج می‌توانید مخارجی که پول خود را روی آن‌ها هدر می‌دهید را پیدا کرده و با حذف آن‌ها مبلغ قابل توجهی را به سرمایه‌گذاری اختصاص دهید.

به مخارج متغیرتان در هر ماه توجه کنید. برخی مخارج مانند سوخت اتومبیل و اقساط وام در هر ماه ثابت هستند. اما دسته‌ای دیگر از مخارج هم وجود دارند که متغیر اند.

مخارجی که ماهانه برای تفریح و اوقات فراغت صرف می‌کنید را بازبینی کنید. برای مثال فرض کنید ماهانه ۳۰۰۰۰۰ تومان برای رفتن به رستوران و سینما خرج می‌کنید. اگر تصمیم بگیرید که ۱۰۰۰۰۰ تومان آن را برای سرمایه‌گذاری کنار بگذارید این پول در دراز مدت انباشته شده و می‌تواند سهم خوبی از پول لازم برای سرمایه‌گذاری را تامین کند. در نتیجه می‌تواند به شما کمک بزرگی در ایجاد ثروت مورد نظرتان بکند.

نویسنده :
انتشار : ۱۷ تیر ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یازده =

کانال تلگرام