صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

خطر تورمی به وجود عدم اطمینان درباره ارزش واقعی هر سرمایه‌گذاری بعد از وقوع تورم گفته می‌شود. در واقع وقتی تورم رخ می‌دهد، ارزش سرمایه‌گذاری کاهش پیدا می‌کند و این موضوع را خطر تورم می‌نامند. اگر به نتایج سرمایه‌گذاری بدون در نظر گرفتن خطر تورمی نگاه بشود، نتیجه برآورده شده «بازگشت اسمی» خواهد بود و ارزشی که سرمایه‌گذار باید درباره آن نگران باشد، «بازگشت واقعی» نام دارد.

آسیب‌پذیرترین سرمایه‌گذاری‌ها نسبت به حطر تورمی

خطر تورمی - اوراق قرضه

اوراق قرضه، حساس‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها نسبت به تورم هستند و خطر تورمی بیش از هر نوع دیگری از سرمایه‌گذاری‌، آنها را تهدید می‌کند. به عبارت دیگر، همان‌طور که یک بید کوچک می‌تواند تمام یک پلیور پشمی را تخریب کند، تورم نیز می‌تواند تمام شبکه سرمایه‌گذاری انجام شده در زمینه اوراق قرضه را تهدید و تخریب کند. نکته بدتر آن است که بسیاری از سرمایه‌گذاران در زمنیه اوراق قرضه، زمانی متوجه ضرر و ایجاد خطر تورمی می‌شوند که دیگر کار از کار گذشته است.

بیشتر اوراق قرضه، نرخ کوپن ثابتی دریافت می‌کنند که افزایش پیدا نمی‌کند. بنابراین، اگر سرمایه‌گذاری، اوراق ۳۰ ساله خریداری کند، نرخ سود ۴ درصدی باشد و از سوی دیگر تورم تا ۱۲ درصد رشد پیدا کند، این سرمایه‌گذاری در خطری بسیار جدی قرار خواهد گرفت. با گذشت هر سال، دارنده اوراق قرضه بیشتر قدرت خرید خود را از دست خواهد داد و مهم نیست که او چقدر روی امن بودن سرمایه‌گذاری خود حساب کرده است. نهایتا ضرر خواهد کرد.

به عنوان مثالی در زمینه تهدید خطر تورمی درباره اوراق قرضه، سرمایه‌گذاری را در نظر بگیرید که ۱ میلیون دلار اوراق قرضه با کوپنی ۱۰ درصدی خریداری کرده است. این سرمایه‌گذاری می‌تواند برای زندگی یک بازنشسته پرداخت سودی کافی داشته باشد اما با تورمی ۳ درصدی هر ۱۰۰۰ دلاری که با سبد سرمایه‌گذاری تولید بشود، در سال بعدی تنها ۹۷۰ دلار ارزش خواهد داشت و در سال بعد آن نیز ارزشش ۹۴۰ دلار می‌شود. افزایش تورم به معنای این است که سود پرداخت بیش از قدرت خرید می‌شود. در مورد اوراق قرضه به این شکل است که  وقتی بعد از سال‌ها بازپرداخت صورت می‌گیرد، اوراق با قیمتی بسیار پایین‌تر از مبلغی که فرد سرمایه‌گذار آن را خریداری کرده بوده به فروش خواهد رسید.

مقابله با خطر تورمی چگونه صورت می‌گیرد؟

خطر تورمی - مقابله

برخی از اقدامات امنیتی برای مهار و کنترل تورم به این صورت است که سعی می‌شود، جریان نقدینگی با تورم تطبیق داده بشود تا از بروز تغییرات در قدرت خرید جلوگیری به عمل بیاید. اوراق بهادار محافظت شده از تورم خزانه‌داری (TIPS)، شاید مهم‌ترین اقدام امنیتی در این زمینه باشد. طی این اقدام، کوپن و پرداخت اصلی با تغییرات شاخص قیمت مصرف‌کننده تغییر داده می‌شود. در نتیجه به خریدار نوعی ضمانت در خصوص بازگشت واقعی سرمایه داده می‌شود.

برخی از اقدامات محافظتی درباره خطر تورمی نیز به طور ناخواسته شکل می‌گیرند. به عنوان مثال، اقدامات امنیتی نرخ متغیر، نوعی حفاظت امنیتی در برابر خطر تورمی ایجاد می‌کنند زیرا جریان نقدینگی آنها برای سرمایه‌گذار (پرذاخت سود، سود سهام و…) بر اساس شاخص‌هایی مانند نرخ اولیه‌ای تعیین می‌شود که مستقیما یا یه طور غیرمستقیم تحت تاثیر نرخ تورم هستند.

اوراق قابل تبدیل نیز تا حدودی امنیت سرمایه‌گذاری دارند زیرا  گاهی مانند اوراق عادی و گاهی مانند سهام بورس معامله می‌شوند. همبستگی آنها با قیمت سهام، که تحت تاثیر خطر تورمی است، به این معنا است که اوراق قابل تبدیل، حاشیه امنیت کمی نسبت به خطر تورمی دارند.

نویسنده :
انتشار : ۳۱ اردیبهشت ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + هشت =

کانال تلگرام