صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

واحد قیمت یورو و پول مشترک آن در سال ۱۹۹۹ توسط اتحادیه اروپا معرفی شد. در آن زمان یازده کشور اروپایی به پروژه‌ی جاه‌طلبی اروپا پاسخ مثبت دادند. این پروژه در سال ۲۰۰۰ منجر به لغو ارز‌های ملی این کشور‌ها شد. از آن زمان واحد پول یورو به عنوان پول رسمی این کشورها معرفی شد. تا یک سال از تولد یورو، از آن فقط به عنوان واحد پولی در مبادلات غیر نقدی استفاده می‌شد. واحد پول یورو  در ابتدا با رشد زیادی رو به رو بود؛ اما این رونق دوازده ماه بیشتر طول نکشید. بر سر این مسئله که آیا سیاستمداران و بانکداران مسئول جریان سیاست‌های پولی منطقه یورو هستند یا نه، بحث‌های زیادی وجود داشت. در ابتدا نگرانی‌ها درباره ارزش یورو در برابر دلار و پوند بود. یورو در عرض چهار روز به بالاترین حد خود (۱،۱۸۹۹ €) در برابر دلار رسید.

واحد پول یورو

بیشتر بخوانید:

تاریخچه یورو ؛ در پشت پرده این ارز مشترک چه می گذرد

به دنبال واکنش بازار‌ها نسبت به جنگ میان سیاست‌مدار‌ها ارزش یورو به طور پیوسته کاهش پیدا کرد. این جنگ به رهبری اسکار لافونتین ( وزیر دارایی آلمان) با هدف فشار روی بانک مرکزی اروپا ( ECB ) برای کاهش نرخ بهره انجام شد.  زمانی که بانک مرکزی اروپا درخواست‌ها را نادیده گرفت، سیاست‌مداران از بانک مرکزی اروپا به دلیل عدم شفافیت و بی میلی خود در پاسخگویی انتقاد کردند. در ماه جولای نرخ یورو به کمترین ارزش خود (۱/۰۱۱ ) در برابر دلار رسید. در حالی که رهبران اروپایی از این موضوع بسیار ناراحت و آشفته شده بودند، ارزش پایین یورو به عنوان یک عامل حیاتی برای صادرکنندگان اروپایی محسوب شد. به دلیل کاهش ارزش دلار در نیمه‌ی دوم سال ۱۹۸۸، رشد یورو در سطح بالایی شروع شد. در آن زمان رونق یورو یک واقعیت را ثابت کرده است. این که اقتصاد آمریکا رشد سریعی داشت؛ اما رشد اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا رو به کاهش بود. با اینکه ارزش یورو در ابتدا پایین بود، اما بازخورد خوبی از طرف بازار‌ها دریافت کرده بود. به طوری که در اواخر سال ۱۹۸۸ یورو در برابر دلار سبقت گرفت و در بازار‌های بین‌المللی با تقاضای زیادی رو به رو شد. این جریانات زمانی اتفاق افتاد که چهار کشور اروپایی دانمارک، سوئد، یونان و انگلستان در مرحله‌ی ورود به منطقه یورو بودند.

واحد پول یورو در برابر دلار

مشکل اساسی اتحادیه‌ی اروپا اطمینان از نحوه‌ی تزریق آرام و جایگزین کردن سکه‌ها و اسکناس‌های واحد پول یورو به جای واحد‌های پولی کشور‌های عضو در سال ۲۰۰۲ بود. این جایگزینی و معرفی یورو به عنوان واحد پول رسمی چندین کشور، کار بسیار سختی بود؛ اما این مسئله ارزش و واقعیت یورو را به همگان نشان داده است.

نویسنده :
انتشار : ۱۳ اردیبهشت ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − شش =

کانال تلگرام