صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
021 54506

در مقاله قبلی مختصری از تاریخچه شکل‌گیری استاندارد طلا و چگونگی تبدیل شدن سکه طلا به اولین استاندارد طلا صحبت شد. در این مقاله به نوع دیگری از استاندارد طلا یعنی استاندارد شمش طلا خواهیم پرداخت.

در پایان مقاله استاندارد سکه طلا گفته شد که در قرن ۱۸ استفاده از سکه طلا دیگر در معاملات روزمره مردم انگلستان قابل مشاهده نبود. اما اگر از سکه‌های طلا در معاملات استفاده نمی‌شد، آیا توقف ضرب سکه به معنی پایان عصر استاندارد‍ طلا در انگلستان بود؟ ایده حذف سکه طلا از معاملات و برقراری شکل دیگری از استاندارد طلا یعنی استاندارد شمش طلا برای اولین بار توسط اقتصاددان معروف انگلیسی دیوید ریکاردو در سال ۱۸۱۶ مطرح شد و در نهایت پس از ۱۰۰ سال دولت انگلستان پس از جنگ جهانی اول ایده استاندارد شمش طلا را عملیاتی کرد.

طبق استاندارد شمش طلا عرضه کننده پول‌های کاغذی تضمین می‌داد که پول‌های کاغذی را در هر زمان با میزان مشخصی از شمش طلا و نه سکه طلا معاوضه خواهد کرد.

شمش طلا

به وجود آمدن استاندارد شمش طلا

در همان زمان ضرابخانه سلطنتی انگلستان هم ضرب سکه رایگان را در ازای طلایی که مردم برای آن‌ها می‌آوردند متوقف کرد. به عبارت دیگر ضرابخانه ارائه خدمات به عموم مردم را پایان داد. باقی مانده سکه‌های طلا نیز جمع‌آوری و بی‌اعتبار شد. ضرابخانه از این زمان به بعد تنها سکه‌هایی با ارزش پایینی را که به عنوان پول خرد در نظر گرفته می‌شدند برای دولت ضرب می‌کرد. ارزش سکه‌ای که ضرب می‌شد برابر با ارزش فلزی که برای ضرب آن استفاده می‌شد نبود. در ساخت یک سکه به ارزش ۱ پوند ممکن بود تنها چند سنت نقره، مس یا نیکل به کار رفته باشد اما این سکه با همان ارزش یک پوند در گردش پولی انگلستان مورد استفاده قرار می‌گرفت زیرا مسئولان دولتی تعویض این سکه‌ها با ارزش واقعی آن‌ها را تضمین کرده بودند.

استفاده از استاندارد شمش طلا در نهایت منجر به کاهش هزینه‌های پرداختی شد. با حذف کامل سکه‌های طلا از گردش پولی کشور و تعویض آن‌ها با پول‌های کاغذی و سکه‌هایی با ارزشی به مراتب کمتر، طلا را از این پس می‌شد ذخیره و از آن برای مصارف بهتری استفاده کرد.

استاندارد تبادل طلا

استاندارد تبادل طلا

استاندارد تبادل طلا قواعد نگهداری طلا را حتی چند قدم جلوتر برد. در حالی که طبق استاندارد شمش طلا هر سازمانی که پول کاغذی عرضه می‌کرد موظف بود که آن‌ها را در صورت تقاضای مصرف کننده با شمش طلا معاوضه کند، طبق استاندارد تبادل طلا این سازمان‌ها دیگر موظف به تعویض پول‌های کاغذی با شمش طلا نبودند بلکه در ازای پول‌های کاغذی بایستی پول یا چک‌های بانکی سازمان دیگری را که کاملا بر اساس سکه یا شمش طلا بنا شده بود به مصرف کننده ارائه می‌کردند.

تعدادی از کشورها همچون فیلیپین و هند در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم استاندارد تبادل طلا را در پیش گرفتند. اما شاید بهترین نمونه از این استاندارد سیستم برتون وودز باشد که از جنگ جهانی دوم تا سال ۱۹۷۱ استاندارد غالب در جهان محسوب می‌شد. طبق سیستم برتون وودز خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا تضمین می‌داد که پول‌های کاغذی خود را با طلا معاوضه خواهد کرد. به عبارت دیگر دلار آمریکا تبدیل به ارزی جهانی برای معاملات بین‌المللی شد به شرطی که دولت آمریکا در هر زمانی که نیاز باشد دلار خود را با طلای معادل آن معاوضه کند. کشورهای بسیار دیگری نیز ارز کشور خود را طبق نرخ تثبیت شده و مشخصی با دلار آمریکا معاوضه می‌کردند. بنابراین در حالی که برای مثال فرانک فرانسه یا ین ژاپن یا دلار کانادا را نمی‌شد به طور مستقیم با طلا معاوضه کرد اما به طور غیر مستقیم و پس از تبدیل آن به دلار آمریکا امکان پذیر بود.

در مقاله پیشین استاندارد سکه طلا بررسی شد. در این مقاله چگونگی گذر از سکه طلا و استفاده از شمش طلا و همچنین سیستم تبادل طلا برای پشتیبانی از پول‌های کاغذی که در این مدت بیش از هر زمان دیگر متداول شده بودند بیان شد. در مقاله بعدی نیز آخرین نوع از استاندارد طلا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. با ما همراه باشید

انتشار : ۲۴ اردیبهشت ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 20 =

کانال تلگرام