صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
021 54506

یکی از مهمترین گام‌های تبدیل یک ایده به واقعیت تامین سرمایه برای کسب و کار جدید است. اگر کارآفرینی در خون شما باشد، خیلی هیجان انگیز است که یک ایده را از فکر و تخیل خود به کسب و کار در دنیای واقعی تبدیل کنید. اما این کار مانند تمام کارهای مهم دیگر برای رشد و توسعه نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. پس سوال اساسی این است که چگونه می‌توانید برای ایده‌ی کسب و کارتان سرمایه لازم را فراهم کنید.
البته گفتن این کار ساده‌تر از انجام آن است. وقتی هیچ سابقه مالی نداشته باشید از کجا باید سرمایه لازم برای ایده کسب و کار خود را فراهم کنید؟
اگر برای گرفتن وام به بانک مراجعه کنید احتمالا یا به در بسته میخورید یا انقدر موانع پیش پای شما وجود دارد که از گرفتن آن صرفنظر خواهید کرد. پس باید به گزینه‌های غیر بانکی مراجعه کنید.
برخی از این روش‌های تامین سرمایه نسبت به بقیه ساده‌تر هستند. برخی نیاز به زمان بیشتر و برنامه‌ریزی دقیق‌تری دارند. برخی‌ها هم شاید اصلا با ایده کسب و کار شما همخوانی نداشته باشد. پس در نهایت بر عهده‌ی خود شماست که کدام روش تامین سرمایه را انتخاب کنید.

تامین سرمایه مبتنی بر بدهی در مقابل تامین سرمایه بدون بدهی

همانطور که در مورد نحوه تامین سرمایه برای یک ایده کسب و کار صحبت می‌کنیم، باید بر دو روش مختلف تامین سرمایه تمرکز کنیم: تامین سرمایه مبتنی بر بدهی و تامین مالی بدون بدهی.

روش های تامین سرمایه برای استارتاپ
تامین سرمایه مبتنی بر بدهی

احتمالا اولین راهی که برای تامین سرمایه یک واحد کسب و کار کوچک به ذهن آدم می‌رسد گرفتن یک وام تجاری است: به این صورت که وام دهنده مقدار مشخصی از پول را به وام گیرنده می‌دهد به این شرط که در زمان معین و با سود معین بازگردانده شود بنابراین اینجا بدهی ایجاد می‌شود. واضح است که وام دهنده چه بانک باشد چه شخص، با دادن وام ریسکی را متحمل می‌شود بنابراین موقعی می‌پذیرد که سابقه مالی کسب و کار را بررسی کرده باشد یا طرح توجیهی دقیقی را ارائه کرده باشید.
پس تامین سرمایه بدون بدهی برای کسب و کارهای جدید راه ساده‌تری است. در روش بدون بدهی تامین سرمایه به جای اینکه از طریق ایجاد بدهی صورت بگیرد، کسب و کارها می‌توانند در ازای فروش سهام خود به خانواده، دوستان یا عموم مردم سرمایه لازم را به دست بیاورند.

تامین سرمایه بدون بدهی شامل روش‌های مالی مختلفی است که در ادامه به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم:

سرمایه‌گذاران فرشته

سرمایه‌گذاران فرشته (Angel Investors) و سرمایه‌گذاری خطر پذیر ۲ مورد از بهترین روش‌های تامین سرمایه برای کسب و کار جدید و استارتاپ‌ها محسوب می‌شوند. سرمایه‌گذار فرشته سرمایه‌گذاری است که سرمایه یک یا چند کسب و کار نوپا را فراهم می‌کنیم و به ندرت در مدیریت شرکت دخالت می‌کند.
سرمایه‌گذاران فرشته برای کارآفرینان درست مانند فرشته عمل می‌کنند. این افراد ثروتمند که در حال حاضر صاحبان بسیاری از کسب و کارهای موفق هستند با ارائه پول به کسب و کارهای نوپا کمک می‌کنند تا رشد کنند. همچنین این فرشته‌ها می‌توانند منابع ارزشمندی از تجربه و تخصص هم برای صاحبان کسب و کارهای جدید به حساب می‌آیند.
در سال ۲۰۱۰ در ایالات متحده سرمایه‌گذاران فرشته بیش از ۲۰ میلیارد دلار روی ۶۱.۰۰۰ شرکت نوپا سرمایه‌گذاری کردند.
البته مانند هر نوع دیگری از تامین سرمایه برای کسب و کار شما باید ثابت کنید طرح کسب و کارتان قابل اعتماد است و محصول یا خدمت شما نیازهای بازار را برآورده می‌کند و به واسطه مسئولیت‌پذیری مالی و هوش بازاریابی که دارید کسب و کار خود را به سودآوری خواهید رساند.

سرمایه گذاران فرشته

سرمایه‌گذاری جمعی

در واقع در این روش تامین سرمایه سرمایه‌گذاران به این دلیل که به موفقیت پروژه شما باور دارند روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. از آنجایی که تامین سرمایه از طریق یک سایت می‌تواند پروژه شما را به هزاران نفر معرفی کند یک روش بازاریابی هم محسوب می‌شود.

خانواده و دوستان

وقتی شما برای راه‌اندازی کسب و کار خود کاملا مصمم هستید، می‌توانید قبل از هرچیز موضوع را با خانواده و دوستان خود مطرح کنید و از آن‌ها بخواهید برای تامین سرمایه به شما کمک کنند. این کار چندین مزیت دارد، یکی اینکه در طول تلاش برای رسیدن به موفقیت از حمایت عاطفی آن‌ها برخوردار خواهید بود و آن‌ها هم با احساس رضایت و هیجان از شما حمایت مالی خواهند کرد.
اما وقتی زندگی شخصی خود را با زندگی کاری خود ترکیب می‌کنید، باید خیلی مراقب باشید. قبل از هرچیز اطمینان حاصل کنید که کسب و کار شما دقیق است تا بتوانید از ضرر و زیان احتمالی خانواده یا دوستان خود که شما مسئول آن هستید جلوگیری کنید.
حتما به خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از مشکلات احتمالی توافقنامه‌ای را طراحی کنید و آن را به امضای همه کسانی که در کسب و کار شما دخیل هستند برسانید.

سرمایه‌گذاری جمعی
تامین سرمایه برای کسب و کار جدید شخصی

وقتی شما تصمیم دارید که از روش بدون بدهی تامین سرمایه برای کسب و کار جدید خود استفاده کنید قبل از همه خودتان باید پا پیش بگذارید.
البته برای این کار شما باید به ایده خود کاملا ایمان داشته باشید. اما اگر قصد دارید افراد دیگر مانند سرمایه‌گذاران فرشته یا خانواده و دوستان خود را راضی کنید که روی کسب و کارتان سرمایه‌گذاری کنید قبل از همه باید نشان دهید که چقدر روی ایده خود اعتقاد دارید، اگر شما به اندازه کافی به ایده خود مطمئن نباششید قطعا غریبه‌ها هم ثروت خود برای سرمایه‌گذاری روی ایده شما به خطر نخواهند انداخت.

خب حالا که با انواع روش‌های بدون بدهی تامین سرمایه برای کسب و کار جدید آشنا شدید، به نظر شما کدام روش برای شما مناسب است؟
آندرس تامسن (Anders Thomsen) مدیرعامل شرکت No-More در کپنهاگ دانمارک تامین سرمایه برای کسب و کارش را از سه روش مختلف انجام داد. هر کدام این روش‌ها مزایا و معایب خودش را دارد و هر کارآفرینی با توجه به شرایط خود باید به دقت از آن‌ها استفاده کند.
تامسن می‌گوید:

خانواده و دوستان یکی از بهترین روش‌های تامین سرمایه برای استارتاپ است. این روش بسیار آسانی است و خانواده و دوستان شما از آنجایی که از صمیم قلب خواهان موفقیت شما هستند احتمالا روی ایده شما سرمایه‌گذاری خواهند کرد. اما اگر ایده‌ی شما موفق نشود ممکن است شما سرمایه‌ای که عزیزانتان به سختی به دست آورده‌اند را از دست بدهید و یک عمر با عواقب آن زندگی کنید.
سرمایه‌گذاری جمعی یکی دیگر از گزینه‌های مطلوب است. شما مجبور نیستید سهام شرکت خود را واگذار کنید و نگرانی از بابت بازپرداخت وام هم نخواهید داشت، با این حال از این طریق شاید نتوانید مبلغی که واقعا برای راه اندازی کسب و کار خود نیاز دارید را به دست بیاورید.
سرمایه‌گذاران فرشته می‌توانند مبالغ زیادی برای کسب و کار شما فراهم کنند که به شما امکان می‌دهد به سرعت کسب و کار خود را توسعه ببخشید. علاوه بر آن، این فرشتگان معمولا توصیه‌های مفیدی برای جلوگیری از اشتباهات رایج به صاحبان کسب و کار جدید ارائه می‌دهند. از طرف دیگر شما باید مقداری از سهام شرکت خود را به آن‌ها واگذار کنید و شاید مجبور باشید در برخی از تصمیم گیری‌ها از نظرات آن‌ها استفاده کنید.

تامین سرمایه برای کسب و کار جدید

در این مقاله به روش‌های بدون بدهی تامین سرمایه برای کسب و کار جدید اشاره کردیم. در قسمت دوم این مقاله به روش‌های مبتنی بر بدهی اشاره خواهیم کرد تا کارآفرینانی که امکان استفاده از روش‌های بدون بدهی تامین سرمایه برای کسب و کار جدید را ندارند بتوانند از روش‌های مبتنی بر بدهی استفاده کنند.

نویسنده :
انتشار : ۲۳ خرداد ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

کانال تلگرام