صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

می‌دانیم که تبدیل ایده به کسب و کار واقعی نیاز به سرمایه لازم برای راه‌اندازی دارد. دو روش برای تامین سرمایه برای راه‌اندازی کسب و کار وجود دارد، تامین سرمایه بدون بدهی و تامین سرمایه مبتنی بر بدهی. در قسمت قبلی مقاله تامین سرمایه برای کسب و کار جدید به روش‌ّهای بدون بدهی تامین سرمایه اشاره کردیم که شامل روش‌هایی مانند استفاده از سرمایه‌گذاری جمعی، سرمایه‌گذاران فرشته، خانواده و دوستان و تامین سرمایه از طریق پس انداز شخصی بود. مشکلی که این نوع روش‌های تامین سرمایه دارد این است که، شاید سرمایه‌ای که از این راه‌ها جمع آوری می‌شود برای راه‌اندازی یک کسب و کار کافی نباشد. در حالی که اگر امکان استفاده از روش‌های تامین مبتنی بر بدهی داشته باشیم و به بازده‌ی ایده‌ی خود مطمئن باشیم می‌توانیم با استفاده از این روش‌های سرمایه لازم را تامین کنیم.

تامین سرمایه برای کسب و کار جدید

روش‌های مبتنی بر بدهی تامین سرمایه برای کسب و کار جدید

همانطور که می‌دانید روش مبتنی بر بدهی به عبارت دیگر در یافت گرفتن یک وام است: به این صورت که وام دهنده مقدار مشخصی از پول را به وام گیرنده می‌دهد به این شرط که در زمان معین و با سود معین بازگردانده شود، بنابراین اینجا بدهی ایجاد می‌شود.

وام شخصی

در حال حاضر وام‌های مختلفی با عناوین و مدت اقساط و نرخ بهره‌های متفاوتی توسط بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری و صندوق‌ها ارائه می‌شود که کارآفرینان یا اشخاص می‌توانند از هر کدام را که برایشان مناسب‌تر است استفاده کنند. در واقع این وام‌های شخصی اولین راه تامین سرمایه برای کسب و کار مبتنی بر بدهی است. این وام‌ها در مبالغ مختلفی ارائه می‌شود و مدت بازپرداخت آن می‌تواند متناسب با نیاز فرد وام گیرنده متفاوت باشد. اما مهمترین مانع برای گرفتن این نوع وام‌ها سود بالای این وام‌ها و شرایط اخذ وام است که به نوعی خیلی از کارآفرینان جوان را از گرفتن وام ناامید کند.

وام شخصی
وام کارآفرینی

یکی از وام‌هایی که مخصوصا برای راه‌اندازی یا توسعه کسب و کارها وجود دارد وام کارآفرینی یا اشتغالزایی است، که اغلب بانک‌ها یا موسسات مالی و اعتباری پرداخت می‌کنند. البته موانع بیشماری از جمله ضامن و طرح توجیهی پیش روی شما قرار دارد. اما وام‌های کارآفرینی معمولا در مبالغ بالا و نرخ سود پایین‌تر از وام‌های شخصی پرداخت می‌شود. به همین دلیل کارآفرینانی که مصمم به راه‌اندازی کسب و کار خود هستند می‌توانند از این نوع وام استفاده کنند. فراموش نکنید یکی از شرایط گرفتن وام کارآفرینی، داشتن یک طرح توجیهی مناسب است، که نشان دهد ایده‌ی شما مطابق نیازهای بازار است و از لحاظ مالی قابل اعتماد است و قادر به بازپرداخت وام خواهد بود.

وام تجهیزات
وام تجهیزات

وجود تجهیزات لازم (از ماشین آلات سنگین گرفته تا کامپیوتر و مانند آن) برای عملی کردن ایده‌های کسب و کار ضروری است. اما به همان اندازه که این تجهیزات برای کسب و کار ضروری است به همان اندازه هم گران است. درست در همین نقطه است که تامین سرمایه برای تجهیزات به یک چالش برای کارآفرینان تبدیل می‌شود. خوشبختانه گزینه‌ای به نام وام‌ تجهیزات پیش روی شما قرار دارد که یک ابزار مناسب برای تامین سرمایه برای کسب و کار جدید است و بسیاری از افراد این نوع وام‌ها را ترجیح می‌دهند.

معمولا وام تجهیزات با دردسر کمتری نسبت به سایر انواع وام پرداخت می‌شود، چرا که وام دهنده از خود این تجهیزات به عنوان وثیقه استفاده می‌کند. این کار ریسک وام دهنده را کم می‌کند، به همین دلیل معمولا موسسات مالی یا اشخاص در پرداخت وام با ریسک کمتری مواجه هستند و تمایل بیشتری برای آن دارند.
تامین سرمایه برای کسب و کار جدید
صرفنظر از این که از چه راهی قرار است سرمایه لازم برای کسب و کار جدید خود را تامین کنید، یک معرفی‌نامه یا در واقع طرح توجیهی برای کسب و کار خود درست کنید، تا سوالاتی که سرمایه‌گذاران یا وام دهندگان شما ممکن است داشته باشند را پاسخ دهد. در این طرح تجاری باید به این موضوعات اشاره کنید:

• نشان دادن موقعیت در بازار یا نقطه تقاضای مشتریان
• توضیح دهید کسب و کار شما چگونه قرار است به نیاز مشتریان پاسخ دهد
• بازار فعلی را ارزیابی کنید، مشتریان هدف را مشخص کنید و توضیح دهید چگونه قرار است به این بازار هدف دست پیدا کنید.
• رقبای خود را مشخص کنید و توضیح دهید چگونه قرار است خودتان را نسبت به رقبا متمایز کنید.
• پیش بینی‌های مالی خود را بیان کنید و توضیح دهید نرخ بازگشت سرمایه و سودآوری شما چگونه است.

هرچند که این موضوع خیلی هم ساده نیست اما اگر واقعا به ایده کسب و کار خود اعتقاد دارید، باید از همین ابتدا این مسائل را در طرح توجیهی برای خود مشخص کنید.

تامین سرمایه
در پایان می‌توانیم اینگونه نتیجه‌گیری کنیم که دو روش کلی تامین سرمایه برای کسب و کار جدید وجود دارد. یک روش بدون بدهی برای افرادی که توانایی بازپرداخت وام ندارند و روش مبتنی بر بدهی برای کارآفرینانی که برای راه‌اندازی کسب و کار خود نیاز به سرمایه زیاد دارند و به ایده خود کاملا اعتقاد دارند و باور دارند ایده‌ی آن‌ها توانایی بازپرداخت وام را دارد. البته اینگونه نیست که استفاده از یک روش مانع استفاده از روش دیگر شود. کارآفرین می‌تواند قسمتی از سرمایه لازم را از روش بدون بدهی و قسمت دیگر را از روش مبتنی بر بدهی تامین کند و کسب و کار خود را راه‌اندازی کند.

نویسنده :
انتشار : ۱۴ تیر ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + شش =

کانال تلگرام