صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
021 54506

سرمایه‌گذاری خارجی همواره با ریسک‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران همراه بوده است. نوسانات و تغییرات نرخ تبادل در کنار افزایش و رشد سرمایه‌گذاری‌های خارجی افراد مختلف دنیا در بورس و اوراق جهانی باعث شده که این مقوله کمی پیچیده بشود. نوسانات در بهای ارز چه داخلی و چه خارجی می‌تواند تاثیرات شگفت‌انگیز مثبت و منفی بر سرمایه‌های خارجی داشته باشد. ارز در سرمایه گذاری خارجی نقش بسیار پررنگ و مهمی ایفا می‌کند. برای کاهش اثرات آن چه استراتژی‌هایی باید اتخاذ کرد؟ چگونه می‌توان با خطرهایی که ارز سر راه سرمایه‌گذاری خارجی ایجاد می‌کند، مقابله نمود؟ در این مقاله به بررسی این موارد می‌پردازیم.

رعایت تنوع در سبد پورتفولیوی سرمایه‌‌گذاری

سرمایه گذاری خارجی - سبد پورتفولیو

همه می‌دانند که ارزش اوراق بهادار در سبد سرمایه‌گذاری بسیار زیاد است. نظریه‌های مختلفی وجود دارند که مانند نظریه پورتفولیوی مدرن (MPT) که معتقد هستند، سبد سرمایه‌گذاری باید متنوع باشد و ضریب همبستگی دارایی‌های مختلف با هم رابطه چندانی نداشته باشد. در این صورت است که خطرات کمتری، سرمایه‌گذاری را تهدید خواهد کرد. ضریب همبستگی زیر مثبت یک برای این تنوع سبد باید وجود داشته باشد. ترکیب دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خانگی و خارجی می‌تواند، تلفیق مناسبی باشد و تاثیرات مثبتی بر سرمایه‌گذاری در بلندمدت بگذارد. خطر نرخ تبادل نیز بسیار مهم است. زیرا بازگشت مرتبط با هر سهام خارجی مشخص باید قبل از اینکه سرمایه‌‌گذار بتواند سودی خرج کند به دلار تبدیل بشود. خطرات مختلف در سرمایه گذاری خارجی به این شرح است:

خطر سبد سرمایه‌گذاری

خطر سبد سرمایه گذاری خارجی تا حدود زیادی وابسته به وضعیت سیاسی هر کشور است. زیرا دولت و سیستم‌ها سیاسی دائما در تکاپو و فعالیت‌های مختلف هستند و اقدامات متفاوت آنها بر وضعیت سرمایه گذاری خارجی اثرگذار است. خطر سیاسی نوعی خطر غیرسیستماتیک است که برخی کشورها را بیشتر تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. برای دفع چنین خطراتی باید سرمایه گذاری خارجی را در گستره وسیع‌تر و با کشورهای متنوع پیگیری کرد.

مالیات

مالیات خارجی نیز نوع دیگری از فشار و پیچیدگی را به سرمایه گذاری تحمیل می‌کند. اوراق بهادار خارجی برای سرمایه‌گذاران خارجی مشمول مالیاتی می‌شود که دولت آمریکا تعیین کرده است. مالیات بر سرمایه‌گذاری خارجی قبل از اینکه سرمایه‌گذار سودی دریافت کند از سوی کشوری که در آن سرمایه‌گذاری صورت گرفته، اعمال می‌شود. در مرحله‌ای دیگر، وقتی مبلغ سرمایه‌گذاری به کشور سرمایه‌گذار بازمی‌گردد نیز سود آن مشمول مالیات می‌شود.

خطرات ارز

نوسانات ارزی بیشترین تاثیر را روی سرمایه‌گذاری‌های خارجی دارد. گاهی‌اوقات، نوسانات ارزی به سود سرمایه‌گذاری شما و گاهی نیز به ضررتان خواهند بود. فرض کنید نرخ بازگشت سرمایه شما در سال گذشته، ۱۲ درصد بوده است اما ارزش واحد پول کشورتان ۱۰ درصد تنزل داشته است. در چنین وضعیتی ارزش شبکه با تبدیل سودتان به دلار بالا می‌رود. حالت دیگری نیز وجود دارد. اگر سهامی خارجی افت و تنزل را تجربه کند و در مقابل ارزش واحد پولی کشور آن سرمایه‌گذار افزایش یابد، بازگشت سرمایه تعدیل می‌شود.

به حداقل رساندن خطرات سرمایه گذاری خارجی

سرمایه گذاری خارجی - خطرات

اگر می‌خواهید ریسک سرمایه گذاری خارجی را تا حد زیادی کاهش بدهید و تحت کنترل خود درآورید باید به طور حساب‌شده برخی از خطرات را بپذیرید تا در سایر قسمت‌های سبد سرمایه‌گذاری خود دچار مشکل نشوید.

قرارداد آینده (futures contract) نیز روش مناسبی برای دفع خطرات بازار سرمایه‌گذاری است. در این قرارداد، فروشنده توافق می‌کند در سر رسید معین، مقدار معینی از کالای مشخص را در عوض قیمتی که اکنون تعیین می‌کنند به طرف دیگر (خریدار) تحویل دهد. قراردادهای آتی برای نخستین بار بر پایهٔ محصولات کشاورزی و بعدها بر پایهٔ منابع طبیعی مانند نفت معامله می‌شدند. قراردادهای آتی مالی در سال ۱۹۷۲ وارد بازار شدند. در سالهای اخیر، قراداد بر پایه‌های دیگر مانند ارز، نرخ بهره، و شاخص‌های بازار سهام بسیار متداول شده‌اند و نقش مهمی در کنترل ریسک بازی می‌کنند.

در بازار ارز، دلالان با استفاده از قرارداد آینده از تغییرات نرخ تبادل بهره می‌برند. این سرمایه‌گذاران قهار با پیش‌بینی اوضاع ارزهای مختلف برای سرمایه‌گذاری در زمینه ارزی خاصی که احتمال رشد آن می‌رود، به حیطه سرمایه‌گذاری آن وارد می‌شوند. مثلا اگر اوضاع به نحوی پیش برود که به نظر برسد، یورو از دلار ارزشمندتر خواهد شد، دلالان وارد عرصه سرمایه‌گذاری در یورو می‌شوند. برگ برنده در چنین معاملاتی این است که معاملات و قرارداد آینده امروز و با ارزش فعلی ارز صورت می‌گیرد اما چون پرداخت در آینده انجام خواهد شد، سرمایه گذار سود زیادی به دست می‌آورد.

البته همیشه پیش‌بینی‌ها در حوزه تجارت و اقتصاد به خوبی پیش نمی‌رود و عوامل متعددی می‌توانند نتیجه را معکوس کنند. بنابراین روش دیگری نیز وجود دارد و آن معامله در بزنگاه یعنی زمانی است که مثلا ارزی خاص چون یورو یا دلار صعود کرده است.

چگونگی سرمایه گذاری خارجی در بازار ارز

سرمایه گذاری خارجی - بازار ارز

ارزش هر ارز بنا به نوسانات در عرضه و تقاضا دچار تغییراتی می‌شود. تقاضا برای سهام خارجی در واقع همان تقاضا برای ارزی خارجی است که تاثیر مثبتی روی قیمت آن سهام دارد. خوشبختانه بازاری اختصاصی برای ارزهای خارجی وجود دارد که به بازار تبادل خارجی یا اختصارا «فارکس» معروف است. این بازار مانند بازار بورس نیویورک دارای شعبه‌ای مرکزی نیست بلکه تمام کسب‌وکارها به شکل الکترونیکی با هم در ارتباط هستند.

روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در فارکس وجود دارد. اما برخی از آنها از سایرین پرخطرتر هستند و فقط برای اشخاص و موسساتی مناسب هستند که قادر به مدیریت و سازماندهی این ریسک‌ها باشند. در واقع، سرمایه گذارانی که میل به سرمایه‌گذاری ارزی دارند بهتر است به دنبال ETF ها بروند. در این نوع سرمایه‌گذاری برخی از انواع معاملات هم‌سو با تغییرات دلار است و برخی دیگر در مقابل آن قرار دارد. در این نوع سرمایه گذاری خارجی باید به هزینه‌ها و مالیات دقت کرد.

سرمایه گذاری در بازارهای خارجی توام با سودی مشخص برای پورتفولیوی شما است. بورس خارجی از بورس آمریکا نیز خطرات بیشتری را تحمیل می‌کند. سرمایه‌گذاران خارجی باید به استراتژی‌های مختلف برای مدیریت و کنترل ریسک‌های گوناگونی که در اثر نوسانات ارز ایجاد می‌شود کاملا واقف باشند. به خصوص در وضعیت کنونی بازار که کمبود سرمایه‌گذاری خارجی روی محصولات وجود دارد و نمی‌توان از این سرمایه‌گذاری محصولات به عنوان حربه‌ای برای مدیریت ریسک‌ها بهره برد.

نویسنده :
انتشار : ۲۵ اردیبهشت ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

کانال تلگرام