صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

کاهش ارزش دلار به معنی کاهش بهای دلار آمریکا در مقابل دیگر ارزها است. برای مثال، اگر هر یک دلار آمریکا برابر با یک دلار کانادا باشد، این دو ارز ارزش یکسانی نسبت به هم دارند. اما اگر هر دلار آمریکا را بتوان با ۰/۸ دلار کانادا تهیه کرد، یعنی ارزش دلار آمریکا کمتر از دلار کانادا است. عوامل موثر در کاهش ارزش دلار آمریکا متعدد هستند که در ادامه به توضیح مهم‌ترین عوامل موثر می‌پردازیم.

عوامل موثر در کاهش ارزش دلار

کاهش قیمت دلار آمریکا در ۵ سال اخیر بی‌سابقه بوده است. عوامل مختلفی بر این کاهش تاثیرگذار است. در این مقاله عوامل موثر در کاهش ارزش دلار آمریکا را بررسی می‌کنیم.

سیاست پولی

عوامل موثر در کاهش ارزش دلار ؛ سیاست پولی

در ایالات متحده آمریکا، بانک مرکزی آمریکا یا به اصطلاح فدرال رزرو، اجرا کننده سیاست‌های پولی است. سیاست پولی می‌تواند در راستای تقویت یا تضعیف ارزش دلار با توجه به شرایط اقتصادی باشد.

سیاست پولی چندین ابزار و روش مختلف دارد که هر کدام بنا به ضرورت و شرایط به کار می‌رود. یکی از پایه‌ای‌ترین روش‌ها تسهیل‌گری (easing) است که تسهیل‌گری هم انواع مختلف دارد. در یکی از این روش‌ها بانک مرکزی می‌تواند نرخ بهره بانکی را کاهش دهد یا تسهیل مقداری (quantitative easing) را طریق تزریق نقدینگی به بانک‌ها یا خرید اوراق قرضه اجرا کند.

تورم

عوامل موثر در کاهش ارزش دلار ؛ تورم

بیشتر بخوانید:

۶ کشوری که بالاترین نرخ تورم را دارند

تورم یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در کاهش ارزش دلار آمریکا است. رابطه بین تورم آمریکا نسبت به شرکای تجاری و ارزش دلار معکوس است. هرچه تورم بالاتر باشد یعنی قیمت اجناس و خدمات در حال افزایش است، پس خرید کالا با قیمت بالاتر برای مشتری خارجی هزینه بیشتری دارد و از طرف دیگر، کالای وارداتی ارزان‌تر خواهد بود. پس تورم باعث کاهش ارزش دلار یا هر ارز دیگر می‌شود.

عرضه و تقاضا

عوامل موثر در کاهش ارزش دلار ؛ عرضه و تقاضا

زمانی که تقاضا برای دلار زیاد باشد، ارزش دلار بیشتر می‌شود و دلار قدرت بیشتری خواهد داشت. یکی از راه‌های افزایش تقاضا، صادرات کالایی است که مبلغ کالا باید به دلار پرداخت شود. زمانی که صادرات کالا بیشتر از واردات نباشد، دولت ایالات متحده راه دیگری برای افزایش تقاضا در پیش می‌گیرد.

یشتر بخوانید:

دلار آمریکا چگونه به ارز ذخیره جهانی تبدیل شد؟

نسبت عرضه و تقاضا جزو مهم‌ترین عوامل موثر در کاهش ارزش دلار یا افزایش آن است. همان‌طور که گفته شد افزایش تقاضا را می‌توان به صورت دیگری هم پیاده کرد. از آنجایی که دلار آمریکا ارز ذخیره‌ای است، دلار توسط دیگر کشورهای جهان برای خرید کالا مثل نفت، طلا یا هر خدمت دیگر به کار می‌رود. وقتی فروشندگان کالا و خدمات در سطح جهان، مبالغ را به دلار دریافت کنند، به شکلی مصنوعی، تقاضا برای دلار افزایش خواهد یافت.

یکی از نگرانی‌های آمریکا در رابطه با بازار تقاضا در سال‌های اخیر یوان چین است. چین در چند سال گذشته نشان داده که به تبدیل یوان چین به ارز ذخیره‌ای تمایل دارد و هر جایی که امکان‌پذیر باشد، مبادلات را با یوان انجام می‌دهد. از طرف دیگر این نگرانی وجود دارد که امکان دارد کشورهای تولید کننده نفت، معاملات را با دلار انجام ندهند و کاهش تقاضا در جهان موجب کاهش ارزش دلار شود.

کاهش رشد اقتصادی

عوامل موثر در کاهش ارزش دلار ؛ کاهش رشد اقتصادی

بیشتر بخوانید:

تاثیرات مثبت و منفی نوسانات ارزی بر اقتصاد یک کشور

از دیگر عوامل موثر در کاهش ارزش دلار کاهش رشد اقتصادی است. اگر اقتصاد کشوری قوی باشد، ارز آن هم قوی خواهد شد و برعکس، اقتصاد ضعیف ارز ضعیف خواهد داشت. کاهش رشد اقتصادی و کاهش سود بنگاه‌های اقتصادی در نهایت باعث می‌شود سرمایه‌گذاران پولشان را به کشورهای دیگر یا به سمت قسمت‌های غیر مفید اقتصاد ببرند.

وقتی سرمایه‌گذاری کاهش یابد ارزش دلار هم کاهش می‌یابد. نکته بدتر این که در این وضعیت، دلالان باعث تضعیف بیشتر ارز می‌شوند.

کاهش قیمت کالاهای صادراتی

عوامل موثر در کاهش ارزش دلار ؛ کاهش قیمت کالاهای صادراتی

اکثر کشورها یک یا چند کالای صادراتی عمده دارند و کاهش قیمت این نوع کالاها باعث کاهش ارزش ارز رایج آن کشور می‌شود. برای مثال، بخشی از صادرات کانادا نفت است، اگر قیمت نفت کاهش یابد، ارزش دلار کانادا هم کاهش می‌یابد.

تراز تجاری

عوامل موثر در کاهش ارزش دلار ؛ تراز تجاری

کشورها هم مثل افراد هستند، بعضی افراد پرخرج هستند و بیشتر از درآمدشان خرج می‌کنند و برخی این نسبت را رعایت می‌کنند. هرکسی می‌داند که خرج کردن بیشتر از درآمد بدهی به بار می‌آورد. تراز تجاری تفاوت میان ارزش پولی واردات و صادرات در طی یک دوره معین است. در مورد کشور آمریکا هم باید گفت چندین دهه است که واردات بیشتر از صادرات است. اما چطور آمریکا این حجم بدهی را کنترل می‌کند؟

بیشتر بخوانید:

اینفوگرافی؛ ابرقدرت اقتصاد جهان آمریکا است یا چین؟

چین و ژاپن بزرگ‌ترین صادرکنندگان به آمریکا هستند. دولت آمریکا برای پرداخت بدهی اوراق قرضه منتشر می‌کند و از این فرصت برای تامین کسری بودجه استفاده می‌کند. کشورهای خریدار اوراق قرضه هم از این کار سود می‌برند؛ تا این که روزی می‌رسد که دولت توانایی پرداخت بدهی‌ها را داشته باشد.

فاکتورهای مهم دیگری مثل تورم و ارزش صادرات بر تراز تجاری تاثیر می‌گذارند. در واقع تراز تجاری یک شاخص اقتصادی نشان‌دهنده پایداری اقتصادی است و خود به تنهایی تاثیر گذار نیست.

سیاست و فضای اقتصادی

عوامل موثر در کاهش ارزش دلار ؛ سیاست و فضای اقتصادی

بیشتر بخوانید:

نزول دلار آمریکا و نامطلوب‌ترین وضعیت آن در دهه اخیر

از دیگر عوامل موثر بر ارزش دلار مواردی وجود دارد که به شکلی پیچیده‌تر و گاهی در کوتاه مدت باعث کاهش ارزش دلار می‌شود. ناپایداری سیاسی در آمریکا و دیگر کشورهایی که با آمریکا رابطه تجاری دارند، به نوعی بر ارزش دلار تاثیر گذار است. رفتار سرمایه‌گذاران، که خود متاثر از دیگر عوامل است، می‌تواند موثر باشد. به طور کلی بعضی عوامل در کنار هم باعث کاهش ارزش دلار می‌شوند اما به تنهایی تاثیر چندانی ندارند.

برای مثال، سیاست پولی بانک مرکزی یک عامل مهم است؛ اگر بانک مرکزی آمریکا تصمیم به کاهش نرخ بهره بانکی بگیرد و برنامه تسهیل مقداری را اجرا کند، انتظار بر این است که ارزش دلار کاهش یابد. اما اگر سایر شرکای تجاری آمریکا تسهیل مقداری سنگین‌تری را اجرا کنند و سرمایه‌گذران از بانک مرکزی آمریکا بخواهند که تا جلوی تسهیل را بگیرد و در همین حال سایر کشورها به برنامه خودشان ادامه دهند، در این حالت با افزایش ارزش دلار مواجه خواهیم بود.

مشاهده می‌کنید که نمی‌توان یک عامل را به صورت قطعی کاهنده یا افزایش دهنده معرفی کرد و عوامل در کنار هم تاثیر می‌گذارند. وجود همین عوامل متعدد و رابطه پیچیده آن‌ها باعث می‌شود پیش‌بینی بازار ارز کار مشکلی باشد. شاید کاهش عمدی و ناگهانی ارزش فرانک سوییس از سوی بانک مرکزی در سال ۲۰۱۵ نمونه خوبی باشد.

کاهش ارزش ارز ؛ خوب یا بد؟

کاهش ارزش ارز؛ خوب یا بد؟

بیشتر بخوانید:

ارزش دلار آمریکا چگونه تعیین می شود و کاهش آن به چه معنا است؟

خوب یا بد بودن کاهش ارزش ارز مثل دلار وابسته به موقعیت و شرایط مختلف است. برای اکثر افرادی که در ایران هستند، پایین و پایدار بودن قیمت دلار در مقابل ریال بسیار دلخواه است؛ هرچند در برخی مشاغل افزایش قیمت دلار مطلوب‌تر است. اما از نگاه جامعه آمریکا، برای یک صاحب کسب و کار که محصولاتش به خارج از آمریکا صادر می‌شود، کاهش ارزش دلار یک امتیاز مثبت است؛ چرا که قیمت محصول در بازار هدف کاهش می‌یابد و تقاضا بیشتر می‌شود.

اما از نگاه کسب و کاری که مواد اولیه را از خارج آمریکا وارد می‌کند، کاهش ارزش دلار یک خبر بد محسوب می‌شود؛ چون باید هزینه بیشتری برای مواد اولیه پرداخت شود و واضح است که قیمت تمام شده محصول هم افزایش می‌یابد و از توان رقابتی کاسته می‌شود.

برای شهروند آمریکایی هم کاهش ارزش دلار ضرر خواهد داشت؛ وقتی ارزش دلار کم شود برای سفر خارج از کشور باید هزینه بیشتری شود، کالای خارجی گران‌تر می‌شود و ادامه این وضعیت باعث افزایش بیکاری می‌شود؛ چرا که شرکت‌ها هم متضرر می‌شوند و نیروی جدید استخدام نمی‌کنند.

نتیجه گیری

تعداد عوامل موثر در کاهش ارزش دلار بسیار زیاد هستند و برخی از این موارد تاثیر بیشتر و برخی کمتر دارند. مهم‌ترین نکته درباره ارزش دلار این است که ارزش یک نسبت دو طرفه است؛ یعنی دلار در مقابل ارزهای دیگر چگونه است. ارزش دلار آمریکا در مقابل یوان چین وابسته به همه فاکتورهای موثر در هر دو کشور است. اقتصاددان‌ها، تحلیل‌گران بازار، سیاستمداران و تجار، همگی این عوامل موثر را زیر نظر دارند تا واکنش مناسب را به کاهش یا افزایش داشته باشند.

اگر برای مسافرت، تحصیل و کسب و کار نیاز به ارز کشورهای دیگر داشتید، صرافی ستاره سهیل با سابقه درخشان و اعتبار کسب شده،  امکان تبدیل دلار اسکناس و ارسال انواع حواله سوئیفت به کشورهای دیگر را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مشتریان ارائه می‌دهد.

نویسنده :
انتشار : ۳ بهمن ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

کانال تلگرام