صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
021 54506

پس از بررسی بازار طلای ایران و بازار طلای عربستان سعودی نوبت به یکی دیگر از بازارهای بزرگ طلای خاورمیانه یعنی بازار طلای مصر می‌رسد. برای منطقه‌ای که مترادف است با استفاده ماهرانه از طلا توسط تمدن‌های چند هزار ساله، عجیب نیست که این فلز گران‌بها در مصر هم کالایی استراتژیک باشد. همچون دیگر بازارهای بزرگ طلا در خاورمیانه، بازار طلای مصر هم از طلا بیشتر برای جواهرسازی استفاده می‌کند. تخمین زده می‌شود که در مصر نزدیک به ۳۰۰۰۰ جواهر فروش کوچک و بزرگ وجود دارد و قاهره به عنوان پایتخت مصر بیش از ۱۲۰۰۰ کسب و کار مربوط به طلا در خود گنجانده است.

بازار طلای مصر

در سال ۲۰۱۵ طلای مصرفی مصر نزدیک به ۴۱/۴ تن تخمین زده شد که ۳۶/۵ تن برای جواهرسازی و ۴/۹ تن هم برای شمش و سکه طلا استفاده شده است. طلای خامی که وارد مصر می‌شود در مجموع ۳۰ تن تخمین زده می‌شود. L’azurde یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های طلا و جواهر سازی در عربستان سعودی، ۳ کارگاه جواهر سازی بزرگ در مصر دارد و تخمین زده می‌شود که ۴۰ درصد از سهم جواهرسازی در مصر متعلق به این شرکت عربستانی است.

بازار طلای مصر

متاسفانه نا آرامی‌ها و خشونت‌های اخیر در این کشور تاثیر خود را بر اقتصاد و بازار طلای مصر و توریسم این کشور گذاشته است. از طرف دیگر صنعت توریسم تاثیر به سزایی بر صنعت طلای این کشور دارد.

بیشتر بخوانید:

۷ دلیل برای سرمایه گذاری روی طلا در سال ۲۰۱۸

اتاق بازرگانی قاهره مسئول مدیریت معامله فلزات با ارزش و سنگ‌های قیمتی در شهر قاهره است. در حالی که در سطح کشور، فدراسیون اتاق بازرگانی مصر بخشی با نام بخش عمومی طلا و جواهر دارد که در حقیقت نماینده کسب و کارهای مربوط به طلا و جواهرسازی مردم مصر در داخل و خارج از کشور است. در اواسط سال ۲۰۱۴ وزیر تامین کشور مصر خبر از ایجاد یک بازار یا بورس طلا در این کشور داد. اما از آن زمان تا کنون هیچ اتفاق به خصوصی نیفتاده است و مشخص نیست که آیا بازاری که از آن نام برده شده در حقیقت بخشی از بازار بورس مصر خواهد شد یا خیر.

گزارشات فصلی شورای جهانی طلا در رابطه با ذخایر رسمی طلا در کشورهای مختلف تنها از سال ۲۰۰۰ منتشر می‌شود. مطابق با داده‌های گزارش‌های این شورا، کشور مصر از سال ۲۰۰۰ تا کنون ذخیره‌ای ثابت از طلا برابر با ۷۵/۶ تن داشته است. در سال ۲۰۱۱ سندی با عنوان عربی فهرست موجودی ذخایر طلای مصر توسط بانک مرکزی مصر منتشر شد. در این سند ذخیره ۷۵/۶ تنی طلای مصر تایید می‌شود و تاکید می‌کند که یک کمیته ۱۵ نفره هر پنج سال یک بار وظیفه بررسی موجودی ذخایر طلای مصر را بر عهده دارد.

شرکت سنتامین؛ اداره کننده معدن طلای السکری مصر

معدن السکری در مصر

بیشتر بخوانید:

اینفوگرافی: ۳۱ حقیقت جالب در مورد طلا که نمی دانستید

شرکت سنتامین تنها شرکت بزرگ استخراج طلا در مصر به شمار می‌آید. سهام این شرکت که اصالتا استرالیایی است در حال حاضر در بازار بورس لندن و تورنتو قابل خرید و فروش است. شرکت سنتامین کنترل معدن طلای السکری در جنوب شرقی سحرای شرقی و در نزدیکی دریای سرخ است. دفتر تجاری کمپانی هم در شهر اسکندریه قرار دارد. عملیات استخراج تجاری طلا از این معدن در سال ۲۰۱۰ آغاز شد و سنتامین طلای استخراجی را به پالایشگاه طلای جانسون متی در کانادا که اکنون توسط شرکت ژاپنی آساهی اداره می‌شود می‌فرستد.

شرکت سنتامین هم از نا آرامی‌های سیاسی اجتماعی و کسب و کار پر خطر در این کشور در امان نبوده است. مواقعی بوده است که دولت مصر به تهدید به ممنوعیت صادرات طلای استخراجی در این کشور مبادرت کرده است یا این‌که شرکت را از لغو امتیاز استخراج آن‌ها ترسانده است. در سال ۲۰۱۵ از معدن طلای السکری ۴۳۹ هزار اونس طلا معدل ۱۳/۶۵ تن استخراج شده و تخمین زده شده است که این عدد برای سال ۲۰۱۶ برابر با ۴۷۰ هزار اونس یعنی ۱۴/۶۲ تن طلا بود.

اگر علاقمند به سرمایه‌گذاری روی طلا هستید با استفاده از خدمات خرید و فروش انواع سکه‌های بانکی با بالاترین قیمت خرید و پایین‌ترین قیمت فروش در صرافی ستاره سهیل، می‌توانید اقدام به خرید سکه کنید.

انتشار : ۲۴ اسفند ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 8 =

کانال تلگرام