صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
021 54506

در ژانویه سال ۲۰۰۲ میلادی، تلاش‌های زیادی برای رعایت ابعاد زیبایی‌شناسانه و امنیتی در طراحی یورو صورت گرفته بود. به همین خاطر ۷ اسکناس و ۸ سکه مختلف در آن تاریخ عرضه شده بود تا از میان آنها گزینه مناسب برگزیده شود. اسکناس منتخب میان تمام کشورها ناحیه اتحادیه اروپا منتشر شده بود و در همه جا ظاهر و ارزشی ثابت داشت. سکه‌ها نیز در یک سمت مشابه هم بودند و در سمت دیگر نشانی ویژه از هر کشور اروپایی داشتند.

نشان یورو چیست و چگونه انتخاب شده است؟

طراحی یورو - نقش و نشان

یورو نیز مانند تمام واحدهای پولی دارای نام و نشان است. نام و قیمت یورو برای این واحد پولی بنا به جلسه شورای اروپا در مادرید در سال ۱۹۹۵ انتخاب شد. نماد و شکل نشان یورو نیز با الهام از حرف یونانی «اپسیلون»، برگزیده شده است. اپسیلون به نوعی نماد شکل‌گیری تمدن در یونان محسوب می‌شود. علاوه بر آن یورو یادآور ابتدای کلمه یوروپ است که در زبان انگلیسی به معنای اروپا است. دو خطی که روی این نماد قرار دارد نیز به ثبات این پول اشاره می‌کند. همه این موارد در طراحی یورو در نظر گرفته شد.

حق ثبت این نشان مربوط به شورای اروپا است که کمیسیون اروپا آن را عرضه کرده و به عنوان ارزی عمومی و مهم در دسترس قرار گرفته است. اما کمیسیون اروپا ، با ثبت این نشان به عنوان بخشی از یک تریدمارک (trade mark) مخالفت کرده است. زیرا در این صورت، سایر طرف‌های استفاده نمی‌توانند در مورد علامت و طراحی یورو ادعایی داشته باشند. اما قوانین مربوط به علامت تجاری با گذشت زمان در مورد یورو تغییر کرد و سازمان بازار داخلی (طرح‌های تجاری و نشان‌ها) پذیرفت که نام تجاری یورو را ثبت کند.

قوانین طراحی یورو از چه قرار است؟

طراحی یورو - قوانین

قوانین مشخصی در مورد به کارگیری اصطلاح یورو وجود دارد. مثلا تمام کشورهای اتحادیه اروپا باید از نام یورو بنا به تلفظ و الفبای کشور خود استفاده کنند. علت این امر نیز، دوری از ایجاد سردرگمی و سوتفاهم است. یورو باید به شکل مفرد در مدارک و نوشته‌های قانونی اتحادیه اروپا مورد استفاده قرار بگیرد. در سایر مدارک به جز مدارک قانونی مرتبط با اتحادیه اروپا به خاطر قوانین دستوری و املایی موجود در زبان‌های دیگر، تغییر در نوشتن و تلفظ این واژه منعی ندارد. کُد ایزو برای یورو، با شکل‌هایی پیگیری می‌شود که مقدار یورو را در صورت استفاده نشدن علامت یورو کاربرد خواهد داشت. تعریف واژه سنت مانع از استفاده‌های متنوع از آن در کاربردهای مرسوم در زبان‌های کشورهای عضو اتحادیه نبوده است.

با گذشت زمان، رابطه یورو و دلار همواره در رقابت بوده است. البته در این کارزار همیشه قدرت دلار به یورو چربیده است و البته بحران‌های مختلفی نظیر بحران اقتصادی اروپا و مقروض شدن دولت‌های اروپایی به بانک مرکزی نیز دلایل دیگری برای ایجاد فشار و محدودیت برای یورو بوده است. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و عدم پذیرش یورو از سوی آلمان نیز از حمله سایر عواملی بوده‌اند که سرنوشت یورو را دچار نوساناتی کرده‌اند.

نویسنده :
انتشار : ۲۴ اردیبهشت ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

کانال تلگرام