صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

در تاریخچه ارز نماد ارزها علامت‌های اختصاری و معمولا سه حرفی هستند که سازمان استاندارد جهانی (ISO) برای ارزها، شاخص‌ها و کالاهای اساسی معین کرده است. هر واحد پولی یا ارز موجود در جهان، تاریخ و نام و نمادهای خاص خودش را دارد. ارز هر کشور به نوعی نمادی از هویت آن کشور است. حال آن که برخی ارزهای متداول مثل دلار با پشتوانه قدرتمند اقتصادی که دارد توانسته است در سطح جهانی نفوذ کند. در این متن به تاریخچه و ریشه نماد ارزها و نام پول‌ها و ارزهای متداول جهانی می‌پردازیم.

نماد ارزها ؛ از نقره تا دلار سبز رنگ

دلار آمریکا جزو معتبرترین و با اعتبارترین ارزهای متداول جهانی است. ریشه نماد دلار را باید در اسپانیا جستجو کرد. مناطق تازه کشف شده آمریکا جزوی از خاک پادشاهی اسپانیا بود و در سال ۱۷۸۵ بعد از جنگ‌ها و کشمکش‌های متعدد، ایالات متحده آمریکا شروع به استفاده از ارز جدید خود کرد.

بیشتر بخوانید:

دلار آمریکا ، از دوران استعمار تا قرن بیست و یکم

داستان‌ها و نظرات مختلفی درباره نماد دلار ($) وجود دارد؛ گفته می‌شود نماد دلار اختصار کلمه Peso است که به صورت ps نوشته می‌شد و بعدها به نماد خاص تبدیل شده است؛ فقط حرف S آن به علاوه یک خط که همان حرف p است باقی ماند.

درباره نمادی از دلار که به جای یک خط دو خط روی حرف S وجود دارد، در تاریخ آمده این نماد مخفف ایالات متحده (US) است. همان طور که در تصویر زیر می‌بینید این حروف در ابتدا کنار یکدیگر نوشته می‌شدند و بعدها تبدیل به نماد اختصاصی شد.

تاریخچه نماد دلار

اسم دلار هم در طول تاریخ در مناطق مختلف اروپا و با تلفظ‌های مختلف به کار می‌رفته است و بیشتر معطوف به سکه‌های نقره بوده است. واژه دالر احتمالا صورت تغییر یافته تالر یا یوآخیمزتالر است که نام منطقه‌ای است در بوهم که معادن نقره مرغوبی داشت و از آن برای ضرب سکه استفاده می‌شد؛ امروزه این منطقه بخشی از جمهوری چک است.

یورو ؛ واحد پول اروپای متحد

یورو جزو جوان‌ترین ارزهای متداول جهانی است اما زمان زیادی طول کشید تا برای عرضه و استفاده آن توافق شود. یورو در سال ۲۰۰۲ به عنوان ارز واحد کشورهای اتحادیه اروپا مصوب شد و بانک مرکزی اروپا اولین بار آن را منتشر کرد. سال ۱۹۹۱ در پیمان اتحادیه اروپا یا به طور غیررسمی پیمان ماستریخت برای ایجاد ارز واحد با هدف تقویت اقتصادی امضا شد.

بیشتر بخوانید:

تاریخچه یورو ؛ در پشت پرده این ارز مشترک چه می گذرد

نماد یورو بعد از یک دعوت عمومی از طراحان برای طراحی نماد و رای‌گیری در کمیسیون اروپا انتخاب شد. در بیانیه انتخاب این نماد آمده است، ریشه (€) حرف یونانی اپسیلون است که در زبان انگلیسی همان E و حرف اول اروپا (Europe) است. درباره دو خط موازی هم گفته شده نمادی از پایداری این ارز است.

نماد ارزها ؛ پوند بریتانیا

علامت اختصاری پوند بریتانیا

در ادامه بررسی نماد ارزها به علامت اختصاری پوند انگلیس می‌رسیم. هرچند بریتانیا جزوی از اروپا بود و الان در حال خروج از آن است، اما واحد پولی پوند همچنان در آن معتبر بود و استفاده می‌شد.

بیشتر بخوانید:

تاریخچه پوند استرلینگ، واحد پول انگلستان

ریشه نماد پوند از کلمه «لیبرا» استخراج شده که در زبان لاتین به معنای وزن یا تعادل است. از این ریشه عبارت «لیبرا پوندو» ساخته شد که به معنای واحد وزن پوند است. استفاده از کلمه لیبرا منسوخ شده است، ولی حضور آن به اشکال مختلف در نماد مربوط به واحد پول و واحد وزن ادامه یافت.

به عنوان مثال، علامت £ که نماد واحد پول بریتانیا است از آن الهام گرفته شد یا حرف اختصاری پوند واحد وزن مرجع در سیستم اوزان بریتانیایی lb است. ارزش یک پوند معادل یک پوند (۴۵۳٫۵ گرم) نقره بوده است. پوند در زمان اکتشاف و استعمار جزو ارزهای متداول معتبر بود و در تاریخ بسیاری از کشورها ردپایی از پوند دیده می‌شود.

نماد ین ژاپن

نماد ارزها و علامت اختصاری ین ژاپن

ین در سال ۱۸۷۱ به عنوان واحد ارزی رسمی ژاپن پذیرفته شد. این واحد ارزی هم مثل بسیاری دیگر پول‌های متداول جهان ریشه در نقره دارد. هر ین در واقع برابر با ۲۴/۲۶ گرم نقره و ۱/۵ گرم طلا در نظر گرفته شد. الان سکه‌های ین با آلومینیوم ساخته می‌شود. نام این واحد پولی در زبان ژاپنی بصورت «اِن» تلفظ می‌شود و به معنی شی گرد و دایره‌ای است. حرف (Y) به خاطر تلفظ خارجی‌ها به صورت ین، تبدیل به نماد شد.

علامت اختصاری فرانک سوئیسی

نماد فرانک سوئیسی

فرانک از سال ۱۷۹۸ در کشور سوئیس متداول شد اما تا مدت‌ها کنترلی بر تولید آن نبود. در سال ۱۸۴۸ دولت فدرال مسئولیت ساخت و عرضه سکه‌ها را به صورت انحصاری در اختیار گرفت. در سال ۱۸۵۰ فرانک پول رسمی کشور سوئیس شد.

بیشتر بخوانید:

با ثبات ترین ارزهای جهان ؛ از دلار کانادا تا فرانک سوئیس

سال‌ها قبل فرانک واحد پولی فرانسه بود اما اکنون سوئیس، بلژیک و چندین کشور افرقایی از فرانک استفاده می‌کنند. البته این کشورها از فرانک واحد و یکسان استفاده نمی‌کنند و متفاوت از هم هستند. برای مثال، فرانک سی‌اف‌ای در چند کشور افریقایی متداول است. گفته می‌شود که نام فرانک از عبارت (francorum rex) به معنای شاه فرانک‌ها که روی سکه‌های فرانسوی نوشته می‌شد گرفته شده یا بعضی می‌گویند از واژه فرانسوی (franc) به معنای آزادی گرفته شده است.

نماد ارزها‌ ؛‌ کرون سوئد

نماد کرون سوئد

بیشتر بخوانید:

تاریخچه کرون سوئد؛ واحد پول محبوب وایکینگ ها

Krona در زبان سوئدی در اصل همان (crown) در زبان انگلیسی است که به معنی تاج پادشاه یا مفهوم سلسله پادشاهی است. کرون از سال ۱۸۷۳ به عنوان واحد پول رسمی پذیرفته شده و نماد آن (Kr) است. سکه کرون در ابتدا بر پایه طلا و بعد از فلزات دیگر مثل قلع، آهن، نقره و مس هم استفاده شد.

نماد ارزها ؛ دلار کانادا و استرالیا

نماد دلار استرالیا

بیشتر بخوانید:

تاریخچه دلار استرالیا؛ پنجمین ارز محبوب جهان

دلار استرالیا در سال ۱۹۶۶ و بعد از واحد پولی پوند معرفی شد. چندین نام مختلف مثل boomer، kanga، roo و royal پیشنهاد شد اما هیچکدام پذیرفته نشد. رابرت منزیس، نخست وزیر استرالیا، می خواس آن را رویال بنامد اما موفق نشد.

نماد دلار کانادا

نماد دلار کانادا

بیشتر بخوانید:

دلار کانادا تا تنگه قزاقستان، با زیباترین اسکناس های جهان آشنا شوید

کانادا کشور دیگری است که از پوند خارج شد و دلار را انتخاب کرد. در سال ۱۸۴۱ هر پوند کانادا برابر ۴ دلار آمریکا بود. مناطق مختلف کانادا هر کدام ارز محلی خود را استفاده می‌کردند تا این که در سال ۱۸۷۴ دولت مرکزی ارز واحد دلار کانادا را پایه‌گذاری کرد. برای اینکه دلار امریکا و دلار کانادا اشتباه نشود از نماد C$ استفاده می‌شود.

چندین دهه است که پول و اسکناس‌های کاغذی جای سکه‌های نقره و روش‌های قدیمی معامله را گرفته‌اند. ارزش هر ارزی وابسته به اقتصاد، سیاست و قدرت کشور مرجع آن ارز است و دولت‌ها با تصمیمات خود می‌توانند بازار عرضه و تقاضا را کنترل کنند.

اگر برای مسافرت، تحصیل و کسب و کار نیاز به ارز کشورهای دیگر داشتید، صرافی ستاره سهیل با سابقه درخشان و اعتبار کسب شده، امکان تبدیل انواع ارز اسکناس و انواع حواله به کشورهای دیگر را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مشتریان ارائه می‌دهد.

نویسنده :
انتشار : ۱۳ تیر ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + هفده =

کانال تلگرام