صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

آمریکا بزرگترین اقتصاد دنیا را دارد. این را دیگر همه می‌دانند. این کشور بیشترین میزان تولید ناخالص داخلی را دارا است. رقم این تولید به ۱۸/۴۶ هزار میلیارد دلار می‌رسد. اقتصاد آمریکا به سه بخش اساسی تقسیم می‌شود: بخش خدمات، تولید و کشاورزی. در ادامه به توضیح مختصری درباره بزرگترین صنایع آمریکا می‌پردازیم.

۱. بخش مسکن و املاک – بزرگترین صنایع آمریکا

بازار مسکن و املاک در کشور آمریکا بسیار داغ است. مسکن و املاک، بخش مهمی از تولید ناخالص داخلی آمریکا را تشکیل می‌دهند. این بازار پویا هم به تولید و ساخت ملک و مسکن می‌پردازد هم به فروش و سرمایه‌گذاری در این قسمت از بازار. علاوه بر حجم عظیمی از سرمایه و پول که در بازارهای ملکی آمریکا جا به جا می‌شود، بازار کاری که برای نیروهای مختلف در این بخش از صنایع آمریکا شکل می‌گیرد هم بسیار قابل توجه است. رفع بیکاری، یکی از شاخصه‌های اصلی اقتصادی تکامل‌یافته است.

بزرگترین صنایع آمریکا - مسکن

۲. سرمایه‌گذاری‌های دولتی

دولت نیز نقش مهمی در شکل‌گیری بزرگترین صنایع آمریکا به عهده دارد. یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌هایی که دولت آمریکا در زمینه رشد و رونق صنایع انجام می‌دهد، سرمایه‌گذاری‌های دولتی است. سرمایه‌گذاری‌های دولتی ابعاد متنوعی دارد. برای مثال، گسترش تحقیق و توسعه موضوع مهمی است که هر جامعه رو به رشدی برای حرکت به سوی پروژه‌های مهم و اساسی آینده خود باید به آن توجه کند. به همین خاطر، دولت آمریکا در بخش ایجاد امکانات لازم برای شکل گرفتن فضای مناسب جهت تحقیق و توسعه بسیار فعال است و تاثیرگذار.

از جمله سایر فعالیت‌های دولت در آمریکا که موجب داغ شدن بازار سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی می‌شود باید به تهیه و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای ایجاد صنایع مختلف اشاره کرد. در فضایی که فعالیت‌های اقتصادی و تجاری متنوعی انجام می‌شود، پیش‌ساخت‌ها و زیرساخت‌هایی اساسی لازم است. در آمریکا دولت تمامی زیرساخت‌ها برای ورود سرمایه‌گذاران و خصوصی‌سازی را با مدیریتی مطلوب سامان می‌دهد.

۳. بیمه و امور مالی

بخش دیگری از بزرگترین صنایع آمریکا، بیمه و امور مالی است. صنعت بیمه در کشور آمریکا بسیار مهم و بزرگ است و شرکت‌های خصوصی مختلفی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، نقش اساسی در تولید ناخالص داخلی دارند. کارآفرینی در این صنعت بزرگ نیز یکی از مهم‌ترین دستاوردهایی است که دیده می‌شود. یکی از دلایل اصلی رونق صنعت بیمه در حوزه بیمه شخصی، امنیتی، تجاری، کارت‌های اعتباری و… ، وجود نرخ بالای صادرات و لزوم وجود بیمه در این عرصه است.

۴. سلامت و خدمات اجتماعی

همان‌طور که پیش‌تر هم عنوان شد، دولت آمریکا با فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم برای شکل‌گیری صنایع مختلف باعث رشد و رونق بسیاری در سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود. علاوه بر این باعث می‌شود تا با شکل‌گیری برخی از صنایع مانند صنایع فعال در حوزه سلامت و خدمات اجتماعی، از وقوع مشکلات در این حوزه که خود باعث شکل‌گیری هزینه‌های مختلفی در جامعه می‌شوند، جلوگیری به عمل آید. منظور از مشکلات بسیاری از بیماری‌ها نظیر سرطان است که هزینه‌های زیادی را به جامعه تحمیل می‌کنند. صرف هزینه در بخش سلامت و خدمات اجتماعی هم نوعی کارآفرینی و سرمایه‌گذاری است و هم از ایجاد هزینه‌های دیگر آتی ممانعت می‌کند.

بزرگترین صنایع آمریکا - بیمه

۵. تولید پایدار

تولید پایدار به آن دسته تولیداتی گفته می‌شود که عمر و دوام طولانی دارند مثلا محصولاتی که در حوزه فناوری، تولید وسایل و لوزام خانگی، تجهیزات هوایی و ورزشی و… هستند. این دسته از تولیدات پایدار در افزایش میزان نرخ تولید ناخالص داخلی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند و البته متاثر از قیمت دلار در بازارهای جهانی و قیمت نفت هستند. کارآفرینی در این بخش از بزرگترین صنایع آمریکا هم یکی از دستاوردهای مهم آمریکا است.

۶. عمده و خرده‌ فروشی

عمده فروشی به معنای چرخش کالا در زنجیره تامین تا دست واسطه‌ها و در حجم زیاد است. منظور از خرده فروشی هم به فروش رساندن اجناس و محصولات تولیدی در مغزاه‌ها و فروشگاه‌های منفرد و زنجیره‌ای و… است. این دو صنعت هم نقش مهمی در افزایش رشد اقتصادی و همچنین کارآفرینی در آمریکا دارند. علاوه بر این دو بخش از بزرگترین صنایع آمریکا، تولید محصولات بی‌دوام مانند تولیدات لباس و پوشاک هم اگر چه نسبت به محصولات پایدار درآمد و رشد اقتصادی کمتری به همراه دارند اما در اقتصاد آمریکا بسیار مهم هستند.

۷. سایر صنایع

نقش دولت فدرال آمریکا در سرمایه‌گذاری برای بخش‌های مختلف صنعت هم بسیار مهم است. علاوه بر آن، سرمایه‌گذاری روی صنایع اطلاعاتی هم بسیار ارزشمند و درآمد زا است. این روزها که عصر، عصر اطلاعات است دیگر نمی‌توان به سادگی از نقش فناوری و داده‌های مهم در کشورها گذشت کرد. اطلاعات و داشتن داده‌های دقیق و صحیح یکی از مهم‌ترین ابعاد رشد در بازارهای اقتصادی متنوع و متفاوت است. که آمریکا در این بخش از صنعت هم به خوبی عمل کرده است. بزرگترین صنایع آمریکا با مدیریتی یکپارچه در بازارهای جهانی پیشتاز هستند.

بزرگترین صنایع آمریکا - اقتصاد

نویسنده :
انتشار : ۲۹ مرداد ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 3 =

کانال تلگرام