صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

تصور کنید در حالی که یک فنجان قهوه می‌نوشید، قیمت آن افزایش پیدا کند. شاید عجیب به نظر برسد اما این موضوع ماهیت ابر تورم است، زمانی که قیمت‌ها روز به روز افزایش پیدا می‌کند و قیمت نیازهای روزانه مردم نیز به صورت تصاعدی بالا می‌رود و ارزش پول کاهش می‌یابد. این اتفاقات در عرض یک شب یا یک روز کاری اتفاق می‌افتد.

امروزه تورم موضوع داغ مورد بحث در همه کشورها به خصوص آمریکا است. در سال ۲۰۰۸ یک اقتصاددان به نام استیو هانک ابر تورم زیمباوه را مورد بررسی قرار داد و آن را با بدترین ابر تورم‌های جهان مقایسه کرد. با توجه به مطالعات انجام شده ابر تورم‌ها با جنگ‌ها و تصمیم‌های غیر عاقلانه در خصوص سیاست‌های مالی مقارن است، اما در اصل ابر تورم نتیجه افزایش سریع عرضه پول است که با رشد اقتصادی جامعه هماهنگ نیست.

بدترین ابر تورم های جهان

استیو هانک بر این باور است، تا زمانی که یک کالا نقش پول را بازی می‌کند و پول کاغذی قابل تبدیل به یک کالا است ابر تورم اتفاق نمی‌افتد. ابر تورم تنها زمانی خود را نشان می‌دهد که عرضه پول هیچ محدودیتی نداشته باشد و با استانداردهای اختیاری هر دولتی مدیریت بشود. با توجه به این موضوع هرگونه پول بدون پشتوانه می‌تواند موجب یک تورم شدید بشود، اگرچه ابر تورم، ناشی از عوامل سیاسی و اجتماعی زیادی است.

۱.مجارستان ۱۹۴۶

بدترین ابر تورم ثبت شده در تاریخ تورم مجارستان است که در ۶ ماهه اول سال ۱۹۴۶ اتفاق افتاده است. تا قبل از نیمه اول سال ارزش بالاترین اسکناس مجارستان ۱۰۰ کویینتیلیون (۱۰ به توان ۱۸) پنگو رسیده بود در حالی که در سال ۱۹۴۴ ارزش بالاترین اسکناس مجارستان ۱۰۰۰ پنگو بود. در طول ابر تورم مجارستان، نرخ روزانه تورم ۱۹۵ درصد بوده است که تقریبا هر ۱۵ ساعت قیمت‌ها به ۲ برابر می‌رسید و نرخ ماهیانه تورم آن‌ها ۱۳/۶ کوادریلیون (۱۰ به توان ۱۵) درصد است.

دلایل تورم مجارستان

پنگو مجارستان با شروع جنگ جهانی اول برای ثابت نگه داشتن وضعیت اقتصادی کشور و اصلاح تورم آن معرفی شد. در دوران رکود بزرگ بخش کشاورزی مجارستان ضربه شدیدی خورد و بدهی‌های در حال رشد کشور، بانک مرکزی را مجبور کرد برای پوشش هزینه‌ها با سست کردن سیاست‌های پولی و مالی اشتباه ارزش پول رایج را کاهش بدهد. زمانی که جنگ جهانی دوم رخ داد وضعیت اقتصادی مجارستان متزلزل بود و بانک مرکزی تحت کنترل دولت بود پس بانک مرکزی بر اساس نیاز دولت و بدون هیج محدودیت مالی شروع به چاپ اسکناس کرد. ابر تورم مجارستان بعد از جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد. با اینکه راه‌های مختلفی برای ثبات ارز این کشور آزمایش شد، تنها راه کنترل تورم معرفی یک ارز جدید بود. فورینت، که به طور مستقیم قابل تبدیل به طلا و دیگر ارزهای جهان بود، به عنوان ارز رسمی مجارستان معرفی شد. فورینت هنوز هم در این کشور در گردش است اما پیش بینی می‌شود که در چند سال آینده با یورو جایگزین بشود.

۲.زیمبابوه ۲۰۰۸

آخرین ابر تورم جهان با نرخ تورم ماهیانه ۷۹ میلیارد درصد در سال ۲۰۰۸ در زیمبابوه اتفاق افتاد. تقریبا در طول هر  ۲۴ ساعت قیمت‌ها به ۲ برابر می‌رسید و چند روز بعد از چاپ اسکناس ۱۰۰ میلیونی، بانک مرکزی اسکناس ۲۰۰ میلیونی چاپ می‌کرد. به طور مثال قیمت یک نان در طول یک شب از ۲ میلیون به ۳۵ میلیون رسید. اوضاع به حدی وخیم شد که مغازه‌دارها از دریافت ارز خودداری می‌کردند و عملا  با دلار آمریکا و راند آفریقای جنوبی مبادله‌ها انجام می‌شد.

دلایل تورم زیمباوه

زمانی که زیمباوه در سال ۱۹۸۰ به استقلال رسید، دولت ارزی را معرفی کرد که برابر با ۱/۲۵ دلار آمریکا بود. تورم خارج از کنترل این کشور به خاطر مدیریت اشتباه دولت صورت گرفت. زمانی که رییس جمهور زمین‌های کشاورزی را از کشاورزان اروپایی و خارجی گرفت و به کشاورزهای بومی داد، به خاطر حذف کامل کشاورزهای با تجربه، کشور را با کمبود تولید محصول غذایی روبه‌رو کرد و تقاضای مواد غذایی از عرضه آن سبقت گرفت و موجب افزایش قیمت‌ها شد. در آخر با مداخله مستقیم بانک مرکزی، قیمت گذاری دوباره ارزها و پیوستن به دلار آمریکا تورم این کشور برطرف شد.

۳.یوگسلاوی ۱۹۹۴

ابر تورم

یکی دیگر از ابر تورم‌های جهان بین سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۵ با دینار یوگسلاوی به وقوع پیوست. اوج تورم در ژانویه ۱۹۹۴ اتفاق اقتاد، زمانی که قیمت‌ها در طول یک ماه تا ۳۱۳ میلیون درصد ازایش یافتند. تقریبا هر ۳۴ ساعت قیمت‌ها دو برابر می‌شد. در آخر خیلی از تاجران یوگسلاوی از پذیرش دینار خودداری می‌کردند و مارک آلمان ارز غیر رسمی این کشور شد.

دلایل تورم یوگسلاوی

دلایل ابر تورم یوگسلاوی درگیری در منطقه، بحران اقتصادی داخلی و سوء مدیریت دولت بود. به دنبال رکود اقتصادی که به علت توقف صادرات و افزایش واردات در سال ۱۹۷۰ اتفاق افتاده بود کشور دچار درگیری‌های سیاسی و منطقه‌ای شده بود. بی‌ثباتی منطقه‌ای که در پی جنگ داخلی یوگسلاوی به وجود آمد مهمترین عامل پیدایش ابر تورم در این کشور بود.

۴.آلمان ۱۹۲۳

بروز ابر تورم یکی از اصلی‌ترین مشکلات سال‌های اخیر جمهوری واینمار آلمان بود. در اکتبر ۱۹۲۳ نرخ ماهیانه تورم به ۲۹۵۰۰ درصد رسید، یعنی تقریبا هر ۳ روز قیمت‌ها به دو برابر افزایش پیدا می‌کرد. این تورم شدید موجب شد که دولت تغییر مجددی در ارز این کشور به وجود آورد و رنتن مارک را جایگزین پاپیر مارک کرد و ۱۲ صفر را از روی پول کاغذی حذف کردند که این کارتا حدودی موجب ثبات ارز شد اما باعث  بیداری حزب نازی و حضور هیتلر و در نتیجه آغاز جنگ جهانی دوم شد.

دلایل تورم آلمان

با اینکه اکثر مردم بر این باور هستند که علت اصلی تورم آلمان چاپ پول به دستور جمهوری واینمار برای بازسازی ویرانه‌های جنگ بود، اما ریشه این تورم به سال‌ها قبل بر‌می‌گردد. در سال ۱۹۱۴ آلمان طلا را به عنوان پشتوانه پول خود حذف کرد و هزینه‌های جنگ را به جای مالیات از طریق وام گرفتن تامین کرد. در سال ۱۹۱۹، قیمت‌ها ۲ برابر شد و آلمان در جنگ شکست خورد. زمانی که آلمان نتوانست هزینه‌ها را پرداخت کند ارتش فرانسه و بلژیک منطقه رور در آلمان را برای پس‌گرفتن غرامت خود اشغال کردند که موجب تحصن و مقاومت بین کارگران شد که شرایط را بدتر کرد. آلمان حدود یک سال و نیم در این شرایط به سر برد.

۵.یونان ۱۹۹۴

پنجمین رتبه از بدترین ابر تورم‌های جهان به یونان تعلق می‌گیرد. این فاجعه در سال ۱۹۹۴ اتفاق افتاد و هر ۴ روز قیمت‌ها به ۲ برابر می‌رسید. در حقیقت این اتفاق از سال ۱۹۴۳، در طول اشغال آلمان در جنگ جهانی دوم شروع شد. البته سریع‌ترین تورم در اکتبر اتفاق افتاد زمانی که دولت تبعید شده‌ی یونان سعی داشت که آتن را پس بگیرد. در این مدت قیمت‌ها ۱۳۸۰۰ درصد افزایش پیدا کرد. بعد از جنگ داخلی ۱۹۴۵ و ۱۹۴۶ بریتانیایی‌ها برای ثبات کشور پیشنهاد دادند که درآمدهای حاصل از فروش کالاها را افزایش بدهند، برخی نرخ‌های مالیاتی تعدیل کنند، روش‌های جمع‌آوری مالیات بهبود ببخشند و کمیته ارزی (شامل ۳ عضو کابینه یونان، ۱ بریتانیایی و یک آمریکایی) برای تصمیم‌گیری‌های مالی تشکیل بدهند. با شروع سال ۱۹۴۷ قیمت‌ها ثابت شد، اعتماد مردم به دولت بازگشت و درآمدها افزایش یافت و در نتیجه یونان از گرداب ابر تورم خارج شد.

دلایل تورم یونان

دلیل اصلی تورم در یونان جنگ جهانی دوم بود که کشور را متحمل بدهی‌های زیادی کرد، تجارت این کشور منحل شد و ۴ سال در اشغال به سر برد. با پایین آمدن درآمدهای مالیاتی و ۱۰ برابر شدن هزینه‌های جنگ، اقتصادی یونان در سراشیبی سقوط افتاد. دولت هزینه های خود را با سکه‌های فرانک طلا پرداخت می‌کرد و این موضوع باعث شد که مردم اعتماد خود را به ارز یونان، دراخما، از دست بدهند و سرمایه خود را به اموال غیر ارزی تبدیل کنند. این عوامل موجب شد که یونان حدود سه سال در دوران تورم شدید به سر ببرد.

نویسنده :
انتشار : ۱ خرداد ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 5 =

کانال تلگرام