صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
021 54506

همه افراد حداقل یک بار ایده‌ای برای کسب و کار مستقل در ذهن خود پرورش داده‌اند اما تنها تعداد کمی از این ایده‌ها به مرحله عمل رسیده‌اند. چه زمانی باید ایده را جدی گرفت و نشانه‌های آمادگی ایده تجاری برای سرمایه گذاری چیست؟ چگونه می‌توان رویاهایی که در ذهن داشته‌ایم را به واقعیت تبدیل کنیم.

حقیقت این است که یافتن پول برای راه‌اندازی یک استارتاپ نیازمند برنامه‌ریزی‌های اولیه بسیار زیاد است و اصلا فرقی نمی‌کند که بخواهید به دنبال سرمایه‌گذاری خارج از کمپانی باشید یا چند ماه اولیه را از جیب خودتان هزینه کنید تا کار کم کم روال خود را پیدا کند. بیشتر استارتاپ‌هایی که در جای دیگری به دنبال جریان نقدینگی هستند بیشترین شانس را در بین شبکه دوستان و آشنایان خود دارند. می‌توانید به دنبال سرمایه‌گذار بگردید، از دوستان یا خانواده خود قرض بگیرید یا حتی به سراغ سرمایه‌گذاری جمعی بروید.

صرف نظر از اینکه چه مسیری را برای تامین مالی استارتاپ خود انتخاب می‌کنید، سرمایه‌گذار بالقوه شما باید شواهدی دال بر عملی بودن ایده‌ شما ببیند تا سرمایه خود را صرف آن پروژه کند. شش نشانه آمادگی ایده تجاری برای سرمایه گذاری در ادامه آمده است و شواهدی برای قانع کردن سرمایه‌گذاران برای تامین بودجه استارتاپ شما فراهم می‌کند.

۱. ایده شما یک نیاز واقعی و شناسایی شده را رفع می کند

اگر کسب و کار شما در بازار مشتری نداشته باشد و نیازی به آنچه که تولید می‌کنید وجود نداشته باشد واضح است که پولی هم برای شما ایجاد نخواهد کرد. شاید با خودتان فکر کنید این یک حقیقت بدیهی است اما بسیاری از سرمایه‌گذاران آنقدر غرق در هیجان ایده‌های بزرگ خود هستند که نمی‌توانند برای کارکرد ایده خود در دنیای واقعی برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشند. قبل از این که وارد فرآیند تامین مالی ایده خود شوید، باید مشتریان هدف خود را مشخص کرده و رفتار آن‌ها را درک کنید. باید محصول یا ایده خود را برای ارائه راه حل برای مشکلی که مشتریان با آن مواجه هستند طراحی کنید.

در مورد یک محصول شما باید بدانید که آن محصول یا خدمات چیست، چگونه کار می‌کند و چگونه قرار است به فروش برسد. باید مشکلات بالقوه‌ای که ممکن است محصول شما با آن مواجه شود، موانعی که در بازار سر راه شما قرار می‌گیرد را شناسایی کرده و برنامه‌ای را رفع این موارد داشته باشید. سپس باید بازار حوزه کاری خود را بررسی کنید. مشخص کنید که چگونه کسب و کار خود را در بازار کنونی جای دهید، بدانید چگونه محصول شما می‌تواند تغییر و رشد کند و چگونه خود را از رقبایتان متمایز کنید. همچنین مطمئن شوید که مشتریان از عهده پرداخت هزینه محصول یا خدمات شما برمی‌آیند.

۲. محصول خود را آزمایش کرده و از کارایی آن مطمئن هستید

آمادگی ایده تجاری برای سرمایه گذاری

یکی دیگر از نشانه‌های آمادگی ایده تجاری برای سرمایه گذاری تست کردن ایده است. به قسمت دوم جمله بالا خوب دقت کنید. تعداد کمی از سرمایه‌گذاران حاضر هستند پول خود را روی یک ایده خشک و خالی سرمایه‌گذاری کنند، اصلا مهم نیست این ایده چقدر وسوسه کننده باشد. آمادگی ایده تجاری برای سرمایه گذاری زمانی آشکار می‌شود که شما شواهد قابل استناد را روی میز سرمایه‌گذار قرار دهید؛ این شواهد می‌تواند نمونه اولیه و فیزیکی محصول یا نسخه بتای یک برنامه یا وب‌سایت باشد. آماده ارائه تمام داده‌ها، بررسی‌ها و تحقیقاتی که بعد از آزمایش محصول خود جمع‌آوری کرده‌اید هم باشید.

۳. طرح یا مدل کسب و کار خود را آماده کرده باشید

اگر مدل کسب و کار شما چیستی آن را توضیح می‌دهد، طرح کسب و کار چرایی انجام آن خواهد بود. مدل کسب و کار جریان‌های درآمدی پروژه شما را نشان داده و طرح کسب و کار مشخص می‌کند که چگونه می‌توانید آن جریان‌های درآمدی را به دست آورید. تیم مدیریتی کسب و کار شما چگونه سازماندهی می‌شوند، ساختار قانونی کسب و کار شما چگونه است؟ چه تجهیزات، نیروها و طرح بازاریابی را برای اجرای ایده و درآمدزایی نیاز دارید؟ مدل و طرح کسب و کار شما باید اثبات کارامدی و قابل اجرا بودن ایده شما باشد.

۴. طرح مالی شما هم آماده باشد

آمادگی ایده تجاری برای سرمایه گذاری

نشانه چهارم آمادگی ایده تجاری برای سرمایه گذاری در اختیار داشتن طرح مالی است. فرقی نمی‌کند بخواهید سرمایه‌گذاری را مجاب به سرمایه‌گذاری در ایده خود کنید یا به دنبال وام‌های کوچک خوداشتغالی باشید، در هر صورت افرادی که بخواهند ایده شما را تامین مالی کنند می‌خواهند از برنامه شما برای استفاده از آن پول مطلع شوند. شما نمی‌توانید به صرف اینکه کارآفرین هستید از کسی تقاضای پول کنید. باید بدانید دقیقا به چه مقدار پول نیاز دارید، چرا نیاز دارید و چگونه می‌خواهید از آن استفاده کنید.

طرح مالی ضعیف یا نداشتن طرح مالی باعث می‌شود افراد به کارایی و نوآوری ایده شما پی نبرند. بنابراین یک نقشه راه مالی ترسیم کنید که دقیقا نشان دهد چگونه از نقطه فعلی A که خود و منابع در اختیار شما در آن قرار دارند به نقطه B که امیدوار هستید بین یک تا پنج سال آینده در آن قرار داشته باشید برسید. حتما جزئیات هزینه‌هایی که باید انجام دهید را مشخص کرده و میزان سرمایه‌ای که برای راه‌اندازی ایده شما لازم است را ذکر کنید. همچنین هزینه‌های اجرایی و نگهداری کسب و کار را هم فراموش نکنید.

۵. یک تیم شایسته برای اجرای چشم انداز خود استخدام کرده اید

حتی اگر ایده کسب و کار را خودتان به تنهایی خلق کرده باشید در واقعیت  هر کارآفرینی برای را‌ه‌اندازی و اجرای استارتاپ خود به کمک نیاز دارد. قبل از آن که به دنبال تامین مالی ایده خود باشید، یک تیم مدیریتی کارامد و توانمند برای اجرای کسب و کار خود استخدام کرده یا برای استخدام آن‌ها در اولین فرصت برنامه‌ریزی کنید. حتی اگر خودتان تجربه کافی در خصوص ایده خود ندارید باید تیمی از شرکا و مشاوران برای پر کردن شکاف دانش و اطلاعات خود جمع کنید. خیلی مهم است که قبول کنید شما نمی‌توانید همه کارها را به تنهایی انجام دهید و دانش کافی هم در مورد همه چیز ندارید.

۶. ثابت کنید که مسئولانه هزینه می کنید

آمادگی ایده تجاری برای سرمایه گذاری

گرچه ممکن است در همان ابتدا راهی برای اثبات مسئولیت‌پذیر بودن خود در زمینه هزینه‌ها نداشته باشید اما می‌توانید فهرستی از سوابق خود در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهید تا بتوانند راحت‌تر به شما اعتماد کنند. حتی اگر با پول اندکی که از دوستان قرض گرفته‌اید ایده خود را اجرایی کنید باز هم لازم است تا به دنبال تامین سرمایه از سوی سرمایه‌گذاران کلان باشید و در این جا است که شواهد برای اثبات خود ضروری می‌شود. برای مثال، اگر وام می‌گیرید بانک یا موسسه مالی باید مطمئن شود که می‌توانید اقساط خود را پرداخت کنید. یا سرمایه‌گذار می‌خواهد بداند پولی که به شما می‌دهد مسئولانه خرج می‌کنید و سود اون هم تضمین شده است.

برای کارآفرینان گاهی سخت‌ترین کار پیدا کردن ایده‌های خلاقانه نیست بلکه تشخیص ایده‌هایی است که ارزش سرمایه‌گذاری مالی را داشته باشند. این ۶ نشانه آمادگی ایده تجاری برای سرمایه گذاری را در مورد ایده خود پیاده سازی کنید تا بدانید چه زمانی برای تامین مالی اقدام کنید که تبدیل شدن ایده به واقعیت شانس بالاتری داشته باشد.

نویسنده :
انتشار : ۱۷ تیر ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 14 =

کانال تلگرام