صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

تولید ناخالص داخلی بدون شک یکی از مهم‌ترین سنجه‌ها برای تقویت رشد اقتصادی هر کشور است. سیاست‌مداران و اقتصاد دانان از این شاخص برای سنجش میزان قدرت کشورهای مختلف جهان بهره می‌برند. تولید ناخالص داخلی به معنای مجموع ارزش کالا و خدماتی است که در دوره‌ای معین در یک کشور تولید می‌شود. حال براساس این شاخص، شاخص دیگری شکل می‌گیرد که به سرانه تولید ناخالص داخلی موسوم است. در این شاخص میزان تولید ناخالص داخلی به جمعیت افراد آن کشور تقسیم می‌شود. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ کشور برتری بپردازیم که در دنیا بیشترین میزان سرانه تولید ناخالص داخلی را دارا هستند.

۱۰. استرالیا

میزان GDP برای کشور استرالیا که یکی از کشورها قدرمنمند در عرصه اقتصادی است در سال ۲۰۱۷، ۳۷۹۹ دلار آمریکا بوده است. زمینه‌های فعالیت اقتصادی این کشور شامل: بهره‌برداری از معادن، صنایع غذایی، تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی و فلزات است. در بخش خدمات ۷۰/۳ درصد GDP شکل می‌گیرد و در بخش صنعت نیز ۲۶/۱ درصد. سهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی نیز ۳/۶ درصد است.

کشور استرالیا

۹. دانمارک

نهمین کشور در جمع کشورهای برتر از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی، دانمارک است. رقم این شاخص برای دانمارک ۵۶ هزار و ۳۰۷ دلار آمریکا است. این کشور هم در زمینه‌‌ی توربین‌های بادی، فلزات، مواد شیمیایی، دارویی و غذایی و تجهیزات پزشکی، مصالح ساختمانی و تولید وسایل و لوزام خانگی فعال است. ۷۹/۳ درصد از تولید ناخالص داخلی در کشور دانمارک از سوی بخش خدمات ایجاد می‌شود، ۱۸/۳ درصد بر عهده صنایع است و کشاورزی نیز ۲/۴ تولید را عهده‌دار است. شایان ذکر است که توزیع ثروت در دانمارک به شکلی بسیار متعادل است و شاخص‌های رفاه بسیار بالا است.

کشور دانمارک

۸. سنگاپور

سنگاپور هم در زمره کشورهایی با کارایی اقتصادی بسیار بالا است. تولید ناخالص داخلی در این کشور معادل ۵۷ هزار و ۷۱۴ دلار آمریکا است. مهم‌ترین صنایع این کشور شامل: خدمات مالی، تولیدات شمیایی و الکترونیکی است. تعمیرات کشتی، محصولات زیست‌ پزشکی، خدمات مالی و… هستند. بخش خدمات با ۸۳/۵ درصد، بیشترین نقش در تولید ناخالص داخلی را دارا هستند. صنعت و کشاورزی هم به ترتیب ۱۵/۵ و ۰/۹۶ درصد از تولید ناخالص را تشکیل می‌دهند.

کشور سنگاپور

۷. آمریکا

سرانه تولید ناخالص داخلی برای کشور آمریکا، ۵۹هزار و ۵۳۱ دلار است.اقتصاد آمریکا بیشتر از هر کشور دیگری مبتنی بر آخرین فناوری‌های روز است و حیطه فعالیت آن نیز بسیار متنوع و گسترده به شمار می‌رود. صنایعی مانند: نفت خام، فلزات، وسایل نقلیه موتوری، تجهیزات هوافضا، تولیدات شیمیایی و غذایی تنها نمونه‌ای از صنایعی هستند که آمریکا در آنها فعالیت دارد. سهم خدمات، صنایع و کشاورزی در تولید ناخالص داخلی به ترتیب: ۸۰/۲، ۱۸/۹ و ۰/۹ درصد است.

کشور آمریکا

۶. قطر

تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷، ۶۳ هزار و ۵۰۵ دلار آمریکا بوده است. دلیل اصلی رشد اقتصادی قطر چیزی نیست جز منابع بسیار زیادی نفت و گاز. تعمیرات صنایع کشتی‌رانی، نفت خام و آمونیاک از سایر منابعی هستند که به شکوفایی اقتصاد قطر کمک می‌کنند. نقش منابع نفتی و گازی علت اصلی حضور قطر در این فهرست است و زمینه‌ای مانند کشاورزی تنها ۰/۲ درصد در تولید ناخالص داخلی نقش دارد.

کشور قطر

۵. ایرلند

رقم تولید ناخالص  ۶۹ هزار و ۳۳۰ دلار آمریکا است. ایرلند دارای صنایع قوی در زمینه: دارو، تولیدات شیمیایی، نرم‌ افزارهای رایانه‌ای، مواد غذایی و… است. ۶۰/۷ درصد از تولید این کشور به بخش خدمات اختصاص دارد و سهم صنایع ۳۸/۲ درصد است. سهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی اندک و تنها ۱ درصد است. البته در سال ۲۰۰۸، بحران اقتصادی تأثیرات بسیار بدی روی اقتصاد ایرلند گذاشت. اما با مساعدت‌های اتحادیه اروپا اوضاع به تدریج به حالت ایده‌آل قبلی نزدیک شده است.

کشور ایرلند

۴. ایسلند

ایسلند دارای تولید ناخالص داخلی ۷۰ هزار و ۵۶ دلار آمریکا است. ایسلند در کنار ماهیگیری، تولید آلومینیوم، انرژی‌های آب و تجهیزات پزشکی در زمینه صنعت گردشگری هم فعال است. تولید انرژی‌های پاک باعث شده تا شرکت‌های مختلفی از کشورهای گوناگون در حوزه فناوری‌های استفاده از انرژی‌های پاک به سمت ایسلند بیایند.

کشور ایسلند

۳. نروژ

رقم GDP برای نروژ، ۷۵ هزار و ۵۰۴ دلار است. نروژ دارای سومین رتبه در تولید ناخالص داخلی میان کشورهای جهان است. این کشور، معادن طبیعی مختلفی از قبیل: نفت، گاز و مواد معدنی دارد. علاوه بر این در زمینه ماهیگیری، مواد شیمیایی و جنگل‌داری هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. بیشترین نرخ تولید ناخالص داخلی برای نروژ در سال ۲۰۱۳ رقم خورد که مبلغی معادل ۱۰۳ هزار و ۵۹ دلار بود.

کشور نروژ

۲. سوئیس

۸۰ هزار و ۱۸۹ دلار آمریکا، مبلغ تولید ناخالص داخلی کشور سوئیس است. این کشور صلح‌ طلب، دارای بازارهای سرمایه به شدت کارا، نیروی کار زبده و متخصص و نرخ بیکاری بسیار پایین است. مهم‌ترین صنایع این کشور شامل: بانکداری، بیمه، تولید مواد شیمیایی و گردشگری است. نقش خدمات در میزان تولید ناخالص داخلی ۷۳/۷ درصد و سایر صنایع و کشاورزی نیز به ترتیب ۲۵/۶ و ۰/۷ درصد است.

کشور سوئيس

۱. لوکزامبورگ

در نهایت به لوکزامبورگ رسیدیم که بیشترین نرخ تولید ناخالص داخلی در جهان را دارا است. این نرخ برای لوکزامبورگ ۱۰۴ هزار و ۱۰۳ دلار آمریکا برآورد می‌شود. درآمد این کشور خیلی زیاد نیست اما از ثبات فوق‌العاده‌ای برخوردار است. از جمله صنایع لوکزامبورگ می‌توان به فناوری، مهندسی، گردشگری، بیوتکنولوژی و البته گردشگری اشاره کرد.

کشور لوازمبرگ

تولید ناخالص داخلی و قدرت‌مندی کشورهای مختلف

همان‌طور که پیش‌تر هم عنوان شد، سرانه تولید ناخالص کشورهای مختلف می‌تواند نشانه‌ای از میزان رشد و توانمندی آنها در عرصه‌های اقتصادی مختلف باشد. اقتصاد قوی باعث توانمندی هر کشور در عرصه‌های مختلف می‌شود از همین رو، تولید ناخالص داخلی همواره یکی از شاخص‌های مهم اقتصادی به شمار می‌رود.

 

نویسنده :
انتشار : ۶ مرداد ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 10 =

کانال تلگرام