بازگشت

درخواست سریع حواله سوئیفت و وسترن یونیون (۰۲۱) ۵۴۵۰۶

تلفن تماس (۰۲۱) ۵۴۵۰۶

آخرین نرخ لحظه‌ای قیمت لیر ترکیه

آخرین بروزرسانی ۶ ماه پیش
نرخ حواله لیر ترکیه
نرخ
0 ۰٪
نرخ اسکناس لیر ترکیه
خرید
۰ ۰٪
فروش
۰ ۰٪

حواله سوئیفت

درخواست حواله سوییفت

حواله وسترن یونیون

درخواست حواله وسترن یونیون

خرید و فروش اسکناس

درخواست خرید/فروش اسکناس
آخرین بروزرسانی ۶ ماه پیش

نرخ حواله لیر ترکیه

بروزرسانی: N/A
خرید فروش
نرخ فعلی N/A N/A
نرخ روز گذشته N/A N/A

نرخ اسکناس لیر ترکیه

بروزرسانی: N/A
خرید فروش
نرخ فعلی N/A N/A
نرخ روز گذشته N/A N/A

درباره قیمت لیر ترکیه و نرخ ارز لیر بیشتر بدانید

شناور سازی ارز لیر چه تاثیری روی اقتصاد ترکیه داشته است؟

در سال ۲۰۰۱ با شناورسازی ارز، فصل جدیدی در اقتصاد کشور ترکیه شروع شد. شناورسازی ارز باعث از بین رفتن تورم افسار گسیخته شد. همچنین افزایش نرخ رشد اقتصادی ۲ درصدی را در اقتصاد مدیون شناورسازی ارز بود. تا قبل از این اقدام دولت، نرخ تورم لیر ترکیه دو رقمی بود.

در همان سال ترکیه با طلب کمک از صندوق بین‌المللی پول توانست در اقتصاد خود اصلاحات چشمگیری ایجاد کند. بحران مالی در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ باعث کم شدن میزان رشد اقتصادی ترکیه شد. رشد اقتصادی ترکیه در آن زمان زیر پنج درصد بود. البته با برنامه‌ریزی‌های حزب عدالت و توسعه در سال ۲۰۰۲ ترکیه توانست نرخ تورم ۶۸ درصدی خود را طی یک دوره ده ساله به ۷/۴ درصد برساند.

لیر از کجا متولد شد؟

ابتدا علامت اختصاری لیر ترکیه TRY بود. در سال ۲۰۰۵ صفر از واحد پول ترکیه حذف شد. از آن تاریخ به بعد، لیر جدید ترک با علامت YTL شناخته شد. البته این تغییر نام در تاریخچه لیر ترکیه موقتی بود. در سال ۲۰۰۹ این علامت به TL تغییر داده شد.

استفاده از لیبر رومی در تمام دوران قرون وسطی در اروپا و خاور نزدیک رواج داشته است. لیر ترکیه، لیور فرانسه ( تا ۱۷۹۴) و لیر ایتالیا ( تا ۲۰۰۲ ) و پوند انگلستان ریشه در این واژه رومی دارند. واژه لیر مانند سایر ارز‌های اروپایی و خاور‌میانه ریشه در کلمه لاتین لیبرا به معنای وزن و تعادل دارد. 

در فاصله سالهای ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ کتاب رکورد‌های گینس، ارز ترکیه را یکی از کم‌ ارزش‌ترین ارز‌های جهان معرفی کرد. در سال ۲۰۰۳ شورای سیاست پولی ترکیه با حذف صفر اصلاح و تغییری در واحد پول خود به وجود آورد.

در سال ۲۰۰۵، با روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه توسط رجب طیب اردوغان و حذف شش صفر از واحد پول ترکیه این کشور، جهش بزرگی در قیمت ارز و اقتصاد ترکیه ایجاد شد. این تغییر از تاریخ یک ژانویه ۲۰۰۵ در سراسر ترکیه اجرا شد.

لیر ترکیه در حال حاضر چه وضعیتی دارد؟

لیر ارز رسمی کشور ترکیه است که نماد رسمی آن (TRY) است. هر لیر ترکیه به ۱۰۰ کروش (kuruş) تقسیم می‌شود. روی همه اسکناس‌های فعلی لیر ترکیه و پشت همه سکه‌ها تصویر کمال آتاتورک، بنیان‌گذار جمهوری ترکیه نقش بسته است. اسکناس‌های لیر ترک از زمان تشکیل جمهوری در ۲۴ ارزش مختلف، ۱۲۶ سری و ۹ نسخه مختلف منتشر شده‌اند. در این مطلب به چگونگی تشخیص لیر تقلبی می‌پردازیم.

نسخه‌های اول تا هفتم اسکناس لیر ترکیه در زمان‌های مقتضی از چرخه خارج شده‌اند و بعد از یک دوره ۱۰ ساله به طور کلی بی‌اعتبار اعلام شدند. نسخه نهم آخرین نسخه اسکناس لیر ترکیه هستند که بعد از حذف صفرها از سال ۲۰۰۹ در حال انتشار و استفاده هستند. اسکناس‌های جدید با طراحی و اندازه متمایز و ویژگی‌های امنیتی بهتر چاپ شده‌اند. اسکناس‌های جدید لیر ترکیه مقادیر ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ لیر دارند.

آخرین اخبار و مقالات نوسانات قیمت لیر ترکیه

۱۲ بهمن ۱۳۹۵

افزایش دوباره قیمت طلا در بازارهای جهانی

مواضع دونالد ترامپ و تاثیر سخنان و اقدامات او بر قیمت دلار همچنان روی قیمت جهانی طلا تاثیر می‌گذارد. مواضع جدید دولت ایالات متحده در خصوص مهاجرت و ضعیف شدن ارزش دلار، تقاضا برای این فلز به عنوان دارایی مطمئن را تقویت می‌کند.

۷ بهمن ۱۳۹۶

معرفی بانک: بانک ملی ابوظبی؛ بانک برتر خاورمیانه

بانک ملی ابوظبی یکی از برترین بانک‌های امارات و خاورمیانه است. با تاریخچه و فعالیت‌های این بانک آشنا شوید.

۲۹ بهمن ۱۳۹۶

نرخ بانکی ۳۹ ارز رایج ثابت باقی ماند

بانک مرکزی نرخ رسمی ۳۹ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن، نرخ تمامی ارزها بدون تغییر نسبت به روز شنبه ثابت ماند.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

آینده پول در دنیای پرتغییر و سریع ما چگونه رقم خواهد خورد؟

برای اینکه بدانیم آینده پول به شکل فعلی آن چگونه خواهد بود باید ابعاد مختلف این تغییر را بررسی کنیم. بدیهی است که پشت این تغییرات، بازیگران متعدد و متفاوتی وجود دارند. دولت‌ها،‌ سرمایه‌گذاران و... به سادگی با حذف پول کاغذی یا تغییر آن به شکل‌ها متنوع کنار نخواهند آمد.

۲۴ دی ۱۳۹۶

تاریخچه رینگیت مالزی؛ ارزی در تکاپوی حفظ ارزش خود

رینگیت مالزی چه زمانی به وجود آمد؟ چه ارزهایی پیش از آن در کشور مالزی مورد استفاده قرار می‌گرفته است؟ با تاریخچه رینگیت مالزی آشنا شوید.

۱۳ خرداد ۱۳۹۶

سرمایه گذاری و ریسک کردن چه تفاوت هایی با هم دارند

نظرات گوناگونی درباره‌ی تفاوت‌های بین سرمایه‌گذاری و ریسک کردن وجود دارد که می‌تواند در مدیریت مالی بسیار مهم باشد. در این مقاله با این تفاوت‌ها آشنا می‌شویم.