صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

ارز رسمی چین از چند جهت مورد توجه و موضوع مورد بحث در اقتصاد است. در وهله اول چین یکی از غول‌های اقتصادی و قدرتمندترین صادر کننده در جهان است. عامل بعدی در توجه به رنمینبی، سیاست مرکانتیلیسم (Mercantilist) چین از طریق کاهش مصنوعی ارزش رنمینبی در مقابل دلار آمریکا است، که باعث تسهیل و سود بیشتر صادرات می‌شود. حتما متوجه شده‌اید که در بحث‌های مربوط به اقتصاد چین برای ارز رسمی چین از دو نام رنمینبی و یوان استفاده می‌شود. تفاوت رنمینبی و یوان چیست؟ آیا در چین دو ارز رسمی وجود دارد؟

کارشناسان اقتصادی معتقد هستند ارزش ارز رسمی چین ۱۵ تا ۴۰ درصد کمتر از مقدار واقعی آن است؛ اما در مقابل، سال ۲۰۱۵ صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد ارز چینی دیگر کاهش ارزش مصنوعی ندارد و ارزش آن واقعی است، اما بحث بر سر ارزش واقعی همچنان ادامه دارد.

تفاوت رنمینبی و یوان ارز رسمی چین در چیست؟

تفاوت رنمینبی و یوان ارز رسمی چین در چیست

شاید بعضی افراد فکر کنند چین دو ارز رسمی دارد، در حالی که این طور نیست. ارز رسمی در چین رنمینبی (Renminbi) است و یوان یکای جدید شمارش ارز کشور چین یعنی همان رنمینبی است. رنمینبی در لغت به معنای پول رایج مردم است.

تفاوت رنمینبی و یوان همانند فرق میان پوند و استرلینگ است؛ پوند یکای حساب و استرلینگ نام ارز است. یوان در زبان چینی (کوای) گفته می‌شود. در دلار آمریکا هم به همین شکل می‌توان گفت اسکناس فدرال رزرو ارز رسمی، اما دلار واحد شمارش و حساب است.

سال ۱۹۴۸ که بانک خلق چین تاسیس شد، برای اولین بار پول فعلی چین، رنمینبی چاپ شد. نماد اختصاری رسمی آن (CNY) است که در بعضی موارد (RMB) هم نوشته می‌شود. در استفاده روزانه و حساب یوان به کار می‌رود؛ ۱ یوان، ۲ یوان تا ۱۰۰ یوان که اسکناس‌های موجود هستند. البته سکه و اسکناس‌های کوچک‌تر هم هستند که جیائو (Jiao) و فن (Fen) گفته می‌شوند. هر یوان معادل ۱۰ جیائو و هر جیائو ۱۰ فن است.

بیشتر بخوانید:

آیا یوان چین می تواند به ارز ذخیره بین المللی تبدیل شود؟

یوان چین همراه با توسعه اقتصادی در حال پیشرفت در سطح جهانی است. هرچند بعید است یوان به زودی بتواند به عنوان ارز بین‌المللی مشابه دلار یا به عنوان ارز ذخیره‌ای به کار رود اما از سال ۲۰۱۰ تا کنون استفاده از آن ۲۱ برابر شده است.

همین طور پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ چین ۲۸ درصد معاملات برون مرزی را با یوان انجام دهد. همین حالا هم چین و همسایگانش در حال کاهش استفاده از دلار هستند. سال ۲۰۱۵ هم توانست به حق برداشت ویژه (SDR) در صندوق بین‌المللی پول دست پیدا کند.

تفاوت رنمینبی و یوان

جدای از تفاوت رنمینبی و یوان که موضوع بحث در اقتصاد است، چین در حال تبدیل شدن به بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی است و یک قدرت اقتصادی نیاز به ارزی پایدار و مورد پذیرش در جهان دارد. بزرگ‌ترین مشکل در این راه هم سیاست منفعت طلبانه و دستکاری ارزی دولت چین است.

اگر برای مسافرت، تحصیل و کسب و کار نیاز به یوان چین داشتید، صرافی ستاره سهیل با سابقه درخشان و اعتبار کسب شده، امکان تبدیل ارز و انواع حواله بانکی به چین را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مشتریان ارائه می‌دهد.

نویسنده :
انتشار : ۴ بهمن ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 6 =

کانال تلگرام