صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
021 54506

بعد از این که صندوق بین المللی پول تصمیم به عضویت یوان چین در سبد ارزهای رایج این نهاد یا همان حق برداشت ویژه (SDR) کرد، یوان وارد مرحل جدیدی از رقابت با ارزهای بزرگ مثل دلار آمریکا شد. صندوق بین المللی پول تاکنون چهار ارز دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیس و ین ژاپن به عضویت مکانیسم حق برداشت ویژه درآورده بود که اینک یوان چین هم به آن‌ها اضافه شده است. حق برداشت ویژه به جز مزایایی که دارد، به تنهایی نمی‌تواند باعث تبدیل شدن یوان به ارز ذخیره‌ای (Reserve Currency) شود. آیا دولت چین به صورت جدی به دنبال رقابت با دلار است؟

یوان چین چگونه می‌تواند ارز ذخیره جهانی شود؟

یوان چین به عنوان ارز ذخیره ای جهانی

بیشتر بخوانید:

دلار آمریکا چگونه به ارز ذخیره جهانی تبدیل شد؟

ارز ذخیره‌ای فعلی در دنیا دلار آمریکا است و یوان تا رسیدن به جایگاه دلار فاصله زیادی دارد. برای عضویت در حق برداشت ویژه صندوق بین‌المللی پول، فاکتورهای متعددی دخیل هستند و این نشان می‌دهد یوان در میان ارزهای جهانی در حال پیشرفت است. اما فقط قدرت اقتصادی کافی نیست.

ارز ذخیره‌ای به صورت خلاصه ارزی خارجی است که توسط بانک مرکزی یا هر موسسه مالی دیگر نگهداری می‌شود و صاحبان این ارز به روش‌های مختلفی نفع می‌برند، استاندارد نرخ تبدیل ارزهای مختلف نسبت به ارز ذخیره‌ای تنظیم می‌شود و دارایی از نوع ارز ذخیره‌ای می‌تواند به عنوان تضمین پرداخت بدهی استفاده شود. همین طور پرداخت هزینه بسیاری از کالاها توسط ارز ذخیره‌ای انجام می‌شود تا خطرات و هزینه‌های تبدیل ارز به حداقل برسد.

همان طور که قیمت‌گذاری بسیاری کالاها با دلار انجام می‌شود، اوراق بهادار بین‌المللی هم با دلار آمریکا تعیین قیمت و خریداری می‌شوند. چین هرجایی که توانسته است استفاده از دلار را به حداقل رسانده، برای مثال سال ۲۰۱۱ گزارش شد کمتر از ۲۰ درصد مبادلات بین کره جنوبی و چین با دلار آمریکا است. با این حال، دلار هنوز یک ارز معتبر و قابل اعتماد برای انتقال و پرداخت‌های بین‌المللی است. بدون شک برتری دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره‌ای وابسته به تسلط اقتصادی آمریکا و استفاده کشورهای مختلف از دلار است. دلار آمریکا پذیرفته شده‌ترین ارز برای پرداخت‌های بین‌المللی است؛ به طوری که سال ۲۰۰۷ حجم تراکنش‌های بین‌المللی با دلار به ۸۶ درصد رسید. هیچ قطعیتی وجود ندارد که دلار همچنان این برتری را حفظ خواهد کرد.

دلار آمریکا چگونه ارز ذخیره جهانی شد؟

ارز ذخیره جهانی

بیشتر بخوانید:

بررسی تحولات ارزهای ذخیره ای جهان در طول تاریخ

بعد از جنگ جهانی دوم هم‌زمان با اوضاع نابسامان اقتصادی پیش آمده در کشورهای اروپایی، آمریکا در حال پیشرفت و نوآوری صنعتی بود؛ کارخانه‌های زیادی شروع به کار کردن و با منابع طبیعی فراوان موجود، کالای آمریکایی به بازار جهانی سرازیر شد. در این زمان، داشتن دلار برای خرید کالا اهمیت فراوان یافت. نقدشوندگی بالا و سرمایه‌گذاری خارجی بالا در آمریکا باعث شد دلار به دارایی برتر تبدیل شود. در کنار همه این فاکتورها، ریسک پایین اوراق بهادار خزانه داری آمریکا در نهایت باعث شد دلار آمریکا ارز ذخیره‌ای برای بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر شود.

تحقیقات نشان می‌دهد مهم‌ترین فاکتور در باقی ماندن دلار به عنوان ارز ذخیره، نتیجه گستردگی و نفوذ بازارهای مالی آمریکا است. بازار اوراق قرضه در انحصار دولت ایالات متحده آمریکا بود، اما امروزه آمریکا حدود ۴۴ درصد بازار را در اختیار دارد. از طرف دیگر اثر شبکه‌ای، یعنی همان متداول بودن دلار به عنوان ارز مرجع، باعث شده تقاضا برای دلار بیشتر باشد.

دولت چین باید سیاست ارزی شفافی در پیش گیرد

ارزش یوان چین

ارزهای بدون پشوانه دارای ارزش ذاتی نیستند و فقط پذیرش و استفاده گسترده از آن است که به آن ارز می‌دهد. هر چه یک ارز در گذشته ارزش پذیرش و اعتبار کسب کرده باشد، باعث می‌شود در آینده هم مورد اعتماد و استفاده قرار گیرد. در مورد دلار ذکر این نکته هم لازم است که حمایت سیاسی نهادهای مختلف هم در این موضوع بی‌تاثیر نیست.

بحران مالی اخیر منطقه یورو، نمونه‌ واقعی شکنندگی ارزهای بدون پشتوانه است. به عنوان مثال اگر یونان تصمیم به خروج از منطقه یورو می‌گرفت و ارز ملی خودش را جایگزین یورو می‌کرد، امکان داشت دیگر اعضا هم مشابه یونان از منطقه یورو خارج شوند. اهمیت این موضوع از این جهت است که هرچه ارزی بیشتر پذیرفته و استفاده شود، دیگران هم ترغیب می‌شوند از آن ارز استفاده کنند و همین چرخه به صورت عکس هم امکان وقوع دارد. خروج یونان مثل این است که یکی از ایالت‌های آمریکا، دلار را کنار بگذارد؛ این کار نه تنها باعث می‌شود بقیه ایالت‌ها هم به این تصمیم بپیوندند، بلکه باعث می‌شود اقتدار دولت آمریکا به عنوان کنترل‌کننده ارز ذخیره‌ای جهانی زیر سوال برود.

استفاده گسترده از ارزهای بدون پشتوانه تضمین‌کننده ارزش آن است؛ استفاده و پذیرش ارز هم ناشی از قدرت کشور یا نهادهای کنترل‌کننده است که بتواند ثبات آن را حفظ کند. اگر چین آرزوی پیروزی یوان چین در رقابت با دلار آمریکا را دارد، اول باید بازارهای مالی خودش را گسترش دهد و همین طور بتواند دنیا را نسبت به ثبات اقتصادی و سیاسی نهادهای حاکم بر چین متقاعد کند. دولت چین در سال‌های گذشته همزمان با گسترش بازارهای خود، دخالت‌هایی را در بازار سهام داشته است و ارزش یوان چین در مقابل دلار در سال‌های گذشته در کمال تعجب کاهش یافته، این موارد نشان می‌دهد مقاصد سیاسی پشت این رفتار وجود دارد.

حواله یوان به چین با استفاده از امکاناتی که صرافی ستاره سهیل در قالب سیستم ارسال پول به خارج از کشور توسط حواله ارزی در اختیار شما قرار می‌دهد، امکان‌پذیر است. شما می‌توانید بدون توجه به محدودیت‌ها نسبت به ارسال پول به کشور چین اقدام کنید.

نویسنده :
انتشار : ۱ بهمن ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 13 =

کانال تلگرام