صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

برگزاری جام جهانی در کشور روسیه همه نگاه‌ها را به این کشور معطوف کرده است. از لحاظ اقتصادی نیز جام جهانی ۲۰۱۸ برای این کشور رهاوردهایی به همراه خواهد داشت. ابعاد اقتصادی این رویداد ورزشی بسیار گسترده است. براساس برآوردهای صورت گرفته مبلغ سرمایه‌گذاری کلی برای جام جهانی ۲۰۱۸، بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار بوده است. به نظر می‌رسد که درآمدهای حاصل از برگزاری جام جهانی برای روسیه بسیار زیاد باشد اما این در حالی است که کارشناسان معتقدند رونقی که جام جهانی ۲۰۱۸ برای روسیه به همراه می‌آورد، مقطعی و کوتاه‌مدت خواهد بود.

اثرات اقتصادی جام جهانی ۲۰۱۸ برای روسیه چگونه خواهد بود؟

به نظر می‌رسد که اثرات اقتصادی جام جهانی ۲۰۱۸ در سطح ملی روسیه برای موقتی است. علت این است که مقیاس‌هایی که در آن فعالیت‌های اقتصادی روسیه رخ می‌دهد بسیار عظیم و بزرگ است و در نتیجه کوتاه بودن مدت برگزاری مسابقات فوتبال جهانی نمی‌تواند، آن‌طور که باید و شاید تحولی در سطح اقتصاد ملی این کشور ایجاد کند. صنعت گردشگری روسیه به عنوان مثال شاهد رونقی گسترده خواهد بود اما از این حیث نیز رونق مقطعی و گذرا است. از سایر صنایعی که با رشدی در کوتاه مدت رو به رو می‌شوند باید به : خرده‌فروشان اغذیه، هتل‌ها، مخابرات و حمل و نقل اشاره کرد.

جام جهانی ۲۰۱۸ - رشد اقتصادی

اثرات مثبت جام جهانی در روسیه چگونه اعلام شده است؟

صنایع و شرکت‌هایی که رشدی جدی‌تر به خاطر این رویداد را تجربه کرده‌اند، شرکت‌های ساخت‌وساز و هواپیمایی بودند که روند ارائه خدمات طولانی‌تر و درآمدزایی بیشتری نسبت به سایر صنایع در رابطه با برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ تجربه کرده‌اند. مدت زمان کوتاه برگزاری بازی‌ها که در حدود ۱ ماه به طول می‌انجامد نقش چندان مهمی در اقتصاد بزرگ روسیه که اقتصادی ۱/۳ هزار میلیاردی است، ایفا نخواهد کرد. در میان مبلغ کلی سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این کشور از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ میلادی، تنها ۱ درصد به رویداد جام جهانی ۲۰۱۸ اختصاص داشته است. یکی از مزایای بزرگی که برای روسیه به وجود می‌آید، توسعه و بهبود حمل‌ونقل و زیرساخت‌ها در خدمات عمومی است که برای این کشور ماندگار خواهد شد.

جام جهانی ۲۰۱۸ - روسیه

تا مدتی پیش، حدود ۲/۵ میلیون یا ۹۰ درصد از بلیت‌های بازی‌های مختلف به فروش رفته بود. هر چند از نظر اقتصادی در کوتاه مدت تاثیرات شگفت‌انگیزی برای روسیه به وجود نمی‌آيد اما حضور به عنوان میزبانی مقتدر برای روسیه یا هر کشور دیگری در جهان امتیازات فرهنگی و سیاسی زیادی به همراه خواهد داشت. باید دید که آمارهای مختلف درباره روندهای رونق اقتصادی و سرمایه‌گذاری در جریان بازی‌ها و بعد از آن به چه ترتیبی اعلام خواهد شد.

نویسنده :
انتشار : ۱۷ خرداد ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

کانال تلگرام