صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
021 54506

دلیل عدم پذیرش قیمت یورو و این ارز در انگلستان شاید سوالی باشد که ذهن بسیاری را به خود مشغول کند. انگلیس به عنوان بخشی از بریتانیا یکی از اعضای اتحادیه اروپا است (که از ۲۹ مارس ۲۰۱۷ شروع به خروج از اتحادیه کرده است و تا سال ۲۰۱۹ به طور کامل از آن جدا خواهد شد) که از یورو استفاده نمی‌کند. این کشور از پوند استرلینگ به عنوان ارز ملی استفاده می‌کند. وقتی یورو برای اولین بار به عنوان ارز واحد اتحادیه اروپا معرفی شد، تونی بلر نخست وزیر بریتانیا گفت که باید ۵ شرط رعایت شوند تا این کشور، یورو را به عنوان ارز بپذیرد.

۵ تست اقتصادی برای پذیرش یورو به عنوان ارز ملی

ایجاد این ۵ تست اقتصادی که منجر به عدم پذیرش یورو در انگلستان شده را به گوردون براون، نخست وزیر سابق این کشور نسبت می‌دهند:

۱. ساختارهای اقتصادی و کسب و کارها باید بتوانند به اندازه کافی سازگار باشند تا بریتانیا بتواند از نرخ بهره منطقه یورو نجات پیدا کند.

بیشتر بخوانید:

اقتصاد انگلستان بعد از برگزیت توسط چه نهادی حمایت می شود؟

۲. این سیستم باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا با مسائل محلی و مشکلات حاد اقتصادی مواجه شود.

۳. پذیرش یورو باید شرایط مساعدی را برای شرکت‌ها و اشخاص فراهم کند تا در بریتانیا سرمایه‌گذاری کنند.

۴. یورو باید سرویس‌های مالی این کشور را در شرایطی قرار دهد که بتوانند موقعیت رقابت بین المللی خود را حفظ کنند.

۵. پذیرش یورو باید باعث افزایش رشد، پایداری اقتصادی و اشتغال در دراز مدت شود.

خیلی‌ها باور دارند که این ۵ تست اقتصادی، شرایط را آن قدر سخت کرده‌اند که هرگز امکان ندارد استفاده از یورو را توجیه کنند.

دلایل دیگر برای عدم پذیرش یورو در انگلستان

عدم پذیرش یورو در انگلستان

دولت بریتانیا نمی‌خواهد حق کنترل خود را روی سیاست‌های تعیین نرخ پول از دست بدهد که در صورت پذیرش یورو از دست می‌رفت. این سیستم همچنین سطح کنونی نرخ تبادل پوند را هم از بین می‌برد. به عنوان مثال شرکت‌ها و سرمایه‌گذارهای بریتانیایی که قبلا پوند را به دلار یا برعکس تبدیل می‌کردند، حالا مجبور هستند آن را با نرخ یورو وفق دهند.

همچنین بریتانیا مجبور می‌شود قبل از پذیرش یورو، ضوابط همگرایی یورو را اجرا کند که شامل ثبات بدهی به نسبت درآمد ناخالص ملی است که باعث محدودیت سیاست‌های مالی بریتانیا خواهد شد. تا پایان سال ۲۰۱۴ بریتانیا فقط توانسته ۲۰ درصد ضوابط همگرایی یورو را تامین کند.

پذیرش یا عدم پذیرش یورو؟

بیشتر بخوانید:

پوند انگلیس قدرتمندتر از دلار آمریکا است، ریشه و علت چیست؟

یورو ارز رسمی اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. مناطق جغرافیایی که از یورو استفاده می‌کنند به نام منطقه یورو شناخته می‌شوند. طرفداران یورو معتقد هستند که پذیرش واحد یورو در سیستم اقتصادی اروپا باعث کاهش ریسک نرخ تبادل برای کسب و کارها، سرمایه‌گذارها و موسسات مالی می‌شود. همچنین عده‌ای باور دارند که پشتیبانی اقتصاد منطقه اروپا از یورو باعث می‌شود تا این ارز با دلار آمریکا و سایر ارزهای رایج بهتر رقابت کنند.

مخالفان یورو می‌گویند که قدرت متمرکز شده در بانک مرکزی اروپا که سیاست‌های مالی را تعیین می‌کند باعث کاهش توانایی دولت‌ها برای مواجه با شرایط بحرانی اقتصادی محلی شده است.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) چه تاثیراتی بر اقتصاد انگلستان دارد؟ عدم پذیرش یورو در انگلستان چه تاثیری بر اقتصاد منطقه یورو و ارزش یورو دارد؟ لازم به ذکر است که اگر برای ارسال حواله پوند به انگلیس نیاز به خدمات معتبر دارید، با همکاران ما در صرافی ستاره سهیل تماس بگیرید تا مبالغ شما در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال شود.

نویسنده :
انتشار : ۳۰ دی ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 16 =

کانال تلگرام