صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا وظیفه چاپ پول در این کشور را بر عهده دارد و در نتیجه تصمیم‌گیری در رابطه با این که چه زمانی و به چه مقداری پول را باید چاپ کرد هم توسط وزارت خزانه‌داری اتخاذ می‌شود. اگرچه از آنجایی که بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو مسئولیت ایجاد خطوط اعتباری از طریق تعیین نرخ سود بانکی را دارد، کنترل منابع مالی این کشور بر عهده فدرال رزرو است. از طرف دیگر، به دلیل آن که اعتباری که به شهروندان آمریکایی تعلق می‌گیرد با فاصله بسیار، مهم‌ترین جزء منابع مالی این کشور است، مردم آمریکا تصور می‌کنند زمانی که فدرال رزرو با چاپ پول منابع مالی خود را افزایش می‌دهد.

اما این تصور کاملا غلط است و فدرال رزرو هیچ کنترلی بر چاپ پول به صورت دلارهای کاغذی در کشور ایالات متحده آمریکا ندارد. در عوض فدرال رزرو به عنوان بانکی برای دیگر بانک‌های آمریکایی عمل می‌کند. فدرال رزرو در حقیقت به دیگر بانک‌ها پول قرض می‌دهد و از طریق تغییر نرخ‌های سود تلاش می‌کند تا ثبات مالی اقتصاد آمریکا را حفظ کند. به گونه‌ای که در نهایت بالاترین میزان شغل و باثبات‌ترین وضعیت قیمتی برای کالاها به وجود آید.

افسانه چاپ پول

چاپ دلار

افسانه چاپ پول در آمریکا توسط فدرال رزرو اولین بار در زمان رکود بزرگ در دهه ۱۹۳۰ میلادی فراگیر شد. در آن زمانی بسیاری از مردم نگران دخالت‌های فدرال رزرو در اقتصاد این کشور بودند. فدرال رزرو در آن زمان با استفاده از سیاست‌های غیر معمول همچون دخالت در بازار اوراق تجاری، وام مسکن و همچنین خرید یکجای اوراق قرضه به دنبال جلوگیری از فروپاشی سیستم بانکی و اقتصادی آمریکا بود. زمانی که رکود به پایان رسید فدرال رزرو ترازنامه خود را به بیش از ۴ هزار میلیارد دلار افزایش داده بود.

بیشتر بخوانید:

حقوق رئیس بانک مرکزی آمریکا چقدر است؟

بسیاری از افراد که مخالف چنین سیاست‌های مداخله جویانه بانک مرکزی در اقتصاد بودند، این شیوه از افزایش اعتبار فدرال رزرو را چاپ پول تلقی کردند و ادعا کردند که در نهایت چنین سیاست‌هایی موجب تورم بسیار بالا در این کشور می‌شود.

از طرف دیگر، فدرال رزرو و موافق سیاست‌های آن اعتقاد داشتند که سیاست‌های بانک مرکزی در حقیقت پاسخی به شرایط اقتصادی آن زمان و همچنین فقدان سیاست مالی انعطاف‌پذیر است. از زمان آن بحران کشور آمریکا دیگر شاهد تورم نبوده و اقتصاد ایالات متحده بهتر از هر کشور دیگری بازدهی داشته است. بنابراین اقدامات فدرال رزرو در آن زمان را نمی‌توان صرفا چاپ پول دانست.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در حقیقت با نظارت بر اداره حکاکی و چاپ (BEP) و ضرابخانه ایالات متحده آمریکا، نهاد مسئول چاپ پول و ضرب سکه در این کشور است. تا ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ تقریبا ۱/۶۱ هزار میلیارد دلار اسکناس در سرتاسر جهان در گردش بوده است. زمانی که یک بانک به پول نقد نیاز دارد به فدرال رزرو درخواست می‌دهد. فدرال رزرو هم آن مبلغ را به صورت الکترونیکی به حساب آن بانک می‌گذارد و نرخ سود مورد نظر را اعمال می‌کند. زمانی که بانک مورد نظر بیش از مقدار مورد نیاز پول نقد در دسترس خود داشته باشد آن را در اختیار فدرال رزرو قرار می‌دهد و حساب خود را تسویه می‌کند.

بیشتر بخوانید:

بهترین بانک‌های آمریکا در سال ۲۰۱۷

فدرال رزرو در مجموع ۱۲ بانک منطقه‌ای دارد که وظیفه آن‌ها نظارت بر بانک‌های محلی است. این بانک‌های فدرال منطقه‌ای از طریق تامین پول نقد و اخذ پول اضافی بانک‌ها، وظیفه تامین ارز فیزیکی مورد نیاز بانک‌های محلی را بر عهده دارند.

همچنین آن‌ها موظف هستند که پول‌هایی که آسیب دیده‌اند یا خیلی قدیمی هستند یا حتی اسکناس‌های جعلی را از گردش خارج کنند. آن‌ها اسکناس‌های چاپ شده و سکه‌های ضرب شده جدید را برای جایگزینی با سکه‌ها و اسکناس‌های آسیب دیده به BEP سفارش می‌دهند.

هیات مدیره فدرال رزرو تنها برای سال ۲۰۱۸ سفارش ۷/۴ میلیارد اسکناس جدید به ارزش بیش از ۲۳۳/۴ میلیارد دلار را به BEP داده است. تقریبا ۷۵ درصد از این اسکناس‌ها قرار است که با اسکناس‌های خارج شده از گردش مالی جایگزین شوند.

اگر برای مسافرت، تحصیل و کسب و کار نیاز به ارز کشورهای دیگر داشتید، صرافی ستاره سهیل با سابقه درخشان و اعتبار کسب شده، امکان خرید و تبدیل انواع ارز و ارسال حواله به آمریکا را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مشتریان ارائه می‌دهد.

انتشار : ۱۴ فروردین ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 16 =

کانال تلگرام