صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

اوپک نام سازمان کشورهای صادرکننده نفت است. ۱۴ کشور در این سازمان عضویت دارند و ۶۱ درصد از صادرات نفت جهان به همراه ۸۰ درصد از منابع تولید نفت جهان در این ۱۴ کشور واقع شده است. تصمیماتی که در اوپک گرفته می‌شود روی قیمت جهانی نفت اثرات مهمی دارد. در ادامه درباره تاریخچه و اهداف این سازمان بیشتر برای‌تان شرح داده شده است:

اهداف اصلی اوپک چیست؟

هدف اصلی اوپک، ثابت نگه داشتن قیمت نفت در جهان است. در واقع، این سازمان می‌خواهد نفت کشورهای عضو خود را به قیمتی معقول و مناسب به فروش برساند. از آن‌جایی که نفت، نوعی کالای اقتصادی واحد به شمار می‌رود، بیشتر خریداران برای خرید خود فقط به قیمت فکر می‌کنند. منظور از واحد بودن این است که مثلا نفت ایران با نفت عربستان از نظر کیفی تفاوتی ندارند. اما قیمت معقول برای خرید نفت چیست؟ اوپک اعلام کرده که به شکل سنتی، قیمت هر بشکه نفت ۷۰ تا ۸۰ دلار است. با چنین قیمتی، کشورهای اوپک تا ۱۱۳ سال آینده دارای نفت کافی هستند. در صورتی که قیمت نفت جهانی کاهش پیدا کند، کشورهای عضو اوپک با هم جلسه می‌گذارند و به محدود کردن فروش و عرضه نفت رای می‌دهند تا با کاهش عرضه، قیمت نفت را بالا ببرند.

در صورتی که کشورهای عضو اوپک با هم به اتفاق‌نظر درباره قیمت نرسند، کشورهای دارنده نفتی که به صورت منفرد نفت می‌فروشند، با عرضه نفت بیشتر به بازار باعث به هم خوردن قیمت و سود شخصی خود می‌شوند. در نتیجه قیمت نفت، کاهش پیدا می‌کند.

اوپک

عدم وجود اتفاق نظر برای قیمت در اوپک چه نتیجه‌ای دارد؟

وقتی با به هم خوردن اتفاق‌نظر اعضای اوپک و عرضه کشورهای نفتی منفرد به بازار، قیمت نفت به ۱۰۰ دلار برای هر بشکه می‌رسد، توزیع و فروش نفت شِيل کانادا نیز در بازار پیدا می‌شود. یعنی عرضه نفت از سوی کشورهای غیرعضو اوپک افزایش چشم‌گیری پیدا خواهد کرد. در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷، اعضای اوپک تصمیم گرفتند که ۲ درصد عرضه نفت جهانی را حفظ کنند. این تصمیم در راستای سیاستی بود که در سال ۲۰۱۶ شکل گرفت. یعنی زمانی که تصمیم سازمان بر کاهش ۱/۲ میلیونی بشکه‌های نفتی بود. در این تصمیم، نیجریه و لیبی از پای‌بندی به این تصمیم معاف شدند و روسیه که عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت نیست هم داوطلبانه اعلام کرد که در تولید خود کاهش ایجاد می‌کند.

یکی دیگر از اهداف اوپک، حفظ بازار نفت از نوسانات مختلف است. به همین خاطر تولید نفت در کشورهای صادرکننده نفتی به طور ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته صورت می‌گیرد. این تداوم کاری به خاطر این است که حجم نفت تولیدی که به بازار تزریق می‌شود نباید دچار افت و خیز بشود و ضمنا هزینه تجهیزات و مدیریت تولید نفت بسیار زیاد است و نمی‌توان آن را متوقف کرد. زیرا هر توقفی علاوه بر کاهش و افت میزان نفت تولیدی باعث آسیب دیدن تجیهزات هم می‌شود و هزینه زیادی دربردارد.

کشورهای عضو این سازمان هر سال خداقل ۲ بار با یکدیگر دیدار می‌کنند تا سیاست‌های نفتی خود را یکپارچه سازند. تمام اعضا باید شرح دقیقی از فعالیت‌های نفتی خود را به اوپک گزارش بدهند. به همین خاطر به هیچ‌وجه جای تقلب باقی نمی‌ماند. با وجود تمام تشکیلات و برنامه‌ها، همچنان این سازمان نمی‌تواند نظارت و کنترل کاملی روی قیمت نفت داشته باشد. وجود مالیات در برخی کشورها روی تولیدات و محصولات نفتی و اثرات بازارهای آینده و… باعث می‌شود که قیمت جهانی نفت به عوامل متعددی وابسته باشد.

اوپک - اهداف

اعضای سازمان صادرات نفت جهانی چه کشورهایی هستند؟

سازمان صادرات نفت جهانی ۱۴ عضو دارد. کشور اندونزی در سال ۱۹۶۲ به سازمان پیوست و در سال ۲۰۰۹ نیز از آن خارج شد. در سال ۲۰۱۶، بار دیگر به عضویت اوپک درآمد و دومرتبه بعد از کنفرانس سازمان در سال ۲۰۱۶ به دلیل عدم تمایلی که به کاهش تولید نفت داشت، اوپک را ترک کرد. کشورهای کنونی عضو سازمان به این قرار هستند: الجزیزه، آنگولا،اکوادور، گینه استوایی، گابُن، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، امارات، عربستان صعودی، ونزوئلا. عربستان صعودی، بزرگترین تولیدکننده نفت است و تقریبا یک-سوم تولید نفت اوپک را بر عهده دارد. این کشور، تنها تولیدکننده‌ای است که به تنهایی می‌تواند تمام نفت جهان را تولید و عرضه کند. به همین خاطر نسبت به سایر کشورها از قدرت و اختیارات بیشتری در سازمان برخوردار است.

اوپک - صادرات

تاریخچه اوپک چیست؟

در سال ۱۹۶۰، ۵ کشور برای تنظیم عرضه و تقاضای نفت جهانی دور هم جمع شدند. این کشورها دریافته بودند که منبعی که از نفت در اختیار دارند، تجدیدناپذیر است. بنابراین شکل‌گیری رقابت میان این کشورها می‌توانست به عرضه بیشتر نفت و زودتر به پایان رساندن منابع‌شان بیانجامد. اولین جلسه اوپک در سال ۱۹۶۰ در بغداد عراق برگزار شد. ۵ کشور اولیه‌ای که این نشست را سامان داده بودند، شامل: ایران، عراق، کویت، ونزوئلا و عربستان صعودی بود. بسیاری از کشورهای دارای نفتی که عضو اوپک نیستند هم به طور اختیاری و داوطلبانه از تصمیمات اوپک پیروی می‌کنند. از جمله این کشورها می‌توان به روسیه، مکزیک، نروژ و عمان اشاره کرد.

نویسنده :
انتشار : ۱۲ شهریور ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − بیست =

کانال تلگرام