صرافی ستاره سهیل
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
021 54506

ژاپن یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا را دارا است. این کشور با رقم قابل توجهی در زمینه تولید ناخالص داخلی، از جمله کشورهای برتر دنیا به شمار می‌رود. تولید ناخالص داخلی یکی از شاخص‌های مهم اقتصادی است که وضعیت اقتصاد هر کشور را به خوبی نشان می‌دهد. کشور ژاپن با حضور در بازارهای جهانی و ارائه تولیدات بسیار درجه یک در زمینه محصولات الکترونیکی و لوازم خانگی و…، از پیشتازان بازار حهانی است. بیشتر برندهای مهم تولید لوازم خانگی و برقی متعلق به کشور ژاپن هستند. فعالیت‌های بزرگترین صنایع ژاپن، این کشور را به کارزار رقابت با دو رقیب همسایه خود کره‌جنوبی و چین وارد کرده است. ژاپن تمرکز و سرمایه خود را روی زمینه‌های مختلفی از تولیدات و صنایع گذاشته است. نمونه این زمینه‌ها و صنایع، فعالیت در حوزه خودروهای هیبریدی و صنایع رباتیک است. در ادامه به بزرگترین صنایع ژاپن اشاراتی شده است.

تولید، یکی از بزرگترین صنایع ژاپن

۲۴ درصد از سهم تولید ناخالص داخلی ژاپن متعلق به بخش تولید در ژاپن است. ژاپن در بازار خودرو و تولید قطعات و تجهیزات آن حضوری فعال دارد و با رقبای سرسخت خود در اروپا و آسیا به همکاری مشغول است. علاوه بر تولید خودرو و قطعات آن با برندهای مشهوری چون: نیسان، مزدا، ایسوز، توسوتا، هیوندا و… ، در حوزه‌های تولیدی دیگر هم فعالیت دارد. ساخت وسایل الکترونیکی و تجهزیات لازم برای تولید محصولات غذایی نیز از جمله زمینه‌هایی است که بزرگترین صنایع ژاپن در آن مشغول به کار هستند.

بزرگترین صنایع ژاپن - تولید

ماهیگیری

صنعت ماهیگیری هم یکی دیگر از صنایع مهم ژاپن به شمار می‌رود. دسترسی ژاپن به آب‌های قابل ماهیگیری، این کشور را در زمینه صنعت ماهیگیری به یکی از پیشتازان در جهان بدل کرده است. انواع ماهی‌ها: قزل‌آلا، سالمون، ماهی تُن، ساردین و… در کنار سایر موجودات قابل صید دریایی چون: شاه میگو و… از آب‌های ژاپن صید می‌شود. بیش از ۳۰۰ گونه از ماهی‌ها در رودخانه‌های ژاپن وحود دارند. صنعت پرورش شیلات و ماهیگیری در کشور ژاپن از مهم‌ترین صنایعی است که کل جهان را با محصولات خود پوشش می‌دهد.

گردشگری

گردشگری هم یکی از بزرگترین صنایع کشور ژاپن را تشکیل می‌دهد. ژاپن در آسیا و اقیانوسیه، به عنوان کشوری با بیشترین میزان گردشگر معرفی می‌شود. یکی از دلایل بازدیدهای زیادی که از این کشور صورت می‌گیرد، ارزان بودن یِن و راحت بودن دریافت ویزا برای بیشتر ملیت‌ها است. در سال ۲۰۲۰، ژاپن میزبان بازی‌های المپیک خواهد بود. تا آن زمان احتمالا ژاپن حدود ۲۰ میلیون نفر گردشگر خواهد داشت. از جمله مناطق گردشگری این کشور اوساکا و کیوتو است. طبیعت ژاپن زیبا است و مانند سایر کشورهای پیشرفته دنیا دارای مناطق دیدنی، گردشگری و سرگرمی متنوعی است.

بزرگترین صنایع ژاپن - گردشگری

سایر صنایع مهم ژاپن

از دیگر صنایع مهم ژاپن می‌توان به استخراج معادن و نفت اشاره کرد. علاوه بر اینها معادن فلزات ارزشمند بسیاری در حواشی سواحل این کشور وجود دارند. در بخش صنایع خدماتی نظیر: بیمه، بانکداری، مخابرات، حمل و نقل، خرده فروشی و… نیز فعال هستند و در افزایش میزان تولید ناخالص داخلی ژاپن نقش مهمی ایفا می‌کنند. سهم سرمایه ژاپنی‌ها در بازارهای بورس جهانی نیز بسیار قابل توجه است. بخش کشاورزی ژاپن هم بسیار موفق و پررونق است. محصولات مهم کشاورزی ژاپن شامل پرنج، گندم، سویا و مرکبات است. زمین‌های قابل آبیاری در این کشور زیاد نیستند به همین خاطر برای توسعه کشاورزی از روش‌های نوین و تجهیزات مطلوبی استفاده می‌شود. محصولات تولیدی ژاپن به شکل گسترده‌ای در بازارهای اروپایی صادر می‌شوند.

بزرگترین صنایع ژاپن - ماهیگیری

نویسنده :
انتشار : ۲۵ مرداد ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 7 =

کانال تلگرام