صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

معضل بیکاری یکی از جدی‌ترین مسائلی است که هر کشوری می‌تواند با آن رو به رو بشود. مولفه‌های متعددی در ایجاد آن نقش دارند. بیکاری به شرایط اقتصادی کشورها مرتبط است و معضلاتی که در پی آن به وجود می‌آید صرفا اقتصادی نخواهد بود. بلکه مشکلات اجتماعی، سیاسی و… نیز در پی این معضل جدی خود را نشان خواهند داد. در این مقاله به کشورهایی می‌پردازیم که پایین ترین نرخ بیکاری را دارا هستند.

۱. پایین ترین نرخ بیکاری در تایلند

نرخ بیکاری در کشور تایلند بسیار اندک و حدود ۰/۶۲ درصد است. از سال ۲۰۰۱ تا کنون نرخ بیکاری در این کشور مدام کاهش پیدا کرده است. دلایل متعددی برای پایین بودن نرخ بیکاری در تایلند وجود دارد. البته لازم به ذکر است که ساعات کاری که برای بیکاری یا کارمند عنوان کردن افراد در نظر گرفته می‌شود بسیار پایین است. به طور متوسط هر شخص در این کشور کمتر از ۲۰ ساعت کار می‌کند.

پایین ترین نرخ بیکاری - تایلند

۲. سنگاپور

سنگاپور هم یکی دیگر از کشورهایی است که پایین ترین نرخ بیکاری را دارند. نرخ بیکاری در این کشور ۱/۸ درصد است و در سال‌های اخیر از ۲/۱ درصد به میزان فعلی کاهش پیدا کرده است. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد وجود تعداد زیادی کارگر و نیروی کار خارجی در سنگاپور است البته وزارت کار و منابع انسانی این کشور اعلام کرده که نیروهای کاری خارجی تاثیری روی نرخ بیکاری ندارند.

۳. هنگ‌کنگ

نرخ بیکاری در هنگ‌کنگ ۳/۲ درصد است. البته با وجود تمام کاهش‌هایی که نرخ بیکاری در این کشور داشته است از سال ۲۰۰۳ به بعد در زمینه بازار کار به ویژه برای جوانان مشکلاتی به وجود آمده است. منظور از این مشکلات بر هم خوردن سرعت روند کاهشی قبلی در جریان پایین آمدن نرخ بیکاری است.

پایین ترین نرخ بیکاری - هنگ‌کنگ

۴. نروژ

نرخ بیکاری در کشور نروژ هم حدودا ۳/۳ درصد است. در طول سال‌های متمادی نرخ بیکاری در این کشور تقریبا ثابت و بی‌تغییر بوده و از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۳ تقریبا روی رقم ۳/۴۴ درصد ثبات را تجربه کرده است. نروژ پایین‌ترین نرخ  بیکاری اروپا را دارد. هدف بلندمدت نخست‌وزیز این کشور رساندن نرخ بیکاری به پایین‌ترین حد ممکن بوده است. شایان ذکر است که این کشور بزرگترین تولیدکننده نفت اروپا به حساب می‌آید و وضعیت بازار کار خوبی در آن جریان دارد.

۵. مالزی

نرخ بیکاری در کشور مالزی ۳/۴ درصد است. در پایان سال ۲۰۱۳، نرخ بیکاری در مالزی کمی رو به افزایش گذاشت. اما همچنان در میان ۵ کشور با پایین ترین نرخ بیکاری قرار می‌گیرد. تاریخ نشان می‌دهد که به طور کلی، کشور مالزی همواره نرخ بیکاری پایینی داشته است و رقم آن هیچ‌گاه از ۴/۵ درصد تجاوز نکرده است. البته بنا به آمارهای رسمی این کشور با گرویدن نیروهای جدید و جمعیت تازه‌نفس به بازار کار، نرخ بیکاری حدود ۰/۰۱ افزایش داشته است که چندان جای نگرانی درباره آن وجود ندارد.

کشورهای نام‌برده به دلایل سیاسی ، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مختلف به خوبی توانسته‌اند نرخ بیکاری را تحت کنترل خود دربیاورند و در جمع برترین‌های جهان از این حیث قرار بگیرند. نکته جالب توجه حضور چندین کشور آسیایی در این فهرست است.

پایین ترین نرخ بیکاری - مالزی

نویسنده :
انتشار : ۱۳ شهریور ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

کانال تلگرام