صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
021 54506

نرخ یک ارز نشان دهنده ارزش و قیمت آن ارز در مقایسه با ارز سایر کشورها است. نرخ ارز ممکن است ثابت یا شناور یا نرخ ارز شناور مدیریت شده باشد. پس از آشنایی با مفهوم نرخ ارز و آشنایی با نرخ ارز ثابت ، در این مقاله به بحث روی دسته دوم و سوم یعنی نرخ ارز شناور و شناور مدیریت شده می‌پردازیم.

نرخ ارز شناور چیست ؟

نرخ ارز شناور یک نظام تعیین نرخ ارز است که در آن قیمت ارز توسط بازارهای مالی و بر اساس عرضه و تقاضای ارز در مقایسه با ارز سایر کشورها تعیین می‌شود. این روش نقطه مقابل نرخ ارز ثابت است. در روش نرخ ارز ثابت ، دولت به طور کامل تعیین و کنترل نرخ ارز را در دست دارد.

عرضه و تقاضا

در سیستم نرخ ارز شناور تعدیلات در بلندمدت منعکس کننده قدرت اقتصادی نسبی و تفاوت نرخ بهره بین کشورها است. تغییرات کوتاه‌مدت در این سیستم می‌تواند بازتابی از پیش‌بینی‌ها، گمانه‌زنی‌ها، شایعات یا حتی بلایای طبیعی یا انسانی باشد.

تغییرات بزرگ در کوتاه‌مدت می‌تواند منجر به این شود که بانک مرکزی حتی در یک محیط اقتصادی با نرخ ارز شناور مجبور به مداخله شود. سیستم نرخ ارز شناوری که بانک مرکزی تا حدودی در آن دخالت دارد را سیستم نرخ ارز شناور مدیریت شده می‌نامند. ارزش ارز اکثر کشورهای دارای اقتصادهای بزرگ در دنیا پس از فروپاشی نظام برتون وودز در سال ۱۹۷۱ بر اساس سیستم نرخ ارز شناور تعیین می‌شود.

کنفراس برتون وودز در جولای سال ۱۹۴۴ برگزار شد. نام این کنفرانس از محل برگزاری آن درنیوهمپشایر گرفته شده است. در این کنفرانس مجموعا نمایندگان ۴۴ کشور حضور داشتند. شرکت‌کنندگان این کنفرانس گرد هم آمدند تا درباره نظام پولی بین‌المللی پس از جنگ جهانی دوم تصمیم‌گیری کنند. در آن زمان جنگ جهانی دوم هنوز هم ادامه داشت.

در نتیجه این کنفرانس صندوق جهانی پول و بانک جهانی تاسیس و دستور‌العمل‌های مربوط به سیستم نرخ ارز ثابت در این کنفرانس تنظیم شد. این سیستم قیمت ۳۵ دلار را برای هر اونس طلا تعیین کرد و کشورهای شرکت کننده متعهد شدند که ارزش ارز خود را بر حسب دلار تعریف کنند.

بیشتر بخوانید:

بررسی تحولات ارزهای ذخیره ای جهان در طول تاریخ

البته تمام این کشورها مجاز بودند تا نرخ ارز خود را در محدوده یک درصد کم‌تر و یک درصد بیش‌تر از نرخ ارز تعیین شده تغییر دهند. دلار تبدیل به ارز ذخیره‌ای شد که بانک‌های مرکزی از آن برای مداخله و تنظیم یا تثبیت نرخ‌های ارز در مواقعی که نرخ ارز از محدوده تعیین شده خارج می‌شد استفاده می‌کردند.

اولین پایه‌های فروپاشی نظام برتون وودز در سال ۱۹۶۷ پدیدار شد. این توافق به تدریج با مشکلاتی مانند کمبود ذخایر موجود و عدم تعدیل تراز پرداخت‌ها مواجه شد. ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا، در سال ۱۹۷۱ کشور خود را از استاندارد طلا خارج کرد. در اواخر سال ۱۹۷۳ این سیستم سقوط کرد و کشورهای عضو این قرارداد مجاز به تعیین نرخ ارز خود به صورت شناور شدند.

مداخله بانک مرکزی

مداخله بانک مرکزی در نرخ ارز

در سیستم نرخ ارز شناور، گاهی بانک مرکزی هر کشور برای تعدیل نرخ ارز کشور خود اقدام به خرید و فروش و در واقع مداخله در بازار ارز می‌کند. هدف از این کار می‌تواند ایجاد ثبات در یک بازار بی‌ثبات یا ایجاد تغییرات عمده در نرخ ارز باشد.

گروه‌های تشکیل شده از چند بانک مرکزی مانند بانک‌های مرکزی کشورهای عضو G-7 (کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، انگلستان و آمریکا) اغلب به صورت هماهنگ در جهت افزایش تاثیرگذاری مداخلات لازم در نرخ ارز کار می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

۵ مثال تاریخی از چگونگی کاهش ارزش ارز و سقوط اقتصادی

مداخلاتی که توسط بانک مرکزی در نرخ ارز صورت می‌گیرد اغلب کوتاه مدت است و همیشه هم نتیجه مطلوب نمی‌دهد. یک مثال برجسته از مداخلات شکست خورده در سال ۱۹۹۲ اتفاق افتاد. در آن زمان تاجر ارز، سرمایه‌گذار و بازرگان موفق آمریکایی، جورج سوروس، پیشگام یک حمله به پوند انگلستان شد.

پوند انگلستان در اکتبر ۱۹۹۰ به سیستم پول اروپا (ERM) پیوست. این مکانیسم برای محدود کردن نوسانات ارز طراحی شده بود. سوروس معتقد بود که بانک مرکزی انگلیس نرخ برابری خود را به طور مصنوعی بالا نگه داشته است؛ از این رو به آن‌ها هشدار داد که یا نرخ خود را واقعی کنند یا از سیستم پول اروپا خارج شوند. سرانجام سوروس در ۱۶ ژانویه ۱۹۹۲ با فروش استقراضی ده‌ها میلیارد دلار پوند استرلینگ به یک باره سیستم پولی انگلستان را دچار نوسان کرد و در حالی که یک شبه میلیاردها دلار به سرمایه وی افزوده شد، بانک مرکزی انگلستان را مجبور به پرداخت تاوان اقتصادی سنگینی بالغ بر ۳/۳ میلیارد پوند کرد. پس از این واقعه بود که سوروس به ویرانگر بانک مرکزی انگلیس مشهور شد.

بانک مرکزی انگلستان در پاسخ به اقدام سوروس چندین بار اقدام به جمع‌آوری پوند از بازار ارز کرد و در آخر نرخ بهره را بالا برد. اما سرانجام تسلیم شد و به کاهش نرخ پوند و خروج از ERM تن داد.

بانک‌های مرکزی علاوه بر روش مداخله مستقیم می‌توانند به شکل غیرمستقیم هم در بازارهای ارز دخالت کنند. مداخله غیرمستقیم بانک مرکزی در نرخ ارز می‌تواند به وسیله افزایش یا کاهش نرخ‌های بهره و با هدف تاثیر بر جریانات سرمایه‌گذاری در کشور انجام شود.

برای آگاهی از نرخ لحظه‌ای ارز از جمله قیمت دلار ، قیمت پوند ، قیمت یورو ، قیمت لیر و دیگر ارزهای رایج می‌توانید از وب‌سایت صرافی ستاره سهیل استفاده کنید. یکی از خدماتی که صرافی ستاره سهیل ارائه می کند خدمات خرید و فروش ارز اسکناس است که اگر قصد سفر به خارج از کشور دارید با استفاده از این خدمات می‌توانید ارز رایج آن کشور یا یکی از ارزهای رایج در تمام دنیا مثل یورو یا دلار را تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در صرافی ستاره سهیل تماس بگیرید.

نویسنده :
انتشار : ۱۹ بهمن ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + یازده =

کانال تلگرام