صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

آربیتراژ در علم اقتصاد به معنای سود بردن از تفاوت قیمت انواع دارایی بین دو بازار است. به عبارت دیگر آربیتراژ زمانی اتفاق می‌افتد که یک نوع دارایی مثل کالا یا ارز در دو بازار با قیمت متفاوت یا در قالب متفاوت عرضه می‌شود. آربیتراژ ارزی و آربیتراژ سهام دو نمونه معروف از آربیتراژ هستند که در نقاط مختلف جهان امکان وقوع دارند.

اگر بازار کشورهای مختلف به طور موثر عمل کنند هیچگاه فرصت آربیتراژ ایجاد نخواهد شد اما فراهم شدن این شرایط نیازمند هماهنگی و همکاری همه جانبه است که کمتر اتفاق می‌‌افتد. برای مثال، در بازار ارز دیجیتال کره جنوبی قیمت بیت کوین و برخی آلت کوین‌ها بالاتر از بازار جهانی بود و همین یک فرصت آربیتراژ بین کره جنوبی و سایر کشورها را پدید آورده بود که با قانون‌گذاری تا حدودی کاهش یافت. نمونه‌های دیگر از آربیتراژ ارزی فراوان است اما دولت‌ها تلاش می‌کنند با هماهنگی و سرعت‌بخشی بیشتر به معاملات، فرصت‌های آربیتراژ را به حداقل کاهش دهند.

آریتراژ ارزی چیست ؟

آریتراژ ارزی چیست

بیشتر بخوانید:

تاثیرات مثبت و منفی نوسانات ارزی بر اقتصاد یک کشور

آربیتراژ ارزی در بازار تبادل ارز خارجی در نتیجه تفاوت در نرخ تبدیل دو طرفه ارزی توسط کارگزاران مختلف اتفاق می‌افتد و افرادی می‌توانند از این فرصت برای کسب سود بهره‌برداری کنند. آربیتراژ انواع مختلفی دارد؛ آربیتراژ سه ضلعی یا سه ارزی نوعی متداول است که از در آن معامله‌گران از فاصله تنظیم شدن قیمت ارزها سود می‌برند. این نوع آربیتراژ در فواصل زمانی کوتاه اتفاق می‌افتد و کارگزاران هم سعی می‌کنند این فاصله را به کمک رایانه‌ها به حداقل برسانند.

مثالی از آربیتراژ ارزی

برای درک بهتر مفهوم آربیتراژ فرض کنید بانک «الف» نرخ نهایی تبدیل دلار به یورو را ۳ به ۱ تنظیم می‌کند و بانک «ب» همین نرخ را ۴ به ۱ تنظیم می‌‌کند؛ یعنی ۴ دلار در ازای هر ۱ یورو. در آربیتراژ ارزی یک معامله‌گر می‌تواند ۳ دلار را در بانک «الف» به یورو تبدیل کند و در ازای ۱ یورو در بانک «ب» ۴ دلار دریافت کند؛ در نتیجه این فرد ۱ دلار سود خالص از این معامله کسب می‌کند.

این یک نمونه بسیار ساده از آربیتراژ در معامله ارز است و در مثال‌های واقعی فاصله دو نرخ بسیار کمتر است و عواملی مثل کارمزد هم تاثیر گذار هستند. آربیتراژ ارزی نیاز به خرید و فروش سریع دو یا چند ارز دارد. امروزه با الگوریتم‌ها و نرم‌افزارهای پیشرفته فاصله نرخ تبدیل‌ها به کمترین مقدار کاهش یافته اما در بازارهای کشورهای مختلف باز هم امکان وقوع فرصت آربیتراژ وجود دارد.

اگر برای مسافرت، تحصیل و کسب و کار نیاز به ارز کشورهای دیگر داشتید، صرافی ستاره سهیل با سابقه درخشان و اعتبار کسب شده،  امکان تبدیل انواع ارز اسکناس و حواله وسترن یونیون به کشورهای مختلف به کشورهای دیگر را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مشتریان ارائه می‌دهد.

نویسنده :
انتشار : ۱۸ فروردین ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + یک =

کانال تلگرام