صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
021 54506

رکود بزرگ آمریکا تمام بخش‌های این کشور را برای سال‌ها تحت تاثیر قرار داد. یک دهه بعد از شروع رکود بزرگ آمریکا ، درآمد شرکت‌ها و وضعیت سهام و رشد بخش‌های مالی بهتر شد. در حال حاضر، رشد درآمد طبقه متوسط و بازار کار چشمگیر است. دولت آمریکا در تمام سطوح محلی، دولتی و فدرال رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

با گذشت ده سال از رکود بزرگ آمریکا هنوز تاثیرات منفی آن روی خانواده و بخش‌های کسب و کار وجود دارد. بخش‌های مختلف کشور هنوز دچار مشکلات زیادی هستند. اگر شدت این بحران کمتر بود، شاید میزان فقر و نابرابری اقتصادی آن هم کم می‌شد.

بیشتر بخوانید:

چرا رکود اقتصادی بعدی یک شگفتی همه جانبه به همراه خواهد داشت؟

مهارت‌های کارگران تضعیف و میزان درآمد آن‌ها کاهش پیدا کرده است. وجود یک رکود بد در اقتصاد می‌تواند منجر به افزایش نرخ بیکاری شود و پتانسیل رشد اقتصادی کشور را تغییر دهد. نشانه‌هایی از تاثیرات منفی رکود اقتصاد آمریکا هنوز وجود دارد. از سال ۲۰۰۷ تعداد افرادی که در سن ۲۴ تا ۵۴ مشغول به کار یا دنبال شغل هستند، بیشتر از یک درصد کاهش پیدا کرده است. در واقع بیشتر از یک میلیون نفر سهمی در رونق اقتصادی ندارند. علت اصلی این موضوع، همان رکود اقتصادی است.

افزایش نرخ بیکاری

بیشتر بخوانید:

تاثیر نوسان طلا بر قیمت دلار در دوران رکود اقتصادی آمریکا

دنی یاگان، اقتصاددان برکلی متوجه شده است که میزان نرخ بیکاری در نتیجه رکود بزرگ آمریکا افزایش پیدا کرده است و افراد در حدود ۰/۴ درصد کمتر نسبت به سال ۲۰۱۴ مشغول به کار هستند. از نظر او رکود بزرگ آمریکا سطح اشتغال و میزان درآمد را کاهش و نرخ بیکاری را در ده سال اخیر افزایش داده است. این رکود تقاضا را برای نوع خاصی از شغل کاهش داده است.

به تازگی درآمد طبقه متوسط تا حدودی در حال افزایش است. بعد از بحران، تمرکز روی مهارت‌های متوسط شغلی مورد نیاز بسیار کم شد. بسیاری از اقتصاددانان می‌گویند کارفرمایان از شرایط بحران اقتصاد آمریکا به نفع خود استفاده کردند. بررسی آماری نشان می‌دهد که کارفرمایان بیشتر مایل به جذب کارگرانی با مدرک کارشناسی با سابقه پنج سال کار هستند. از افرادی با مدرک کاردانی و سه سال سابقه کاری استقبال کمتری می‌شود.

رکود بزرگ آمریکا باعث شد که استفاده از ماشین آلات جایگزین نیروی انسانی شود. با تغییرات موجود در تقاضا برای کار و میزان شغل‌های قابل دسترس، وضعیت نابرابری درآمد بدتر از قبل شده است. ثروتمندان از نرخ‌های بالای بیکاری و درآمد‌های ضعیف افراد دیگر سود کرده‌اند. در واقع این قشر ضعیف بود که همیشه ضرر کرده است.

رکود بزرگ آمریکا و حباب مسکن

بیشتر بخوانید:

روند صعودی بازار بورس چه تاثیری بر ثروت آمریکایی ها دارد؟

تحقیقات نشان می‌دهد که رکود بزرگ آمریکا نه تنها باعث نابرابری در اشتغال و درآمدها شده است، بلکه در سطح مهارت‌های شغلی این تبعیض دیده می‌شود. جغرافیای اقتصادی بعد از این بحران به طور چشمگیری تغییر کرده است. مکان‌هایی که آسیب‌پذیری اقتصادی بیشتری داشتند، رشد کمی داشتند؛ ولی رشد تکنولوژی‌های سنگین و ساحلی در بخش‌هایی مانند آریزونا، فلوریدا و کالیفرنیا ابتدا عقب‌نشینی کرد و بعد به جای اول خود برگشت.

این بخش‌ها با حباب‌های اقتصادی شدیدی مواجه شدند. اقتصاد این بخش‌ها به شدت وابسته به فعالیت‌‌های مربوط به ساخت و ساز و افزایش قیمت مسکن است؛ به همین دلیل با شوک‌‌های سنگینی مواجه شدند.

البته این رکود علاوه بر اثرات منفی خود، تاثیرات مثبتی را به ویژه در بخش مسکن داشته است. تحقیقات واشینگتن پست نشان می‌دهد که افزایش قیمت مسکن در مناطق ثروتمند چشمگیر بود. در اثر رکود اقتصاد آمریکا افرادی که نرخ بیکاری بیشتر و سطح درآمد کمتری داشتند، امتیازات اعتباری و به همراه آن خانه‌های خود را از دست دادند. در عوض قیمت خانه‌های ثروتمندان افزایش پیدا کرد و آن‌ها از اعتبارات مالی بهتری برخوردار شدند.

بهبود اقتصادی بعد از رکود

در دوران بهبود پس از رکود بزرگ آمریکا ، میزان شکاف‌های نژادی بیشتر شد. افراد غیر سفید پوست تمایلی به سرمایه‌‌گذاری از طریق خرید سهام نداشتند. آن‌ها بیشتر مایل به گرفتن وام‌های خطرناک با سلب حق اقامه دعوی از وام‌دهنده‌های منفعت‌طلب بودند. نرخ بهره‌ای که خانواده‌های سیاهپوست پرداخت می‌کردند بیشتر از خانواده‌های سفید پوست بود. این بحران و تبعیض بین دو گروه کم درآمد و ثروتمند و شکاف بین دو نژاد منجر به مشکلات اجتماعی مانند خودکشی و مصرف مواد مخدر و کاهش میزان باروری و افزایش مرگ و میر و بیماری‌های روانی شده است.

سیاست‌های اوباما برای بهبود شرایط با شکست روبرو شد. حتما در رکود اقتصادی بعدی اقدامات انجام شده در این شرایط مورد توجه قرار می‌گیرد. کارشناسان مطالعات زیادی را درباره اثربخشی ارزش دلار در برنامه‌هایی مثل کوپن غذا و افزایش بیمه بیکاری و عدم تاثیر آن روی کاهش مالیات انجام دادند. کارشناسان اجتماعی هم به اقدام سریع همراه با تلاش برای تثبیت بازارهای مالی و کاهش کسری بودجه تاکید کردند.

سیاست‌های جدید روی کاهش مالیات در نهایت به نفع خانواده‌ها و شرکت‌های ثروتمند است که ممکن است نزدیک به یک تریلیون دلار به بدهی‌ها اضافه کند و در آینده نیاز به تحرک اقتصادی را با مشکل مواجه کند. در حالی که این کاهش مالیات در اصل باید به نفع قشر کم درآمد بود که بیشترین آسیب‌ها را از این بحران دیدند.

نظر شما درباره‌ آسیب‌های ناشی از رکود بزرگ آمریکا چیست؟ آمریکا بالاخره می‌تواند از این بحران نجات یابد؟

نویسنده :
انتشار : ۱۸ آذر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

کانال تلگرام