صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
021 54506

امروزه شما به هرجایی از دنیا که سفر کنید، عجیب نیست که ارزی مثل دلار آمریکا را همه جا ببینید که با اقتصاد یک کشور عجین شده و حتی در بعضی موارد، جایگرین پول رسمی آن کشور شده است. در حالی که ممکن است دلاریزاسیون (یعنی پول رسمی یک کشور به دلار آمریکا تغییر پیدا کند) رسمی و قانونی سندیت یافته باشد و مشکلی برای اقتصاد آن کشور ایجاد نکند، فضای مبهم دلاریزاسیون غیر رسمی این‌گونه نیست. در این مقاله با دلاریزاسیون غیر رسمی بیشتر آشنا خواهیم شد؛ چطور آن‌قدر رایج شده است و چگونه دلار آمریکا به داخل و خارج ایالات متحده راه می‌یابد.

نظریه کلی درباره دلار آمریکا

در قرن ۱۸ و ۱۹ پوند انگلیس به عنوان ارز رایج دنیا در دست مردم بود؛ اما در قرن بیستم دلار آمریکا این عنوان را به خود اختصاص داد. دلار آمریکا از پایان جنگ جهانی دوم رایج‌ترین پول دنیا بوده است. دلاریزاسیون یا تغییر پول رسمی یک کشور به دلار آمریکا، یک مفهوم کلی است که به ۳ بخش تقسیم می‌شود:

دلاریزاسیون رسمی

در کشورهایی که دلاریزاسیون رسمی جریان دارد، دلار تنها پول قانونی است و هیچ پول محلی وجود ندارد. نمونه این موضوع پاناما، السالوادور و اکوادور است. برای مثال، از استقلال ۱۹۰۳، پاناما از دلار آمریکا استفاده می‌کند. به طرز تعجب‌آوری دولت ایالات متحده مجبور نیست برای کشورهای دیگر موافقت کند تا از پول آمریکا به عنوان پول قانونی استفاده کنند.

دلاریزاسیون ناقص

دلاریزاسیون ناقص در کشوری جریان دارد که هم از پول خود و هم از دلار آمریکا به عنوان پول قانونی استفاده کند. لبنان و کامبوج نمونه‌های این نوع هستند.

دلاریزاسیون غیر رسمی

در خیلی از کشورهای در حال توسعه، دلار به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و در معاملات شخصی هم مورد قبول است، اما به عنوان پول قانونی توسط دولت شناخته نمی‌شود.

خیلی از مردم تصور می‌کنند دلاریزاسیون فرآیندی است که تنها در مورد دلار آمریکا صورت می‌گیرد، در حالی که دلاریزاسیون تنها به دلار آمریکا محدود نمی‌شود. یورو، راند آفریقا جنوبی ، روبل روسیه، دلار نیوزلند و دلار استرالیا در خارج از کشور خودشان هم پذیرفته هستند؛ اگرچه در بعضی مناطق بومی‌نشین رایج نیستند. برای مثال، روبل روسیه در کشورهای عضو جماهیر شوروی سابق پذیرفته شده است.

دلاریزاسیون

چرا دلار آمریکا انتخاب خوبی به عنوان ارز رایج است؟

پایداری نرخ، یکی از عوامل اصلی است که کشورهای زیادی دلار آمریکا را به عنوان ارز رایج پذیرفته‌اند. تا کنون هیچگاه از ارزش دلار آمریکا کاسته نشده است و اسکناس‌های آن بی‌ارزش و فاقد اعتبار نشده‌اند. برای کشورهایی که با سقوط بانک‌ها، کاهش ارزش پول و تورم آشنا هستند، ثبات نرخ دلار آمریکا برای آن‌ها آسودگی خاطر به همراه دارد.

زمانی که معامله‌ای با ارز پایدار انجام شود، راحت‌تر به نتیجه می‌رسد و سوددهی بالاتری دارد. دلاریزاسیون غیر رسمی در خیلی از کشورها رایج است، به طوری که دلار آمریکا بیش از پول محلی در گردش است. زمانی که این اتفاق می‌افتد، بازگرداندن شرایط به حالت اولیه مشکل است. ثبات زیادی که دلاریزاسیون با خود به همراه دارد مصیبت بزرگی برای دولت‌های محلی محسوب می‌شود؛ چرا که دولت‌ها قدرت خود را برای مهار تورم و سیاست‌گذاری‌های مالی از دست می‌دهند.

مقاله‌های مرتبط:

اگرچه چیزی که برای دولت مصیبت است برای خیلی‌ از مردم یا موسسات مزیت محسوب می‌شود. فایگی، فالند، سونژه و سوسیک در مقاله‌ خود «جایگزینی ارز، دلاریزاسیون غیر رسمی، برآورد ارز در خارج از کشور» برآورد کرده‌اند که ۴۰ تا ۶۰ درصد دلار فعلی آمریکا در خارج از این کشور در گردش است. این آمار با تلاش سازمان‌های فدرال ایالت متحده تایید شده است که پوسترها و جزواتی را در ۲۴ زبان تولید کرده‌اند تا ظاهر جدید و ضد جعلی بودن اسکناس‌هایی را که بین ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ صادر شده‌اند، مورد تایید و تاکید قرار بدهند.

پول تنها زمانی ارزش دارد که برای مردم از همه لحاظ مورد قبول و رضایت باشد؛ پس دلار آمریکا هم در این زمینه بی مشکل نیست. برای مثال، اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری به اینکه بسیار جعل‌پذیر هستند و اسکناس جعلی آن در بازار زیاد است، شهرت دارند. همین موضوع باعث می‌شود که در سراسر دنیا از محبوبیت کمی برخوردار باشد و کمتر استفاده شود. اسکناس‌های ۵۰۰، ۱۰۰۰، ۵۰۰۰، و حتی ۱۰۰۰۰ دلاری سال‌های زیادی است به بازار عرضه می‌شود؛ چون کسانی که پول شویی می‌کنند، به اسکناس درشت علاقه زیادی دارند.

آخرین عاملی که موجب می‌شود دلار آمریکا مورد استقبال همه واقع شود، ویژگی غیر قابل ردیابی بودن آن است؛ با اینکه دلار آمریکا در سراسر دنیا مورد قبول است، اما لزوما قابل پیگیری و ردیابی نیست. دلار آمریکا تا کنون چه تغییراتی کرده است؟

چگونه دلار از مرزهای آمریکا عبور می‌کند؟

برای آن که اطلاعات بیشتری راجع به اینکه چه مقدار دلار آمریکا خارج از ایالات متحده در گردش است در دست باشد، سرویس گمرک ایالات متحده اطلاعات جریان‌های برون مرزی را از طریق گزارشات ارز و ابزار پولی (CMIR) پیگیری می‌کند. CMIR مهم‌ترین منبع خبر در زمینه‌ی جریانات دلار آمریکا است. موسسه‌های بزرگ مالی در زمینه انتقال حجم زیاد و قابل توجهی از دلار آمریکا تخصص دارند. آژانس فرستنده باید را اندازه کالا، مبدا و مقصد مرسوله را در(CMIR  ثبت کند و عکس این فرآیند زمانی اتفاق می‌افتد که دلار آمریکا توسط همان واسطه بازگرداننده می‌شود. جریانات برون مرزی معاملاتی که ارزش آن بالاتر از ۱۰۰۰۰ دلار باشد را ثبت و کنترل می‌کند. این فضا توسط خرده فروشان، اتحادیه‌های کوچک و تبادل ارز به صورت شخصی ایجاد شده است.

دسته بندی آخر افراد معمولی (مسافران) هستند که اگر تا سقف ۱۰۰۰۰ دلار به همراه داشته باشند، از ثبت آن در CMIR معاف هستند. حتما هنگام ورود و خروج از ایالات متحده باید فرم گمرک را برای رسیدگی به این موضوع چک کرد.

دلار آمریکا

نتیجه گیری

این مقاله در صدد است از رازهای دلاریزاسیون غیر رسمی پرده بردارد. موضوعی که برای مسافران بین المللی و تجاری موضوعی داغ و همیشگی است. پایایی، مورد قبول بودن، غیر قابل ردیابی عواملی هستند که دلار آمریکا را از بقیه پول‌ها متمایز می‌کند و باغث می‌شود ارز رایج دنیا شناخته شود. با وجود محبوبیت آن، نمی‌توان مطمئن بود که که دلار آمریکا همیشه در همین جایگاه قرار خواهد داشت؛ چرا که تاکنون هیچ پولی تا کنون به طور دائم این عنوان را نداشته‌ است.

نویسنده :
انتشار : ۳ مرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

کانال تلگرام