صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
021 54506

بیشتر انسان‌ها در زندگی به دنبال کسب ثروت و از همه مهم‌تر، ثبات مالی هستند. به نظر می‌رسد این دغدغه‌ بزرگ ذهن خیلی‌ها را به خود مشغول کرده است. چنان‌که در غرب، ماه آوریل را «ماه کسب دانش مالی» نامیده‌اند. اما چرا گرفتن تصمیمات مالی تا این حد مهم و دشوار است؟ چرا توصیه می‌شود تمامی صاحبان مشاغل از حوزه‌های مالی سر دربیاورند؟ متاسفانه بسیاری از ما ایرانی‌ها، نمی‌دانیم چطور پول خود را مدیریت کنیم یا اصلا آن را برای هدف‌های بزرگ‌تر پس‌انداز کنیم. بنابراین امنیت مالی یکی چالش‌های همیشگی زندگی ما است.

می‌دانید سوالاتی که باید برای رسیدن به ثبات مالی و بهبود اوضاع اقتصادی از خود بپرسید چیست؟ اصلا فکر کرده‌اید همه‌ این مشکلات و به هدف نرسیدن‌ها ریشه در عملکرد خود شما دارد؟ می‌دانیم که با وجود این همه دلیل بیرونی برای موفق نشدن، قبول اینکه خود ما در زندگی‌ مقصر هستیم، خیلی دشوار است. اما حتی اگر بتوانید مسائل ریاضی را حل کنید و تا حدودی با حوزه‌ مالی آشنایی داشته باشید، باز هم موقع گرفتن تصمیمات مالی، به دلیل دانش کم، اوضاع پیچیده می‌شود. ما قصد داریم در یک مقاله‌ دو قسمتی، به برخی از رایج‌ترین دام‌های پنهان هنگام اخذ تصمیمات مالی اشاره ‌کنیم. اگر حتی یکی از آن‌ها شامل حالت شما شد، بدانید که تنها نیستید. خبر خوش اینکه فرصت بهبود اوضاع مالی و رسیدن به ثبات مالی را دارید و می‌توانید پول بیشتری پس‌انداز کنید.
مطالعه قسمت دوم

آمادگی برای مواقع ضروری

ثبات مالی

پولی که برای روز مبادا کنار می‌گذارید بسیار مهم است؛ چون باید بدون دستپاچگی و بدتر کردن اوضاع بتوانید از پس اتفاقات ناگهانی زندگی بر‌آیید. اگر برای مسائلی مثل خرابی ناگهانی اتومبیل، تصادف و هزینه‌های ناگهانی درمان فکری نیاندیشیده باشید، حتما بدهکار خواهید شد.

تحقیقات نشان می‌دهد که ۴۶ درصد مردم هنگام رخ دادن موقعیت‌های اورژانسی با مشکل مالی مواجه می‌شوند اما با این وجود باز هم جای امیدواری است؛ چون این مساله نه به دلیل کمبود منابع مالی، بلکه به دلیل کمبود دانش و نظم رخ می‌دهد. با خودتان تصمیم بگیرید که هر اندازه هم که سخت باشد باز هم تلاش کنید تا ماهانه مبلغی را برای مواقع ضروری کنار بگذارید. قبل از اینکه پول خود را صرف موارد کم اهمیت‌تر کنید، مطمئن شوید که پول کافی برای روز مبادا کنار گذاشته‌اید.

بحران پس‌انداز دوره بازنشستگی

ثبات مالی

شهروندان کشورهای زیادی با خطر عدم آمادگی برای دوران بازنشستگی رو به رو هستند. وقتی درآمد شما قطع می‌شود، هزینه‌ها باز هم ادامه دارند؛ بنابراین شما به یک منبع مالی نیاز دارید تا هزینه‌های خوراک، اجاره منزل، خدمات درمانی و تمام سرگرمی‌هایی که برای سال‌های طلایی بازنشستگی خود برنامه‌ریزی کرده‌اید را تأمین کنید. ثبات مالی شما در دوران بازنشستگی می‌تواند اوقات پر از آرامشی را برایتان رقم بزند.

آیا ما به قدر کافی پس‌انداز می‌کنیم؟ شاید بگویید با این هزینه‌های سرسام آور دیگر جایی برای پس‌انداز باقی نمی‌ماند اما اگر نتوانید در سال‌های جوانی تلاش بیشتری برای کسب درآمد کرده و پول بیشتری کنار بگذارید، مطمئن باشید دوران بازنشستگی سختی در پیش خواهید داشت و تا جایی که توان دارید باید کار کنید تا از عهده‌ هزینه‌ها برآیید.

افرادی که حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند، می‌تواند زندگی ساده‌ای داشته باشند و تا حدودی با خیال راحت‌تری برای خود تصمیم‌گیری کنند. اما همه‌ ما می‌دانیم که حقوق بازنشستگی موازی با افزایش هزینه‌ها پیش نمی‌رود. برای اینکه از غافلگیری‌های ناخوشایند دوران بازنشستگی در امان باشید، کمی حساب و کتاب کنید. ماهانه چقدر باید برای رسیدن به ثبات مالی پس‌انداز داشته باشید؟ هدف شما برای سالم گذراندن این دوران چیست؟ این دوران را جدی بگیرید.

بحران بدهی

ثبات مالی

اگر هزینه‌های واقعی وام را درک نکرده باشید، برای شما خیلی راحت است که وام‌های سنگین بگیرید و سودهای بالا بپردازید. اگر به دور و بر خود نگاه کنید، می‌بینید که این دقیقا همان کاری است که اکثر خانواده‌ها انجام می‌دهند و میزان بدهی خود را روز به روز بیشتر می‌کنند.

وام‌های دانشجویی، خودرو، خرید منزل و وام‌های دیگری که مثل قارچ در زندگی ما رشد می‌کنند، باعث می‌شوند هرگز نتوانیم ثبات مالی را احساس کنیم؛ زیرا همیشه با کوهی از بدهی ها مواجه هستیم. تلاش‌های زیادی برای بالا بردن سطح آگاهی مردم انجام نشده است و می‌بینیم که اکثرا درگیر معضلات مشخصی هستند که در ادامه خواهیم گفت.

خرید اقساطی:

بعضی بر این باورند که خرید اقساطی باعث می‌شود پول خود را بیهوده خرج نکنیم و آن را بابت چیزی که قبلا خریده‌ایم بپردازیم. در واقع اگر شما دانش کافی نسبت به مقوله‌ پس‌انداز داشته باشید، هرگز خرج بیهوده نخواهید کرد. شما سود‌هایی که از خرید اقساطی متحمل می‌شوید را نادیده می‌گیرید و همچنین فرصت چانه‌زنی و خرید کالا به بهای پایین‌تر را هم از دست می‌دهید. فروشندگان و وام دهندگان برای پایین آوردن مبلغ پرداختی شما، طول مدت بازپرداخت را افزایش می‌دهند که به سود بیشتر می‌انجامد.

نادیده گرفتن هزینه‌ سود:

وام‌هایی که بازپرداخت طولانی‌تر دارند، هزینه‌ بیشتری هم به همراه خواهند داشت. مبلغ اقساط وام خانه با بازپرداخت ۳۰ ساله، کمتر از بازپرداخت ۱۵ ساله است؛ اما شما ۱۵ سال بیشتر سود می‌دهید که این هزینه‌ اضافی واقعا چشمگیر است. وام بلند مدت یعنی شما یک بدهی مادام‌العمر دارید که به این زودی‌ها دست از سر شما برنمی‌دارد و نمی‌توانید در تصمیم‌گیری‌ها، آینده‌ خود از آن فاکتور بگیرید. بدهی های طولانی مدت علاوه بر بار ذهنی، مانعی برای تصمیمات مالی شما خواهند بود.

ثبات مالی

دریافت وام‌های سنگین:

برخی از افراد خوشحال می‌شوند اگر بیشترین سقف وام خرید مسکن را دریافت کنند. آن‌ها خیال می‌کنند با این روش می‌توانند به ثبات مالی رسیده و وضعیت مالی خود را بهبود بخشند. اما این کار اصلا عاقلانه نیست. اول اینکه نسبت پرداخت ماهانه را با درآمد خود بسنجید. دوم اینکه ببینید اگر یک خانه‌ ارزان‌تر بخرید یا مبلغ اقساط را افزایش دهید، چقدر در پرداخت سود صرفه جویی خواهد شد.

کدام یک از مواردی که گفته شد در مورد شما صدق می‌کند؟ معمولا همه‌ ما در چنین دام‌هایی گرفتار می‌شویم. اما هیچ جای نگرانی نیست. سعی کنید با بالابردن دانش خود، روش‌های جلوگیری از این دام‌ها را بیاموزید. در قسمت بعدی مقاله سعی داریم به تصمیمات مالی اشتباهی بپردازیم که ثبات مالی ما را به خطر انداخته و مانع از رسیدن ما به اهداف مالی می‌شود.

نویسنده :
انتشار : ۹ اردیبهشت ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + چهارده =

کانال تلگرام