صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

زمانی که ما برای یک سفر برنامه‌‌ریزی می‌کنیم، معمولا اقلام گران قیمت سفر مثل قیمت بلیت، هتل، کرایه اقامتگاه، اجاره ماشین و بلیت آثار دیدنی را فهرست می‌کنیم. در آخر مجموع این هزینه‌ها را برآورد می‌کنیم و آن را هزینه پایانی سفر در نظر می‌گیریم. اما به محض این که شروع به حرکت کنید، دیگر هزینه‌های به ظاهر کم هم شروع می‌شوند؛ مثل بنزین رفت و برگشت فرودگاه، عوارض خروج، پارکینگ فرودگاه و شاید بطری‌های آب که در فرودگاه قیمت بالایی دارند. اشتباهات مالی در سفر هزینه سفر شما را چندین برابر می‌کند.

اشتباهات مالی در سفر که معمولا نادیده گرفته می‌ شوند

تا زمانی که شما به مقصد خود برسید، این هزینه‌ها از قبیل شارژ تلفن همراه، کارمزد بانک، اینترنت هتل و انعام خدمتکاران متوقف نمی‌شود که تنها بخشی از هزینه‌های سفر است. قبل از این که بیش از حد هزینه کنید، بهتر است این اشتباهات مالی در سفر را بشناسید و از آن‌ها دوری کنید.

۱. به بانک خود اطلاع بدهید که مسافرت کرده‌اید

اشتباهات مالی در سفر

این که فراموش کنید به بانک خود خبر بدهید، یک اشتباه رایج بین مسافران بین‌المللی است. زمانی که شما به مقصد می‌رسید برای خبر دادن دیر است. امروزه بانک‌ها با اختلاف زمانی تقریبا صفر متوجه می‌شوند که دبیت کارت یا کارت اعتباری شما در خارج از کشور استفاده شده است، بنابراین اولین جایی که شما بخواهید از کارت خود استفاده کنید به دلایل امنیتی موفق نمی‌شوید. هرچه بانک‌ها در مورد محل استفاده از کارت‌ها مدرن‌تر بشوند، اطلاع دادن در مورد سفرها حتی سفرهای داخلی هم مهم‌تر می‌شود. حتی اکثر بانک‌ها پیشنهاد می‌دهند که نزدیک‌ترین سفرها را هم به آن‌ها اطلاع بدهید. توجه داشته باشید که این مراحل هم برای دبیت کارت و هم برای کارت اعتباری باید طی بشود.

۲. از کارمزدهای بانک‌ها و دستگاه‌های خودپرداز غافل نشوید

زمانی که شما به خارج از کشور سفر می‌کنید، هر بار که پول نقد می‌گیرید، از حساب شما کارمزد کم می‌شود. این کارمزد بسته به این که دستگاه خودپرداز متعلق به چه بانکی است و این که بانک مورد نظر در شبکه کارتی شما وجود دارد یا خیر، متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید که سالانه مقدار کارمزد تغییر می‌کند و بهتر است قبل از هر سفر از میزان آن آگاه شوید.

۳. برای مسیر فرودگاه به هتل برنامه‌ریزی کنید

اشتباهات مالی در سفر

اولین تاکسی که برای مسیر فرودگاه به هتل می‌گیرید می‌تواند یکی از آسیب‌زننده‌ترین اشتباهات مالی در سفر شما محسوب بشود، چرا که شما اطلاعاتی از قبیل فاصله مبدا تا مقصد، مبلغ مناسب برای این مسیر، امکان استفاده از اتوبوس و مترو یا حتی وجود سرویس رایگان هتل ندارید. در نتیجه تصمیم‌گیری اشتباه شما در این موارد، باعث می‌شود که دچار ضرر مالی شوید. بهترین راه این است که قبل از سفر برای آن برنامه‌ریزی کنید، چراکه هنگامی که شما به مقصد می‌رسید خسته هستید و چمدان‌های زیادی به همراه دارید. خستگی راه باعث تصمیمات اشتباه مالی می‌شود پس لازم است آمادگی مورد نیاز را داشته باشید.

۴. رومینگ موبایل خود را فعال کنید

به نظر شما چند پیغام، جستجوی مسیر، چک کردن ایمیل و استفاده از چند شبکه اجتماعی روزانه برای شما چقدر هزینه دارد؟ جواب این سوال «بسیار زیاد» است. پس مطمئن شوید که رومینگ تلفن همراه خود را فعال می‌کنید که در طول سفر هرینه اینترنت شما کاهش پیدا کند. همچنین می‌توانید قبل از سفر برای خرید سیم کارت بین المللی اقدام کنید تا هزینه‌های تماس‌های شما در سفرهای بین‌المللی کاهش پیدا کند.

۵. از نرخ مبادله ارز آگاه شوید

اشتباهات مالی در سفر

اگر در ساعات اولیه‌ای که شما به مقصد خود رسیده‌اید، نرخ مبادله ارز را جویا شوید متوجه تفاوت چشمگیر آن نسبت به کشور خود می‌شوید. اگر شما به کشوری سفر کرده باشید که قیمت‌ها در آن‌جا ثابت نباشد ممکن است این مرحله حتی چند روز هم طول بکشد تا شما بتوانید یک صرافی با نرخ مبادله ارز مناسب پیدا کنید. پس بهترین راه این است که در کشور خود ارز مورد نیاز را خریداری کنید.

۶. چک مسافرتی نبرید

امروزه صرافی‌ها و فروشگاه‌های کمی از شما چک مسافرتی قبول می‌کنند. شما برای نقد کردن آن باید زمان و هزینه زیادی بگذارید، در حالی که کارت‌های اعتباری نرخ مبادله ارز بهتری به شما ارایه می‌دهند.

۷. با روش انعام دادن هر منطقه آشنا شوید

روال انعام دادن در کشوری با کشوری دیگر تفاوت زیادی دارد و آگاهی نداشتن ار آن باعث ناخوشنودی میزبان یا پرداخت انعام اضافی می‌شود. اصول انعام دادن در هر صنف هم متفاوت است. به طور مثال در رستوران‌های برزیل انعام ۱۰ درصدی مرسوم است اما ممکن است در صورت حساب شما لحاظ شده باشد پس حتما صورت حساب خود را بررسی کنید. در تاکسی‌ها شما می‌توانید مبلغ کرایه را گرد کنید به طور مثال ۱۳/۲۰ دلار را می‌توانید ۱۴ دلار پرداخت کنید.

۸. انعام دادن به اتاق‌دار را به پایان سفر موکول نکنید

اشتباهات مالی در سفرخیلی از مسافرها تا پایان سفر خود به مستخدمان انعام نمی‌دهند و معمولا در پایان سفر مقداری پول نقد بالای تخت می‌گذارند، این کار نتیجه خوبی ندارد و یکی از اشتباهات مالی در سفر است. در هر جایی که شما اقامت داشته باشید شیفت مستخدم‌ها هر روز تغییر می‌کند، بهتر است که هر روز مقداری پول برای انعام کنار بگذارید. خیلی از مستخدم‌ها حقوق کمی دریافت می‌کنند و انعام دادن، آن‌ها را در طول سفر خوشحال و راضی نگه می‌دارد.

بیشتر بخوانید:

بهترین صرافی ها برای تبدیل ارز در دبی کجا هستند؟

۹. مراقب وسایل با ارزش خود باشید

خیلی از ما عادت داریم که کیف پول خود را در جیب عقب خود یا کیف دستی خود قرار بدهیم. اکثرا این کار را به صورت خودکار و طبیعی در سفرهای خود انجام می‌دهیم. این دو نقطه آسان‌ترین نقاط برای دزدی و کیف ربایی هستند چرا که هم به راحتی قابل مشاهده هستند و هم محافظت کردن از آن‌ها سخت است.

این موضوع تنها به کیف پول شما ختم نمی‌شود، هر چیز با ارزشی را که ممکن است از شما دزدیده بشود، در محل امن قرار بدهید. یک دکمه روی جیب عقب شما یا کیفی را که به صورت کج روی شانه و بدن خود قرار بدهید می‌تواند به شما کمک کند که قربانی دزدی نشوید.

۱۰. از وای فای عمومی برای عملیات بانکی استفاده نکنید

اشتباهات مالی در سفر

بیشتر بخوانید:

بهترین صرافی ها برای تبدیل ارز در استانبول کجا هستند؟

یکی از مهمترین اشتباهات مالی در سفر استفاده از اینترنت‌هایی با امنیت پایین برای امور مالی است. زمانی که از وای فای عمومی استفاده می‌کنید، موجودی حساب خود را چک نکنید، پرداخت آنلاین انجام ندهید و همچنین رمز عبور حساب‌های خود را تعویض نکنید. معمولا این موضوع اجتناب ناپذیر است و سیستم امنیتی وای فای هتل‌ها بسیار پایین است و این کار همیشه خطرناک است. با درنظر داشتن این نکات در ذهن خود، پول‌های خود را در حساب بانکی خود حفظ کنید.

تا به حال شما کدام یک از این اشتباهات را انجام داده‌اید؟ چه نکات دیگری را برای صرفه‌جویی در هزینه‌‌ها در نظر دارید. فراموش نکنید که به صرفه‌ترین راه جهت تهیه ارز برای سفرهای خود، مراجعه به صرافی‌های معتبر داخلی است. صرافی ستاره سهیل با بهترین و سریع‌ترین خدمات به مسافران در زمینه خرید و فروش ارز اسکناس کمک می‌کند.

نویسنده :
انتشار : ۱۱ فروردین ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 3 =

کانال تلگرام