صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

پرسش جالب و مهمی هر چند وقت یک بار از سوی کارشناسان مختلف اقتصادی مطرح می‌شود، این پرسش درباره آینده پول است. همه دوست دارند بدانند که در آینده سرنوشت واحدهای پولی به کجا خواهد رسید؟ یکی از دلایل عمده نگرانی بابت تغییر شکل استفاده از پول، استقبال روزافزون افراد مختلف در سراسر دنیا از پول‌ به شکل‌های نامحسوس مثل کارت‌های بانکی و تراکنش‌های مجازی است. سیستم‌های مالی جهان هم هر روز پیچیده‌تر می‌شوند. خیلی از پیش‌بینی‌ها آینده پول را در قالب سیستمی یکپارچه برای کل دنیا متصور است.

خیلی جالب خواهد بود اگر تمام مردم دنیا از واحد پولی مشترکی استفاده کنند. آن وقت شاید بهتر است که نام چنین پولی را «واحد پول زمین» بنامیم. البته درباره شدنی بودن چنین سیستمی جای تردید بسیار زیادی وجود دارد. از سوی دیگر باید در نظر گرفت که فقط غیرممکن، غیرممکن است و در بازه‌ طولانی مدتی از زمان امکان هر گونه تغییری وجود دارد. در ادامه به ابعاد مختلف آینده پول در دنیا می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

آینده پول کاغذی چطور خواهد بود؟

آینده پول - حذف پول کاغذی

بیشتر بخوانید:

تاریخچه پول؛ از مبادله پایاپای تا اسکناس و مبادلات ارز

بنا به نظر متخصصان و کارشناسان اقتصاد به نظر می‌رسد که پول به شکل کاغذی در آينده‌ای نزدیک حذف نخواهد شد. درست است که تراکنش‌های مجازی و اینترنتی در طول دهه‌های گذشته بسیار رشد داشته‌اند اما حدف پول کاغذی به این سادگی‌ها نخواهد بود. بسیاری از دولت‌ها و جوامع هنوز آمادگی لازم برای ایجاد زیرساخت‌های تراکنش‌های مجازی را ندارند. علاوه بر آن در جوامعی مانند هندوستان، استفاده از کارت‌های الکترونیکی نیز به تازگی جا افتاده است. در چنین شرایطی بدیهی است که پول کاغذی همچنان برای مدتی مدید با ما همراه خواهد بود. حتی در صورتی که پول در قالب اسکناس و به شکل فیزیکی به حاشیه رانده بشود و مصرف آن به ندرت صورت بگیرد، باز هم نوع استفاده تغییر خواهد کرد. مثلا به احتمال زیاد پول کاغذی مانند طلا به پشتوانه پولی بدل خواهد شد.

ارزش پول در آینده چگونه خواهد بود؟

آینده پول - یکپارچه شدن

مفهوم و ارزش پول به سال‌های بسیار دور می‌رسد. یعنی زمانی که تازه تمدن بشری شکل گرفته بوده است. جوامع بشری بعد از تمدن دریافتند که استفاده از واحد پولی مشترک برای پیشبرد داد و ستدها مختلف خیلی راحت‌تر و بهتر از داد و ستد با انواع مختلفی از کالاها است. در گذشته با استفاده از انواع فلزات گران‌بها اقدام به ساخت سکه‌های مختلف می‌کردند و این فلزات گران بها برای همه ارزشمند به شمار می‌رفتند. بعدها قضیه کمی فرق کرد. دیگر جنس پول نقشی در ارزشمندی آن نداشت و بنا به قراردادهای عمومی، پول به شکل‌های متنوع‌تر ساخته و تولید شد و ارزش آن صرفا به خاطر قراردادی بود که در جوامع شکل می‌گرفت و خود جنس آن فاقد ارزش بود.

آینده ارز چگونه خواهد بود؟

آینده پول - آینده ارز

با شکل گرفتن بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی رفته رفته، زمزمه‌هایی مبنی بر پول الکترونیک و رواج سیستم ارزی مشترک در جهان بحث‌برانگیز شده است. اما علیرغم هوشیاری اقتصاددانان نسبت به این ارز و استقبال سرمایه‌گذاران، دولت‌ها نوعی خطر جدی را در مورد رشد و رونق ارزهای دیجیتالی احساس می‌کنند. برای مثال، بدیهی است که با اوج گرفتن ارزش پول‌های دیجیتالی مختلف، ارزی چون دلار ساکت نمی‌نشیند. کشورها و دولت‌های مختلف نیز قطعا حاظر نیستند بی‌گدار به آب بزنند. ضمن اینکه دولت‌ها از مردم مالیات دریافت می‌کنند. این مالیات دریافتی را با ارز رایج کشور خود به دست می‌آورند و آن را یکی از حربه‌های اصلی مدیریتی خود در زمینه اقتصاد می‌دانند. اما پا گرفتن و رواج ارز دیجیتال این زمینه‌ها را با تغییرات شدیدی رو به رو خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

تاریخچه جالب پیدایش پول؛ از پوست گوزن تا پول دیجیتال

البته همان‌طور که پیش‌تر نیز عنوان شد، وجود واحدهای پولی محدود در آينده غیرقابل تصور نیست فقط زمان آن حالا‌حالاها فرانخواهد رسید. برای پذیرش شدنی بودن چنین امری کافی است به سایر تجارب مشابه جهان در حوزه‌های تجارت و اقتصاد فکر کنید. برای مثال، فروشندگان نفتی از عربستان سعودی حاضر به معامله با کانادا بوده‌اند و این معاملات از طریق پول آمریکایی یعنی به قیمت دلار آمریکا صورت می‌گرفته است. در چنین اوضاعی، بعید نیست که دولت‌ها در نهایت اما به تدریج حاضر به یکپارچه کردن واحدهای پولی و ارزی بشوند.

آینده پول در یک کلام چگونه پیش می‌رود؟

آینده پول - پیش‌بینی

آنچه مشخص است، تغییرات وضعیت تراکنش‌های افراد از حالت نقدی به حالت مجازی و به کمک کارت‌های الکترونیکی است. قطعا روش‌های پرداخت الکترونیکی در آينده توسعه و تغییرات زیادی را تجربه خواهند کرد. همین حالا نیز، سرویس‌های الکترونیکی مختلفی مانند پی‌پال و اسکوئر به بازار آمده‌اند و رواج زیادی پیدا کرده اند. در حالی که در گذشته وجود چنین سیستم‌هایی نیز به ذهن خطور نمی‌کرد. آینده قطعا آبستن حوادث و تغییرات مختلفی است که باید برای مشاهده و تجربه آن منتظر ماند. پیش‌بینی برای این امر هنوز زود است و هر چه که اکنون به اذهان خطور می‌کند قطعا در آينده قابلیت اجرا خواهد داشت. پول به شکل فیزیکی هنوز در دستان مردم دنیا در نقاط مختلف است و تا حذف کلی آن راهی طولانی پبش روی ما قرار دارد.

نویسنده :
انتشار : ۱۹ اردیبهشت ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 17 =

کانال تلگرام