صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

جمعیت جوان و رو به رشد جهان و دسترسی به اینترنت باعث شده است که برخی از کشورها و سرمایه‌گذاران باهوش به دنبال فرصتی برای سرمایه گذاری در بازارهای تکنولوژی باشند. آندلا (Andela) نام موسسه‌ای در آفریقا است که هدف آموزش صد هزار برنامه‌نویس نرم‌افزار در سراسر قاره آفریقا طی ده سال آینده را دنبال می‌کند. شعار کمپانی این است که:

نبوغ به طور مساوی تقسیم شده است اما فرصت‌ این طور نیست.

این کمپانی از زمان افتتاح خود در سال ۲۰۱۴ در شهر لاگوس کشور نیجریه، نیروهایی را به کمپانی‌های IBM و Microsoft معرفی کرده است. محصول «سری C» کمپانی آندلا هم توانسته است در مجموعه ۴۱ میلیون دلار سرمایه از سرمایه‌گذاران مطرحی چون امیدیار نتورک (Omidyar Network)، اسپارک کپیتال (Spark Capital) و چان زاکربرگ (Chan Zuckerberg) جذب کرده است. مارک زاکربرگ در سال ۲۰۱۶ شخصا از دفتر آندلا دیدن کرد.

کمپانی‌های آفریقایی Jumia و Interswitch که در زمینه فناوری فین تک فعالیت می‌کنند هم تبدیل به کسب و کارهای میلیارد دلاری شده‌اند. خدمات پرداخت موبایلی M-Pesa کار خود را در کنیا شروع کرد اما کار خود را به فراتر از مرزهای کشور گسترش داده و به انجام موارد مربوط به پرداخت در سراسر قاره آفریقا می‌پردازد. این کمپانی‌ها و سایر شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی با چالش‌های محلی دست و پنجه نرم کرده و فناوری نوآورانه‌ای را به مشتریان ارائه می‌دهند.

موج جهانی سرمایه گذاری در بازارهای تکنولوژی

سرمایه گذاری در بازارهای تکنولوژی

بیشتر بخوانید:

سرمایه گذاری روی بیت کوین یا بیوتکنولوژی؛ کدام هوشمندانه تر است؟

اکوسیستم تکونولوژی در آفریقا بسیار گسترده است اما با این حال در مقایسه با کشورهای چین، هند، برزیل و دیگر بازارهای نوظهور، هنوز به لایه‌ي سطحی پتانسیل خود هم دست نیافته است. در سال ۲۰۰۶، هند و چین تنها ۲٪ از ارزش معاملات جهانی را به خود اختصاص داده بودند. تنها یک دهه بعد، این دو بازار نوظهور سهم خود را به ۲۵٪ افزایش داده و در فهرست ۲۰ اکوسیستم برتر استارتاپ در جهان قرار گرفتند.

علاوه بر این، حوزه جنوب شرق آسیا هم در حال شکوفایی است؛ این منطقه دارای جمعیت ۶۰۰ میلیونی است که ۲۶۰ میلیون نفر از آن‌ها از اینترنت استفاده می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود که این تعداد تا سال ۲۰۲۰ به ۴۸۰ میلیون نفر برسد. این امر منطقه جنوب شرق آسیا را به پر سرعت‌ترین بازار رو به رشد اینترنت در جهان تبدیل کرده است که تا سال ۲۰۲۵، درآمد حاصل از آن به دویست میلیون دلار خواهد رسید. سرمایه گذاری در بازارهای تکنولوژی در آمریکای لاتین هم در حال افزایش است و تنها در نیمه اول سال ۲۰۱۶ بیش از ۲۱۸ میلیون دلار سرمایه صرف این بخش شده است.

قدرت بازارهای نوظهور

اما به این سوال می‌رسیم که چرا سرعت رشد بازارهای تکنولوژی در این کشورها بالا است؛ ویژگی مشترک این کشورها در داشتن جمعیت زیاد و اغلب جوان، رشد سریع تولید ناخالص داخلی (GDP)، متقاضی زیاد، سرعت شهرنشینی بسیار بالا و همچنین جو سیاسی و اقتصادی با ثبات است. همه این موارد باعث شده که این کشورها فضایی مطلوب برای سرمایه گذاری در بازارهای تکنولوژی محسوب شوند.

گرچه فضای استارتاپ در آمریکا و اروپا هنوز هم جذاب به نظر می‌رسد اما میزان سرمایه‌گذاری در این کشورها رو به کاهش است؛ علاوه بر این، چسبیدن به سرمایه‌گذاری در آمریکا یا اروپا به این معنا است که سرمایه‌گذاران قادر نخواهند بود از اکوسیستم در حال رشد تکونولوژی در بازارهای نوظهور که طی ده سال آینده تجارت پر سودی را رقم خواهند زد بهره‌ای ببرند.

چند دلیل برای سرمایه گذاری در بازارهای تکنولوژی

سرمایه‌گذاری در اکوسیستم‌های نوظهور تکنولوژی همیشه با عدم قطعیت همراه است اما قدرت این بازارها را نمی‌توان نادیده گرفت. این بازارها چشم‌انداز بلند مدت بسیار مثبتی دارند که در ادامه به چند دلیل آن اشاره خواهیم کرد.

جمعیت بالای کارآفرینان جوان

سرمایه گذاری در بازارهای تکنولوژی

بیشتر بخوانید:

۵ ایده کسب و کار برای سرمایه گذاری چیست؟

بازارهای نوظهور دارای جمعیتی بالغ بر ۴ میلیارد نفر، یعنی ۶۰٪ جمعیت جهان بوده و درصد زیادی از این افراد زیر ۴۰ سال هستند. در نظر گرفتن همین نکته آینده‌ بازار را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، اقتصاد هند در حال حاضر ۲ تریلیون دلار ارزش دارد و با سرعت بالایی در حال رشد است. علت این رشد جمعیت جوان و تشنه تکنولوژی، فرهنگ پویای کارآفرینی و قوانین مطلوب سرمایه گذاری در بازارهای تکنولوژی این کشور است.

نفوذ اینترنت

اینترنت به محرکه اصلی رشد در اکوسیستم‌های تکنولوژی تبدیل شده است. در سال ۱۹۹۶، وقتی نفوذ اینترنت در آمریکا به ۲۰٪ رسید، کمپانی‌هایی مثل Amazon، eBay و یاهو متولد شدند. این الگو امروز در بازارهای نوظهور صدق می‌کند. وقتی چین در سال ۲۰۰۸ به ضریب ۲۰٪ رسید، شاهد پدیدار شدن کمپانی‌های میلیارد دلاری مثل Baidu، Alibaba، Xiaomi و Huawei شد. در هند تنها یک سوم از جمعیت ۱/۳ میلیاردی آن به اینترنت دسترسی دارند اما این کشور سریع‌ترین بازار رو به رشد گوشی‌های هوشمند را دارد.

چالش ها خالق فرصت ها

چالش‌هایی که کشورهای پیشرفته با آن روبرو می‌شوند با چالش‌های موجود در بازارهای نوظهور متفاوت هستند. به دلیل استقبال دولت‌ها و مردم کشورهای در حال توسعه از نوآوری‌های تکنولوژیکی، فرصت‌ها افزایش می‌یابند. کشورهایی که به دانش مورد نیاز (در زمینه تکنولوژی، کارآفرینی یا سرمایه‌گذاری) اشراف دارند می‌تواند دانش خود را برای کمک به حل مسائل بین‌المللی صادر کنند.

مثلا استارتاپ‌های حوزه فناوری در آفریقا با بهره بردن از نفوذ اینترنت و موبایل در آفریقا، به حل مسائل مربوط به پرداخت در سراسر قاره می‌پردازند. در حالی که در کشورهای توسعه یافته حدود ۴۰٪ از پرداخت‌ها از طریق موبایل انجام می‌شود اما این نرخ در کشورهای در حال توسعه مثل کنیا و فیلیپین به ۶۰٪ می‌رسد.

شرایط سیاسی و اقتصادی نسبتا با ثبات

سرمایه گذاری در بازارهای تکنولوژی

بسیاری از کشورهایی که در دسته بازارهای نوظهور قرار می‌گیرند دارای ثبات سیاسی و شرایط مطلوب کسب و کار هستند. دولت هند با تمرکز قوی بر کارآفرینی و نوآوری به رشد اقتصاد خود سرعت می‌بخشد. برنامه دولتی Startup India به ارائه ساختارهای حمایتی جهت کمک به رشد کسب و کارها می‌پردازد. این برنامه شامل تامین بودجه کارآفرینی از طریق SIDBI Startup Mitra است. هند همچنان شاهد رشد استارتاپ‌ها است که بخشی از آن به علت اصطلاحات مالیاتی مطلوب این کشور، تامین بودجه و حمایت سیاسی است.

منابع مالی دیجیتال

طق گزارش جدید کمپانی مشاوره مدیریت McKinsey، خدمات فین تک می‌تواند تا سقف ۲/۱ تریلیون دلار به اشخاص و شرکت‌های خرد، کوچک و متوسط اعتباربخشی کند. در همین گزارش تخمین‌هایی مبنی بر پتانسیل منابع مالی دیجیتال در بهبود تولید ناخالص داخلی کشورهای چین (۱/۱ تریلیون دلار)، هند (۷۰۰ میلیارد دلار)، برزیل (۱۵۲ میلیارد دلار)، مکزیک (۹۰ میلیارد دلار)، نیجریه (۸۸ میلیارد دلار) و اتیوپی (۱۵ میلیارد دلار) آورده شده است.

علاوه بر این در گزارش مک‌کینزی در مورد مزایای استفاده از فین تک در آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و خاورمیانه به مواردی اشاره شده است:

– افزایش ۳/۷ تریلیون دلاری در تولید ناخالص داخلی تا سال ۲۰۲۵

– ایجاد ۹۵ میلیون شغل جدید

– ورود ۱/۶ میلیارد نفر عضو جدید به سیستم مالی

ظهور استعدادهای جدید

سرمایه گذاری در بازارهای تکنولوژی

بازارهای نوظهور کنونی دیگر وابسته به استعدادهای نیمه ماهر یا بدون مهارت نخواهد بود؛ بلکه این کشورها دارای منابع غنی سرمایه انسانی هستند. برخی از این استعدادها شامل دانشجویان بومی این مناطق هستند که از آموزش بهتری در منزل بهره‌مند شده‌اند؛ در حالی که برخی دیگر در دانشگاه‌های طراز اول کشورهای دیگر تحصیل کرده و دوباره به کشور خود بازگشته‌اند.

مردم کشورهایی که دارای بازارهای نوظهور تکنولوژی هستند پیوسته به دنبال کسب مهارت‌های مختلف از طریق کلاس‌های درس عمومی یا دوره‌های آنلاین بین‌المللی بوده تا بتوانند به رقابت در سطح جهانی بپردازند. بسیاری از این افراد در آمریکا به تحصیل پرداخته و دوباره برای کار در کمپانی‌های بومی یا چند ملیتی به کشور خود بازمی‌گردند. در سال ۲۰۱۵ بیش از پانصد هزار دانشجو از چین خارج شده و به تحصیل در کشورهای دیگر پرداخته‌اند و در سال ۲۰۱۶ حدود چهارصد هزار دانشجویی که قبلا از کشور خارج شده بودند به چین بازگشتند. این نتیجه بازار شغلی قدرتمندتر و شکوفایی اقتصادی است که باعث جذب سرمایه گذاری در بازارهای تکنولوژی این کشورها خواهد شد.

بسیاری از تحلیلگران ایران را بازاری بکر برای سرمایه‌گذاری در زمینه تکنولوژی می‌دانند. به نظر شما چه اقداماتی لازم است تا سرمایه گذاران خارجی را به سرمایه گذاری در بازارهای تکنولوژی کشور خود جذب کنیم؟ عدم توجه به این بخش باعث سوختن چه فرصت‌های خواهد شد؟

نویسنده :
انتشار : ۲۲ آبان ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هفده =

کانال تلگرام