صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
021 54506

یکی از مهم‌ترین نقش‌های والدین در زندگی فرزندانشان، کمک به یادگیری و تصمیم‌گیری درست درمورد مسائل مالی است. والدین می‌توانند به فرزندانشان کمک کنند تا یاد بگیرند چگونه برای خود یک برنامه مالی مشخص کنند، هزینه‌هایشان را مدیریت کنند و هدف‌های خاصی برای پس‌انداز و تامین نیازهای آینده‌شان تعیین کنند.

پس‌انداز برای تامین هزینه‌های بزرگی مانند خرید دوچرخه، کنسول بازی یا حتی اتومبیل و همچنین برای تامین هزینه‌های آینده مانند هزینه‌های دانشگاه، ازدواج یا شغل مفهوم مهمی است که باید از کودکی به افراد آموزش داده شود. یکی از راه‌های تامین این نیازها در بلندمدت، سرمایه گذاری در بازار سهام برای استفاده از بازده آن در آینده است. لذا شایسته است که والدین در تربیت فرزندان خود به این موضوع توجه لازم را داشته باشند.

سرمایه گذاری مناسب

فکری که ممکن است ذهن والدین را مشغول کند این است که آیا واقعا کودک من در این سن هم نیازی به سرمایه گذاری در بازار سهام دارد و اصلا می‌تواند این کار را انجام دهد؟

بیشتر بخوانید:

با این ۴ روش به کودکان خود امور مالی را آموزش دهید

پس‌انداز و سرمایه گذاری درست و عاقلانه می‌تواند تفاوت زیادی در بازده و سودی که فرزندانمان در آینده از پس‌اندازهای بلندمدت خود خواهند داشت، ایجاد کند و می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا از نظر مالی برای اتفاقات بزرگی که در آینده در زندگیشان رخ می‌دهد آماده شوند. سرمایه گذاری در بازار سهام می‌تواند در عین جالب و پویا بودن، به بچه‌ها کمک کند تا با مشاهده رشد پس‌انداز خود، بیش‌تر با مفهوم سرمایه گذاری آشنا شوند.

بسیاری از والدین سرمایه گذاری در بازار سهام را کاری پرخطر، زمان‌بر و پیچیده می‌دانند. از نظر این دسته، ذخیره پول در حساب بانکی، صندوق‌های بازنشستگی یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک راه بهتری برای پس‌انداز است. اما سرمایه گذاری در بازار سهام هم مشروط بر این که برخی اصول پایه آن را به درستی رعایت کنیم می‌تواند استراتژی خوبی باشد. کمک به کودکان برای داشتن یک تجربه خوب در خرید و فروش سهام می‌تواند آن‌ها را برای گرفتن تصمیم‌های هوشمندانه‌تر در رابطه با سرمایه‌گذاری در زندگی آینده‌شان آماده کند.

تشویق کودکان به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

پس انداز و سرمایه گذاری

آموزش مفاهیمی مانند پس‌انداز برای موارد اضطراری و مخارج آینده و همچنین رشد سرمایه در بلندمدت از سنین پایین به کودکان یکی از مهم‌ترین کلیدهای موفقیت است. دن اسکات (Dan Schatt) در Stockpile.com به والدین پیشنهاد می کند که آموزش درمورد پس‌انداز را از موقعی که کودک اولین هدیه نقدی خود را می‌گیرد شروع کنند.

بیشتر بخوانید:

۴ پیشنهاد عالی برای آموزش مدیریت امور مالی به کودکان

او همچنین پیشنهاد می‌کند که به کودکان آموزش داده شود ۱۰ درصد از پولی که به دست می‌آورند را پس‌انداز کنند. از نظر او ۱۰ درصد مقدار مناسبی است. با کنار گذاشتن این مقدار می‌توان به راحتی به کودکان یاد داد که حساب کنند و بفهمند که در طول زمان چقدر به پس‌اندازشان اضافه می‌شود.

ذهنیت کودکان درمورد خرج کردن پولشان اغلب برای خرید جدیدترین اسباب‌بازی‌ها یا چیزهایی است که در صدر فهرست آرزوهایشان قرار دارد. دن توصیه می‌کند برای غلبه بر این طرز فکر به کودکان کمک کنیم تا چیزی به نام روحیه مالکیت را جایگزین آن کنند. از نظر دن، پرورش دادن روحیه مالکیت کمک بزرگی به کودکان می‌کند. او می‌گوید:

به کودکانتان کمک کنید تا ارزش داشتن یک فروشگاه اسباب بازی را در مقابل این که فقط صاحب یک اسباب بازی باشند را درک کنند. به آن‌ها بفهمانید که با داشتن یک فروشگاه می‌توانند از فروش هر اسباب‌بازی که در فروشگاه به فروش می‌رسد، سود ببرند. آن‌ها باید بدانند در مقابل هر دلاری که خرج می‌کنند باید سخت کار کنند تا دوباره آن پول را به دست آورند و هر دلاری که به درستی پس‌انداز یا سرمایه گذاری شود می‌تواند در آینده به راحتی به پول بیشتری تبدیل شود.

چرا سرمایه گذاری در بازار سهام ؟

آموزش سرمایه گذاری در بازار سهام به کودکان

همان‌طور که قبلا گفتیم خرید سهام به عنوان یک استراتژی پس‌انداز ممکن است از نظر بسیاری از والدین تا حدودی غیرمنطقی باشد. اما دلایل خوبی هم برای قرار دادن پس‌اندازهای درازمدت کودکان در یک حساب سرمایه وجود دارد.

سرمایه گذاری در بازار سهام اغلب بازده بیش‌تری نسبت به سایر استراتژی‌های پس‌انداز دارد. در سال‌های ۱۹۲۸ تا ۲۰۱۴ میانگین ارزش بازار سهام به طور متوسط به میزان ۹/۸ درصد افزایش یافت. این نرخ بازده بسیار رقابتی است.

بدیهی است که زمان گذشته همیشه پیش‌بینی خوبی از آینده به ما نمی‌دهد اما بررسی گذشته می‌تواند تا حدودی در تصمیم‌گیری برای آینده به ما کمک کند.

بیشتر بخوانید:

آموزش مفهوم پول به کودکان

سرمایه گذاری در بازار سهام می‌تواند از نظر شخصی هم جذاب باشد. به گفته دن اسکات، یک دلیل خوب برای این که فرزندانمان را به سرمایه گذاری در بازار سهام تشویق کنیم این است که می‌توانند با این کار پول خود را به سمت شرکتی که آن را دوست دارند هدایت کنند.

مثلا برای دختری که پرنسس‌های دیزنی را دوست دارد، داشتن سهام در شرکت دیزنی می‌تواند جذاب باشد. یا شاید فرزند فوتبال‌دوست شما علاقمند به سرمایه گذاری در شرکت Nike باشد. از نظر دن، خرید سهام شرکت‌هایی که خود بچه‌ها به آن علاقمند هستند و محصولات آن‌ها را می‌شناسند یا از آن استفاده می‌کنند می‌تواند سرمایه‌گذاری را برای آن‌ها لذت‌بخش‌تر کند. در نتیجه می‌توانید ببینید که بچه‌ها اخبار شرکت‌هایی که سهام آن را دارند و رویدادها و عواملی که باعث تغییر در قیمت سهام می‌شوند را با جدیت پیگیری می‌کنند.

در نتیجه سرمایه‌گذاری در شرکت مورد علاقه کودک، سهم بزرگی در تبدیل شدن او به یک سرمایه گذار آگاه در آینده دارد.

به کودکان در انتخاب استراتژی سرمایه گذاری مناسب کمک کنید

سرمایه گذاری در بازار سهام

سرمایه گذاری در بازار سهام معمولا هنگامی موفقیت‌آمیز خواهد بود که سرمایه‌گذار استراتژی مشخصی داشته باشد و در طولانی‌مدت طبق آن برنامه پیش برود. در این رابطه دن اسکات چند استراتژی را پیشنهاد می‌کند:

  • خرید و نگهداری: شرکت مناسب و مورد علاقه خود و فرزندتان را پیدا کرده و در آن شرکت سرمایه‌گذاری کنید.
  • خرید در زمان قیمت متوسط: شرکت مناسبی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب و هر ماه مقدار کمی از سهام اضافه شده آن را به قیمت جاری خریداری کنید.
  • خرید در زمان کاهش قیمت: شرکت‌هایی که برای سرمایه‌گذاری مناسب به نظر می‌آیند را تحت نظر داشته باشید و در زمان کاهش قیمت سهام، آن سهام را خریداری کنید.
  • خرید سهام کم ارزش: شرکت‌ها را زیر نظر بگیرید تا بفهمید چه زمانی قیمت سهام آن‌ها پایین می‌آید و پس از خرید سهام با قیمت پایین آن را نگه دارید و منتظر افزایش مجدد قیمت این سهام باشید.

منابع مناسب برای کودکان در مورد سرمایه گذاری

آموزش سرمایه گذاری به کودکان

یکی از سایت‌های مناسب برای خانواده‌ها و کودکانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند Stockpile.com است. برخلاف شرکت‌های دیگر که کار آن‌ها ارائه حساب‌های سهام یا حساب‌های کارگزاری است، اشتراک این سایت نیاز به هزینه ماهانه ندارد. خانواده‌ها می‌توانند به مقدار دلخواه سرمایه‌گذاری کنند و فقط در هنگام خرید و فروش سهامشان مقدار کمی هزینه به عنوان حق‌العمل به این شرکت پرداخت کنند.

بیشتر بخوانید:

۴ پیشنهاد مفید برای آموزش مهارت‌های مدیریت امور مالی به نوجوانان

یک ویژگی منحصر به فرد دیگر Stockpile.com این است که این سایت یک بخش هدیه (gift registry) دارد که بچه‌ها می‌توانند در این بخش یک فهرست از آرزوهایشان داشته باشند و لینک آن برای دوستان یا آشنایان خود بفرستند و آن‌ها می‌توانند مقداری از سهام را به عنوان هدیه برای بچه‌ها بخرند.

همچنین مجله تایم مقاله‌ای در رابطه با سرمایه‌گذاری کودکان منتشر کرده که یک نسخه ویژه برای بچه‌ها دارد. این مقاله می‌تواند توضیحات خوبی در مورد سرمایه‌گذاری برای کودکان به زبان خودشان ارائه دهد.

TheMint.org یک سایت کودک‌محور در مورد پس‌انداز و سرمایه‌گذاری است که توسط شرکت‌های بیمه Northwestern مدیریت می‌شود. در این سایت منابع اطلاعاتی زیادی در مورد پول و پس‌انداز برای کودکان در تمام سنین و همچنین والدینشان وجود دارد.

کتاب مفید در این زمینه The Opposite of Spoiled اثری از ران لیبر، نویسنده ستون پول روزنامه نیویورک تایمز است. این کتاب یک راهنمای مفید و عملی برای آموزش ارزش پول و اهمیت پس‌انداز و سرمایه‌گذاری به کودکان است. همچنین این کتاب یک راهنمای عالی برای والدینی است که می‌خواهند بدانند بهترین راه برای آموزش کودکان درمورد ایجاد یک رابطه مناسب با پول چیست.

نویسنده :
انتشار : ۲۳ آبان ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 2 =

کانال تلگرام