صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
021 54506

علیرغم رشد و روند صعودی بازار بورس ، وضعیت خانوارهای آمریکایی در مقایسه با سال‌های گذشته، مثلا سال ۱۹۹۸ میلادی، از نظر اقتصادی قابل مقایسه نیست. اگرچه میزان درآمدها افزایش داشته است، اما هم‌چنان به میزانی که تغییر شگرفی در آمارها ایجاد کند، نبوده است.

واقعیت این است که علیرغم رشد درآمدها، روند صعودی بازار بورس و رو به رشد است، نمی‌توان رونق اقتصادی را با سال‌های دور قیاس کرد. بانک مرکزی ایالت متحده آمریکا، آماری که هر ۳ سال مورد بررسی قرار می‌گیرد را منتشر کرده است. این آمار که به بررسی مالیات مصرف‌کنندگان می‌پردازد، حاکی از آن است که وضعیت خانوارهای آمریکای از نظر اقتصادی با سال‌های رونق شدید اقتصادی، فاصله زیادی دارد.

وضعیت خانوارهای آمریکایی و روند صعودی بازار بورس

روند صعودی بازار بورس و خانوارهای آمریکایی

در آماری که عنوان شد، منظور از خانوارهای آمریکایی، افراد بی‌فرزند و مجرد هم هست. آمارها نشان می‌دهد که دارایی خانوارهایی که در طبقات پایین طبقه‌بندی درآمد قرار می‌گیرند، افت ثروت و درآمد نسبت به سال‌های گذشته در حدود ۲۲ درصد بوده است. این رقم برای خانوارهای سطح متوسط ۳/۵ درصد بوده است.

بیشتر بخوانید:

اقتصاد آمریکا بر چه اصولی استوار است؟

در واقع ارزش دارایی‌هایی که در این آمار سنجیده می‌شود شامل خانه، خودرو، حساب بازنشستگی و پس‌انداز می‌شود و در احتساب آن به وام‌ها، وام‌های دانشجویی و میزان اعتبار موجود در کارت‌های بانکی توجه نمی‌شود.

عدم رشد درآمد و ثروت خانوارهای آمریکایی علیرغم روند صعودی بازار بورس، بیش از همه خانوارهای سطوح پایین‌تر در رده‌بندی اقتصادی را تحت تأثیر قرار داده است.

آمریکایی‌های مقروض

روند صعودی بازار بورس و خانوارهای امریکایی

بیشتر بخوانید:

در صورت وقوع بحران اقتصادی کدام ایالت های آمریکا در امان خواهند بود

میزان مقروض بودن آمریکایی‌ها نسبت به سال ۱۹۹۸ میلادی ۲۵ درصد افزایش داشته است. خانوارهای ضعیف و متوسط از نظر اقتصادی هم با این افزایش بیش از سایرین دچار مشکل شده‌اند و تحت فشار قرار گرفته‌اند. تغییرات در سطح رفاه اقتصادی و درآمد در هر کشوری همواره بیش از هر قشر دیگری، قشر مستضعف و سطوح پایین‌تر را تحت فشار قرار می‌دهد.

این کاهش درآمد البته کمی قبل از رکود اقتصادی آغاز شده است. حباب مسکن که در سال ۲۰۰۷ میلادی به بالاترین میزان خود رسید؛ این موضوع را که خانوارهای آمریکایی در حال دور شدن از دوران شکوفایی اقتصادی هستند، را در محاق قرار داد. سایر آمارها نشان می‌دهد که درآمد خانوارها قبل از سال ۲۰۰۴ که میزان مالیات‌ها به سقف خود رسیده بود، ۱۲ درصد افت داشته است.

نتیجه افت درآمد و کاهش ثروت

روند صعودی بازار بورس و افت درآمد

هر چقدر میزان درآمد آمریکایی‌ها کم‌تر باشد، میزان سرمایه‌گذاری بر مسکن هم کاهش می‌یابد. سرمایه‌گذاری بر سایر شاخه‌ها مانند تحصیل و بازنشستگی هم با افت و رکود مواجه می‌شود. هر چقدر میزان سرمایه‌گذاری با افت و رکود مواجه بشود، میزان ثروت هم به سطح پایین‌تری خواهد رسید. این چرخه به این زودی‌ها پایان نمی‌پذیرد و آثار مخرب آن همچنان ادامه دارد.

هر چقدر میزان سرمایه‌گذاری و ثروت بیشتر دچار افت و نزول شود، نسل‌های بعدی بیشتر در مواجهه با هزینه‌ها و مخارج مشکل خواهند داشت و این شکاف و معضل، مدام گسترده و گسترده‌تر خواهد شد. وضعیت اخیر باعث می‌شود که اقتصاد و ثروت نسل فعلی و نسل آینده با مشکلاتی بزرگ مواجه بشود. از همین روی، قانون‌گذاران باید نگاهی خرد و کلان را در اقتصاد خانوارها با هم تلفیق کرده و به حمایت آن‌ها برخیزند.

رخدادهای سیاسی مختلفی که اخیرا در آمریکا رخ داد هم هنوز تعادل و ثبات را برای پیش‌بینی درست از وضعیت اقتصادی افراد به این کشور بازنگردانده است. در هر حال روند صعودی بازار بورس نتوانسته است به عنوان عاملی تأثیرگذار در تغییر اوضاع عمومی ثروت و درآمد در جامعه نقشی مؤثر ایفا کند. تغییر ریاست جمهوری در ایالت متحده آمریکا، طوفان‌های اخیر و تغییرات دلار آمریکا، همه و همه در عدم وجود مسیری یکنواخت از تغییرات اقتصادی تأثیرگذار بوده‌اند.

روند صعودی بازار بورس پشتوانه‌ای برای پیش‌بینی اوصاع اقتصادی خانوارهای آمریکایی در اختیار نمی‌گذارد و نمی‌توان تغییری را که ریشه آن از سال‌های آخر دهه ۱۹۹۰ میلادی شروع شده است، به سادگی و بدون تغییر رویکردهای اساسی بررسی و دگرگون کرد.

نویسنده :
انتشار : ۱۲ آذر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 9 =

کانال تلگرام